Liga NBA, 12. maj

Razigrani Dončić se je poigral s Pelikani

4

Luka Dončić | Foto Guliver Image

Slovenski košarkarski zvezdnik Luka Dončić je hitro pozabil na poraz proti Memphisu. V noči na četrtek je namreč k pomembni zmagi Dallasa nad New Orleans Pelicans (125:107) prispeval kar 33 točk, osem skokov in osem asistenc. Ker pa sta novo zmago vknjižila tudi Portland in LA Lakers, velja pričakovati še dramatičen boj za preostala mesta v zahodni konferenci, ki vodijo neposredno v končnico.

"Sin Ljubljane, kapetan Miamija," so v kar v slovenščini na družbenih omrežjih zapisali pri Miamiju in se tako ob zagotovljeni uvrstitvi v končnico poklonili Goranu Dragiću, ki je presegel mejo 12 tisoč točk v ligi NBA. Ob odzvanjanju floridskega "čivka" pa je na drugem koncu Združenih držav Amerike, natančneje v Dallasu, nase znova opozoril še en sin Ljubljane. Luka Dončić je z novo vrhunsko predstavo Dallas Mavericks popeljal do 41. zmage v sezoni, tokrat nad New Orleans Pelicans.

Teksašani so tako vsega dve tekmi pred koncem rednega dela sezone na petem mestu lestvice zahodne konference znova dohiteli Portland in ohranili prednost pred LA Lakers. Mesto v končnici in tekmeca v prvem krogu pa bodo potrdili ob koncu tedna, ko se bodo v soboto in nedeljo udarili s Torontom in Minnesoto.

Dončić je v tekmo vstopil kot dolžnik s predhodne tekme proti Memphisu, a obenem z lepim spominom na zadnji obračun z NO Pelicans. Istemu tekmecu je namreč 12. februarja ob zmagi Dallasa (143:130) natresel zanj rekordnih 46 točk. Tokrat se sicer ni podal v lov na rekordne dosežke, predvsem pa je potek tekme trenerju Ricku Carlislu dovoljeval, da je 22-letnega Ljubljančana na klop posedel že dobrih pet minut pred zadnjim zvokom sirene.

Luka Dončić | Foto: AP / Guliverimage Foto: AP / Guliverimage Za Dončića pa je bil ključen zvok sirene ob koncu prve četrtine. Končal jo je namreč z metom za tri točke in bil ob tem prepričan, da je bil zaustavljen z osebno napako. Ob zavedanju nevarnosti tehnične napake, ki bi ga za eno tekmo oddaljila od ekipe, je jezo preusmeril v igro in po le štirih točkah v prvi četrtini postregel z vrhunskim nadaljevanjem. Ko je po 31 minutah igre sedel na klop, je imel v statistiki vpisanih kar 33 točk, ob tem pa še po osem skokov in asistenc. Zelo aktiven je bil predvsem pri metih za tri točke, saj je izza črte sprožil kar 15 žog in jih poslal skozi obroč. Za dve točki je tokrat meta 5:9, s črte prostih metov pa 2:2.

Dallas, za katerega je prvič v tem mesecu zaigral Latvijec Kristaps Porzingis (19 točk, 5 skokov), je tekmo v precejšnji meri odločil v sedemminutnem odseku, ki se je začel ob koncu prve in končal na sredi druge četrtine. V tem obdobju je gostiteljem uspel delni rezultat 28:5 za 58:35, po katerem so vodili z 58:35. Dončić je v tem obdobju dosegel kar 16 točk. Na osrednji odmor je s soigralci odkorakal s precejšnjim vodstvom (77:58), ki ga je v nadaljevanju tekma brez velikih naprezanj lahko nadzoroval.

Luka Dončić | Foto: AP / Guliverimage Foto: AP / Guliverimage

Gostje iz New Orleansa so sicer nastopili v močno okrnjeni zasedbi, saj zaradi različnih zdravstvenih težav trener Stan Van Gundy ni mogel računati na Ziona Williamsona, Josha Harta, Brandona Ingrama in Stevena Adamsa. Med tekmo se je poškodoval še Naji Marshall. Posledično po velikem zaostanku niso imeli igralske širine in kakovosti, da bi poskrbeli za zasuk. Zadnjo četrtino so resda odprli z delnim rezultatom 11:0, a prave nevarnosti za preobrat ni bilo. Dončić namreč tokrat še zdaleč ni bil edini razpoloženi košarkar Dallasa. O tem priča tudi 27 točk, ki jih je dosegel Tim Hardaway.

Dallas Mavericks : New Orleans Pelicans 125:107
Dončić 33 (8 skokov, 8 asistenc v 31 min), Hardaway Jr. 27, Porzingis 19; Bledsoe in Hayes 15, Williamson ni igral

Cleveland Cavaliers : Boston Celtics 102:94
Love 30, 14 sk., Sexton 28, 8 asist., Okoro 15; Tatum 29, 8 sk., Fournier in Pritchard 15

Brooklyn Nets : San Antonio Spurs 128:116
Shamet 21 (trojke 5/7), Harden (11 asist. in 7 sk.) in Claxton 18, Green 16, Irving ni igral; DeRozan 21, Murray (11 sk.) in Mills 15

Atlanta Hawks : Washington Wizards 120:116
Young 33 (met iz igre 12/25), 9 asist., 8 sk., Bogdanović 20, Collins 18, Capela 17, 11 sk.; Westbrook 34 (met iz igre 12/28), 15 asist., Gafford 16, Beal ni igral

Los Angeles Lakers : Houston Rockets 124:122
Horton-Tucker 23, 10 asist., Drummond 20, 10 sk., Kuzma 19, 10 sk., 7 asist., Harrell 16, Davis in James nista igrala; Olynyk (8 asist.) in Brooks 24, Martin Jr. 20, 10 sk., Oliver 17, Tate 16

Utah Jazz : Portland Blazers 98:105
Clarkson 29, Gobert 15, 20 sk., Mitchell in Conley nista igrala; Lillard 30 (met iz igre 10/20), McCollum 26, Anthony 18, Nurkić 11, 15 sk.