Trae Young Atlanta Hawks Denver Nuggets Vlatko Čančar Vlatko Čančar Miami Heat Goran Dragić Goran Dragić NBA Liga NBA

LIGA NBA, 2. MAREC

Dragićev Miami česa takega ni doživel že pet let, nov rekord Čančarja v ligi NBA #video

Atlanta Miami | Atlanta je prekinila zmagoviti niz Miamija.  | Foto Reuters

Atlanta je prekinila zmagoviti niz Miamija.

V noči na sredo sta v ligi NBA nastopila dva slovenska legionarja. Veliko več razlogov za zadovoljstvo je imel Vlatko Čančar, ki je ponovno premikal osebne mejnike in na tekmi, na kateri je z novim presežkom izstopal Nikola Jokić, pomagal Denverju do visoke zmage nad Milwaukeejem (128:97). Goran Dragić je bil na drugi strani resda prvi strelec Miamija, ki pa je doma proti Atlanti ob skromnem odstotku meta dosegel zgolj 80 točk in tako prekinil niz šestih zaporednih zmag (80:94).

Luka Dončić
Sportal Dončić na All-Star ne bo le igral, v zabijanju še nikoli tako malo udeležencev

Košarkarji Miami Heat so brez Jimmyja Butlerja zelo podhranjeni v napadu. V tej sezoni so manj kot 85 točk v napadu dosegli kar petkrat, največkrat od vseh moštev v ligi NBA, od tega kar štirikrat, ko niso mogli računati na Butlerja, velikega prijatelja Gorana Dragića. Tako je bilo tudi proti Atlanti, ki se je prvič predstavila z novim trenerjem. "Šok terapija" je pri gostih delovala, Nate McMillan je popeljal Hawks do zmage na Floridi (94:80), Miami pa je trpel v igri v napadu. "Nismo igrali tekoče. Žoga ni krožila," je po prvem porazu po šestih zaporednih zmagah dejal trener Erik Spoelstra.

Vrhunci dvoboja v Miamiju:

Najboljša strelca Miamija sta dosegla "le" 14 točk. To sta bila Duncan Robinson, ki je zadel štiri od devetih metov za tri točke, in slovenski as Goran Dragić, ki je zaigral v začetni peterki. Miami je zapravil priložnost, da bi imel prvič v tej sezoni več zmag kot porazov. Heat je pustila na cedilu natančnost meta, iz igre so metali le 37-odstotno, kar je četrti najslabši dosežek v tej sezoni. V zadnji četrtini niso našli orožja, kako zaustaviti Treya Younga. Dončićev znanec je skupno dosegel 18 točk, od tega kar 13 v zadnji četrtini. To je bilo sladko maščevanje Atlante, ki je v nedeljo ostala praznih rok proti Miamiju, nato pa je brez službe ostal trener Lloyd Pierce.

Tri zaporedne trojke Younga v zadnji četrtini:

Atlanta je z novim trenerjem zaigrala odločneje v obrambi, Miami, ki je še drugič zapored pogrešal Butlerja (vnetje v kolenskem sklepu), pa nadigrala zlasti v skokih (47 proti 26). To ji je zelo pomagalo do zmage, saj je proti Dragiću in druščini izgubila kar 23 žog (Miami jih je 9), a se je vseeno veselila uspeha. Miami ni tako malo točk v domači dvorani dosegel vse od 19. januarja 2016, ko je proti Milwaukeeju končal pri 19. Pri gostih se je po 25 tekmah na parket vrnil Srb Bogdan Bogdanović in v 16 minutah prispeval pet točk.

Čančar skakal kot še nikoli

Vlatko Čančar je na parketu prebil kar 22 minut in pol. | Foto: AP / Guliverimage Vlatko Čančar je na parketu prebil kar 22 minut in pol. Foto: AP / Guliverimage Najvišja zmaga večera je presenetljivo pripadla Denverju. Nuggets so ponižali Milwaukee in prekinili njegov zmagoviti niz petih zmag. Denver je bil boljši kar za 31 točk (128:97), še drugič zapored pa je slovenski reprezentant Vlatko Čančar na parketu prebil več kot 20 minut. To je zadoščalo, da je popravil osebni rekord, saj je v 22 minutah in pol, kolikor mu jih je namenil trener Mike Malone, popravil osebni rekord. Dosegel je štiri točke (rekord znaša 8, dosegel pa ga je dan prej), a prispeval kar sedem skokov. Prejšnji rekord je znašal štiri.

V njegovem moštvu je ponovno izstopal srbski as Nikola Jokić. Z novo mojstrsko predstavo - tokrat je proti Milwaukeeju prispeval 37 točk, 11 asistenc in 10 skokov - se je vpisal v zgodovino lige NBA, saj je bil to že njegov 50. trojni dvojček.

Postal je šele drugi center, ki mu je uspel omenjeni dosežek. Prvi je bil legendarni Wilt Chamberlain, ki pa je za 50 "triple-doublov" potreboval 703 tekme. 26-letni Jokić, ki igra šesto sezono v ligi NBA, je omenjeni dosežek dosegel na 416 srečanjih. Če bo nadaljeval v podobnem ritmu, bo kmalu postal center z največjim številom trojnih dvojčkov v zgodovini lige NBA. Chamberlain jih je vsega skupaj zbral 78. Absolutni rekorder je sicer Oscar Robertson (181), a bi ga lahko v prihodnjih sezonah nasledil Russell Westbrook. Zvezdnik Washingtona, s katerim v tej sezoni beleži veliko več porazov kot zmag, je namreč že pri številki 156.

Denver je zmagal tretjič zapored, iz igre pa metal kar 55,8-odstotno. Pri Milwaukeeju je prvi as Giannis Antetokounmpo prispeval 27 točk in osem skokov, s tem pa zapravil priložnost, da bi se na klubski lestvici rekordov izenačil s Kareemom Abdulom Jabbarom, ki je v sezoni 1972/73 v dveh različnih časovnih obdobjih nanizal pet tekem z vsaj 35 doseženimi točkami. "Greak freak" je ostal pri štirih, saj je proti obrambi Denverja zmogel priti "le" do številke 27.

Jezernikom ni pomagalo niti 38 točk Jamesa

V zadnji tekmi večera je Phoenix v gosteh odpravil branilce naslova Los Angeles Lakers (114:104). Pri zmagovalcih je kar pet igralcev doseglo vsaj 15 točk, največ pa Hrvat Dario Šarić (21), od tega kar 10 v zadnji četrtini. Jezernikom do novega uspeha ni pomagalo niti 38 točk glavnega zveznika LeBrona Jamesa. Aktualni prvaki lige NBA še vedno ne morejo računati na pomoč poškodovanega Anthonyja Davisa.

Vlatko Čančar
Sportal Vlatko Čančar je vendarle prišel na okus
Luka Dončić
Sportal Za kartico s podpisom Luke Dončića odštel, reci in piši, 3,8 milijona evrov

Liga NBA, 2. marec:

Miami Heat : Atlanta Hawks 80:94
Dragić 14 (met za tri 0/1, met za dve 5/10, prosti meti 4/4), 4 asist., 3 sk., 1 ukr. žoga, 1 izg. žoga, 1 bl. v 30 minutah, Robinson 14 (trojke 4/9); Young 18, 10 asist., 8 izg. žog, Collins 17, Huerter 16

Milwaukee Bucks : Denver Nuggets 97:128
Antetokounmpo 27, 8 sk., Middleton 20; Jokić 37 (met iz igre 15/23), 11 asist., 10 sk., Murray 24, Dozier 19, Čančar 4 (met za tri 0/1, met za dve 1/2, prosta meta 2/2), 7 sk., 1 asist., 2 ukr. žogi, 2 izg. žogi v 22 minutah in 25 sekundah

Washington Wizards : Memphis Grizzlies 111:125
Westbrook (15 asist., 8 izg. žog) in Beal 23; Morant 35 (met iz igre 11/18), 10 asist., Brooks in Melton 20, Valančiunas 11, 16 sk.

Boston Celtics : Los Angeles Clippers 117:112