Človek, za katerega bi mnogi dali roko v ogenj, je padel na dopinškem testu

3,60

termometer

Kristjan Fajt

Novica, ki je danes popoldne odjeknila kot strela z jasnega, je bržkone presenetila slehernega ljubitelja kolesarstva. Še posebej zato, ker je izkušeni Kristjan Fajt vedno deloval kot človek, ki bi mu nečedno početje zadnjemu kapnilo v glavo.

Barve novomeškega kluba je 33-letni Primorec zastopal sedem let, letos je vstopil že v osmo. Bil je eden od ključnih stebrov ekipe, nepogrešljiv član, ki skrbi za pobege, po potrebi pa prevzame tudi vlogo vodje, so v klubu zapisali ob enem od njegovih številnih podpisov pogodb o sodelovanju.

Bil je eden od stebrov novomeške Adrie, kjer je letos kolesaril že osmo sezono. Bil je eden od stebrov novomeške Adrie, kjer je letos kolesaril že osmo sezono. Foto: Vid Ponikvar

Bil je sinonim, prvoborec ali celo maskota Adrie Mobil. Ko je predlani podaljšal zvestobo matičnemu klubu, je za naš medij dejal, da ne razmišlja o prestopu. Težko bi ga zvabili tudi v eno od ekip Protoura, saj sta za kaj takega potrebna mladost in kanček sreče, on pa da se v Adrii odlično počuti, saj so kot ena velika družina. V očeh mnogih je bil mentor, prijatelj in vzornik.

Madež EPO je premočan

Zdaj je ta zgodba končana. Madež, ki si ga je sam prilepil v obliki EPA, je premočan. Tudi za ekipo Adria Mobil, ki se je v današnji izjavi za javnost jasno in javno ogradila od njegovega početja.

"Fajt se je za uporabo nedovoljenih poživil odločil sam in to kljub izredno strogim pravilom tako mednarodne kolesarske zveze kot tudi zelo strogim pravilom matičnega kluba, ki boj proti dopingu že vrsto let postavlja na prvo mesto," so zapisali v sporočilu za javnost.

Prav tako so sporočili, da so Fajtu danes nepreklicno odpovedali pogodbo.

Nenegativni vzorec so odvzeli na dirki Istrska pomlad marca letos, kjer je Fajt zasedel 118. mesto v splošni razvrstitvi in peto v seštevku gorskih ciljev. Predviden je bil tudi za nastop na dirki po Hrvaški, a ga ne bo dočakal.

Fajt brez komentarja

"Ne morem komentirati," se je ob našem klicu odzval Fajt, ki je bil prav tako kot celotna kolesarska javnost presenečen.

V kolesarskemu klubu Adria Mobil so dejali, da se bodo od te teme distancirali, saj so svoj pogled že podali v zapisu za javnost, so pa še enkrat poudarili, da so šokirani nad tem, kar se je zgodilo. Fajt je vendarle veljal za izkušenega kolesarja in bil pri 33 letih nekako podaljšana roka na cesti, z nasveti pa je pomagal pri razvoju mladih kolesarjev, v katere v največjem slovenskem kolesarskem klubu vlagajo.

33-letni kolesar je padel na kontroli dopinga po letošnji dirki Istrska pomlad. 33-letni kolesar je padel na kontroli dopinga po letošnji dirki Istrska pomlad. Foto: Vid Ponikvar

Fajt je bil tudi reprezentant in redni udeleženec svetovnih prvenstev. Med njegove največje uspehe sodi etapna zmaga na dirki okrog jezera Qinghai (2008), drugo mesto na etapni dirki Schaal Sels ter etapni zmagi na enodnevni dirki Ljubljana–Zagreb (2011) in na dirki po Vojvodini (2012).

Drugi je bil tudi v skupni razvrstitvi večdnevne dirke po Slovaški, dirke po Al Zubarahu (2014) in na dirki po poteh kralja Nikole (2008). Leta 2013 je na državnem prvenstvu v cestnem kolesarstvu osvojil peto mesto.