Dallas Mavericks NBA Goran Dragić Goran Dragić Vlatko Čančar Vlatko Čančar Luka Dončić Luka Dončić

3 leta

Liga NBA, 11. april

Razočarani Dončić, trener priznal napako

2

Luka Dončić | Luka Dončić je moral v teksaškem obračunu priznati poraz košarkarjem San Antonio Spurs. | Foto Reuters

V košarkarski ligi NBA so bili ponoči na delu vsi trije slovenski igralci. Prvi je za dve minuti na parket stopil Vlatko Čančar in moral na domačih tleh priznati premoč Bostonu (87:105). Sklonjene glave je igrišče zapustil tudi Luka Dončić. San Antonio Sprus, ki so slavili DeMarja DeRozana, so v izjemno napetem teksaškem derbiju s 119:117 prišli do skalpa. Slovenski zvezdnik se je tokrat zaustavil pri 29 točkah, sedmih asistencah in treh skokih. Miami z Goranom Dragićem je na gostovanju premagal Portland z 98:107.

Košarkarji Dallasa so v dvoboj s San Antonio Spurs vstopili kot favoriti. V aprilu so izgubili le proti Houston Rockets, gostje pa so imeli popotnico petih zaporednih porazov. Četa Ricka Carlisla se je zadržano lotila dvoboja, tudi prvi zvezdnik Luka Dončić, ki so ga v uvodu dobro zaustavili. V teksaškem obračunu je sprva za polnjenje koša San Antonio Spurs skrbel Latvijec Kristaps Porzignis, ki je bil po devetih minutah igre že pri 13 točkah, Dallas pa je takrat zaostajal s 17:24.

V domačih vrstah se tako zgodaj razumljivo še ni prižgal alarm. Dončić je bil tisti, ki je s trojko napovedal preobrat. Po delnem izidu 9:0 je domača vrsta spet prešla v rahlo prednost (26:24), ki jo je imela že povsem na začetku obračuna.

Vrhunci igre Dallas Mavericks : San Antonio Spurs

Mavericks so zaostajali tudi v drugi četrtini, takrat pa so brez Dončića na parketu preobrnili potek dogodkov in primanjkljaj petih točk pri 31:36 pretopili v prednost s 47:41. Najbolj vroč v prvem polčasu je bil Porzingis, ki je bil že pri dvojnem dvojčku. Pohvalil se je namreč z 20 točkami in desetimi skoki. Dončić je za vodstvo s 56:51 prispeval 13 točk, v statistiki pa je imel vpisane še štiri asistence in dva skoka.

Obramba popustila, razigral se je DeRozan

Prav Luka je bil tisti, ki je odprl drugi del igre in bil v slabih štirih minutah celo edini strelec Dallasa, katerega košarkarji so tokrat preveč grešili odprte mete (trojke so na vsej tekmi metali le 13/42). To so gostje znali izkoristiti in prisilili Carlisla, da je pri zaostanku s 60:64 poklical izbrance na krajši posvet, saj igra ni bila takšna, kot si je želel. Predvsem v obrambi so bile luknje prevelike. Mavericks so v tretji četrtini prejeli kar 37 točk, s čimer razumljivo ni bil zadovoljen, na veselje domačih navijačev pa so bili njihovi ljubljenci ob tem napadalno uspešni. Dončić je v tem delu dosegel deset točk in bil pred vstopom v zadnjo četrtino pri 23 točkah.

Luka Dončić | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Ko je že kazalo, da bodo v sklepni del s prednostjo vstopili igralci San Antonia, je Italijan Nicolo Melli s trojko ob zvoku sirene poskrbel za vodstvo z 89:88. Domači strateg je zadnjo četrtino začel brez prvih dveh strelcev Dončića in Porzingisa, kar so nasprotniki znali izkoristiti in kot že kar nekajkrat v tem obračunu rahlo povedli. Slovenski organizator igre je slekel odvečno trenirko šele pri zaostanku s 96:101, ko je bilo do konca dobrih šest minut.

Še naprej smo spremljali slabo obrambo Teličkov, ki niso znali zaustaviti vse bolj vročega DeMarja DeRozana. V zaključku je bil praktično nezgrešljiv.

Dončić izenačil, DeRozan junak, Carlisle priznal napačno odločitev

Sprva je minuto in 14 sekund pred koncem poskrbel, da je Dallas ostal brez Porziginsa (31 točk, 15 skokov), ki je moral zaradi šestih osebnih napak predčasno na klop. Zadel je polaganje, nato še dodatni prosti met za 117:113.

Celotno breme je tako padlo na Dončića, ki je deset sekund pozneje zaostanek znižal, 19,4 sekunde pred koncem tekme pa ekipi poravnal na 117:117. Jasno kot beli dan je bilo, da bo zaključna vloga pripadla DeRozanu. Presenetljivo se domači niso odločili za podvajanje in mu omogočili, da je z igro ena na ena 0,5 sekunde do izteka zadel svojo 33. točko.

"Očitno bi ga morali podvajati. V minuti odmora smo se pogovarjali o tem, vendar smo se odločili, da ga ne bomo. To je bilo odvisno od mene," je napako priznal Carlisle. Dončić je sicer z metom skoraj s sredine igrišča poskusil pričarati čarovnijo, vendar je žoga zgrešila želeni cilj.

DeMar DeRozan in njegovo veselje ob zmagovitem košu | Foto: Reuters DeMar DeRozan in njegovo veselje ob zmagovitem košu Foto: Reuters

Predstava slovenskega košarkarskega virtuoza tokrat statistično ni bila tako bleščeče raznovrstna, kot lahko pri njem vidimo skoraj vsak dan. Dvoboj je končal pri 29 točkah, sedmih asistencah in le treh skokih. Izgubil je še pet žog in razočaran zapuščal American Airlines Areno.

Skupaj s soigralci bo moral hitro dvigniti glavo, saj bo na delu spet v noči na torek, ko Dallas gosti Philadelphio 76ers. Po informacijah, ki krožijo, naj bi jih pomagal tudi novinec J. J. Redick – vse od prihoda v Dallas zaradi poškodbe še ni zaigral.

Miami še do druge zaporedne zmage, Dragić prispeval sedem točk

Košarkarji Miami Heat so dosegli drugo zaporedno zmago. Premagali so Portland Trailblaizers z izidom 98:107. Pri Vročici je bil najbolj razpoložen Bam Adebayo, ki je v svojo statistiko vpisal 22 točk. Drugi najboljši košarkar gostov je bil z 20 točkami Jimmy Butler. Slovenski košarkar Goran Dragić se je tokrat ustavil pri sedmih točkah ter prispeval še dva skoka in dve podaji. Ljubljančan je na parketu preživel 23 minut. Miami ima zdaj na svojem računu 28 zmag in 25 porazov in je na petem mestu vzhodne konference.

Goran Dragić | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Visok poraz Čančarjevega Denverjega

Nepričakovano so visoko na domačih tleh izgubili košarkarji Denver Nuggets. Boston Celtics so jim v zadnji četrtini dali lekcijo košarke in jih zaustavili pri vsega 85 točkah. Denver je prvo četrtino celo dobil s 27:16, mrk pa je sledil v zadnji, ki so jo gostje dobili s kar 31:8 in se s 105:87 veselili visoke zmage.

Denverju ni pomagal niti nov trojni dvojček zvezdnika Nikole Jokića (17 točk, 11 skokov in 10 asistenc). Zaradi višjega zaostanka je ob zaključku tekme dobil priložnost tudi slovenski košarkar Vlatko Čančar, ki pa se mu v dveh minutah igre ni uspelo vpisati med strelce – njegov met za tri točke je namreč zgrešil cilj.

Liga NBA, 11. april:

Charlotte Hornets : Atlanta Hawks 101:105
Bridges 23, Rozier 18, Graham 16; Bogdanović 32, Capela 20, 15 sk., Goodwin 17, 8 as., 5 sk.

Denver Nugetts : Boston Celtics 87:105
Porter jr. 22, 11 sk., Jokić 17, 11 as., 10 sk., Čančar zgrešen met za tri točke v 2 min.; Tatum 28, 10 sk., Brown 20, 8 sk., Walker in Smart 14

Dallas Mavericks : San Antonio Spurs 117:119
Porzingis 31, 15 sk., Luka Dončić 29 (met za 3 točke 2/8, za 2 8/9, prosti meti 7/8), 3 sk., 7 as., 1 ukr. žoga, 5 izg. žoge v 35 min.; DeRozan 33, 8 as., 5 sk., Murray 25

Cleveland Cavaliers : New Orleans Pelicans 109:116
Wade 21, Love in Okoro 19; Williamson 38, 9 sk., Ingram 27, 8 as.,

Orlando Magic : Milwaukee Bucks 87:124
Bamba 21, Anthony 12; Middleton 21, Portis 16, 10 sk., Forbes 13

Memphis Grizzlies : Indiana Pacers 125:132
Valančiunas 34, 22 sk., Morant 23; LeVert 34, Brogdon 29, 11 as., 9 sk., Sabonis 18, 15 sk., 9 as.

Minnesota Timberwolves : Chicago Bulls 121:117
Towns 27, 12 sk., 8 as., Russell 27; LaVine 30, 7 sk., 6 as., Vučević 18

New York Knicks : Toronto Raptors 102:96
Randle 26, 8 sk., 5 as., Barrett 19; Trent jr. 23, Lowry 19, Boucher 17 14 sk.

Portland Trail Blazers : Miami Heat 98:107
Powell 17, McCollum 17; Adebayo 22, Butler 20, (Goran Dragić 7 točk, 2 asis., 2 sk., igral 23 minut)

Los Angeles Clippers : Detroit Pistons 131:124