Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
29. 9. 2024,
13.20

Osveženo pred

2 minuti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3,45

Natisni članek

Natisni članek

Jaka Primožič Matevž Govekar Domen Novak Luka Mezgec Jan Tratnik Primož Roglič Primož Roglič Tadej Pogačar Tadej Pogačar svetovno prvenstvo v kolesarstvu Zürich 2024

Nedelja, 29. 9. 2024, 13.20

2 minuti

Svetovno prvenstvo v kolesarjenju, Zürich, cestna dirka (273,9 km)

V živo: številni odstopi, Alaphilippe v bolnišnico, Španec poskrbel za selekcijo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3,45
Tadej Pogačar | Tadej Pogačar je v vlogi favorita. | Foto Guliverimage

Tadej Pogačar je v vlogi favorita.

Foto: Guliverimage

Ob 10.30 se je začela cestna dirka na svetovnem prvenstvu v Zürichu, slovenska reprezentanca pa upa, da bo zanjo praznična. V igri je namreč prestižna mavrična majica, ki jo prejme najboljši na cestni preizkušnji. In ta je cilj naše izbrane vrste. Pot do nje bo dolga 273,9 kilometra, kjer bodo morali kolesarji opraviti s kar 4470 višinskimi metri. Dirko so predčasno med drugim že končali Francoz Julian Alaphilippe, ki si je ob padcu izpahnil ramo, Španec Mikel Landa (padec), Danec Mattias Skjelmose (hrbet) in Portugalec Joao Almeida (slabo počutje).

V živo: cestna dirka na SP:

Zürich profil | Foto: UCI Foto: UCI

130 km do cilja - na klancu je v glavnini napadel Španec Castrillo, Slovenci mirno ga lovijo, le Govekar težko sledi hudemu tempu. Glavnina je razpadla na dva dela, prednost ubežnikov pa je spet padla na tri minute. 

136 km do cilja - v glavnini se je dogajanje malce umirilo, ko se je na čelo postavila slovenska vrsta in prednost ubežne šesterice je spet poskočila na štiri minute. Tudi Belgijci za zdaj ne pritiskajo več tako silovito.

150 km do cilja - prednost ubežnikov še naprej kopni in je zdaj padla pod tri minute.

Dirko je zaradi slabega počutja predčasno sklenil še Portugalec Joao Almeida.

165 km do cilja - narekovanje ritma v glavnini so prevzeli člani belgijske reprezentance na čelu z Victorjem Campenaertsem, ki so močno navili ritem in prednost ubežne skupine stopili na manj kot štiri minute.

178 km do cilja - zgodil sta se zgodila nova odstopa, potem ko je preizkušnjo že končal Španec Mikel Landa, ki je že v petek sicer potarnal, da se ne počuti povsem nared, tokrat pa se je znašel na tleh. Predčasno je dirko končal tudi Danec Mattias Skjelmose, ki je že pred začetkom preizkušnje dejal, da ima težave s hrbtom.

V vodstvu je sicer še vedno šesterica kolesarjev, ki ima dobrih pet minut prednosti pred glavnino, kjer so v ospredju ves čas kolesarji slovenske reprezentance.

188 km do cilja - prednost vodilne šesterice pred glavnino je ob začetku vožnje sedmih krogov okoli Züricha narasla na na 5:40.

205 km do cilja - šesterica v begu - Silvan Dillier (Švica), Tobias Foss (Norveška), Simon Geschke (Nemčija), Rui Filipe Alves Oliveira (Portugalska), Luc Wirtgen (Luksemburg) in Piotr Pekala (Poljska) ima 4:40 prednosti pred glavnino z vsemi Slovenci. Trasa bo kolesarje zdaj peljala na vzpon vse do začetka vožnje sedmih krogov okoli Züricha.

214 km do cilja - Po poročanju radia dirke, je Francoz Julian Alaphilippe padel in že končal z dirko, utrpel naj bi izpah rame, odpeljali so ga v bolnišnico.

219 km do cilja - v glavnini je prišlo do grdega padca, na tleh se je znašel Španec Pello Bilbao, ki je po nekaj trenutkih le vstal, dobil novo kolo in nadaljuje s preizkušnjo. Medtem ima ubežna šesterica že več kot tri minute in pol prednosti pred glavnino, kjer ritem trenutno narekujeta Luka Mezgec in Matic Žumer.

228 km do cilja - kolesarji so opravili s krajšim vzponom na Kyburg (1,2 km pri 12 %), v vodstvu je zdaj šesterica kolesarjev Silvan Dillier (Švica), Tobias Foss (Norveška), Simon Geschke (Nemčija), Rui Filipe Alves Oliveira (Portugalska), Luc Wirtgen (Luksemburg) in Piotr Pekala (Poljska), ki ima slabo minuto prednosti pred prvo zasledovalno skupino in 2:10 pred glavnino, kjer je v ospredju dogajanja slovenska reprezentanca.

232 km do cilja - v begu je zdaj peterica kolesarjev Silvan Dillier (Švica), Luc Wirtgen (Luksemburg), Piotr Pekala (Poljska), Ivo Emanuel Alves Oliveira (Portugalska) in Tobias Foss (Norveška), ki ima približno 15 sekund prednosti pred trojico kolesarjev - Simon Geschke (Nemčija), Markus Pajur (Estonija) in Roberto Carlos Gonzalez (Panama), glavnina tudi z vsemi Slovenci zaostaja 2:28.

241 km do cilja - glavnina je ujela ubežno skupino, tako da so kolesarji po 30 km dirkanja še vedno skupaj.

250 km do cilja - v ospredju se je izoblikovala skupina približno 20 kolesarjev, med njimi tudi nekateri, ki bi lahko danes računali na vidnejšo uvrstitev, tudi zato se je v beg podal Luka Mezgec.

267 km do cilja - nekaj kolesarjev je že poskusilo s pobegi, a zaenkrat še brez uspeha. Še posebej dejavni so člani poljske reprezentance.

10.30 - kolesarji na čelu s slovensko osmerico so se v Winterthurju podali na 273,9 kilometra dolgo preizkušnjo, ki bo odločila, kdo bo novi svetovni prvak, ki bo oblekel mavrično majico. V Zürichu je jasno vreme z nekaj oblaki.

Še pred začetkom so se vsi kolesarji na startu z minuto molka poklonili preminuli mladi švicarski kolesarki Muriel Furrer. Ni manjkalo niti solz, še posebej pretreseni so bili člani švicarske reprezentance.

Minuta molka v spomin na Muriel Furrer. | Foto: Guliverimage Minuta molka v spomin na Muriel Furrer. Foto: Guliverimage

 

Michael Woods THUMB
Sportal Michael Woods s svojim dejanjem postal spletna uspešnica

Napoved pred dirko:

Vse se bo začelo ob 10.30 v Winterthurju, od koder bo kolesarje približno 70 kilometrov dolga trasa peljala do začetka sedmih krogov okoli Züricha.

Preden bodo prišli do mesta, ki gosti letošnje prvenstvo, bodo morali kolesarji čez tri vzpone – Buch am Irchel (4,8 km pri 4,2 %), Kyburg (1,2 km pri 12 %) in Suessblatz (1,7 km pri 8,5 %).

Zürich cestna dirka profil | Foto: UCI Foto: UCI

Pasti züriškega kroga

Zaključni krog bo dolg 26,8 kilometra. Najtežji del bo sledil kaj kmalu. Pred kolesarji bo najprej Zürichbergstrasse (1,1 km pri 7,4 %). Vzpon se začne na široki cesti, vendar kmalu sledi zoženje, kar bodo morali imeti najboljši v spominu, saj bodo zelo pomembni položaji. Zadnjih nekaj sto metrov je še posebej strmih, okoli 16-odstotni naklon ceste bo. Mesto, ki bi ga lahko marsikdo poskušal izkoristiti za napad. Tudi naš Tadej Pogačar, saj mu takšni deli ugajajo.

Po prečkanju vrha ne bo sledil pravi spust, ampak približno 1,5 kilometra dolg ravninski pas, ki mu sledi drugi vzpon kroga. Vzpon na Witikon bo dolg 1,9 kilometra in ima 6,2-odstotno povprečno naklonino. Na začetku bo nekoliko bolj strm, nakar se bo naklonina zmanjšala. Tudi tu na vrhu ne bomo videli pravega spusta, saj sledi približno deset kilometrov dolga vožnja po planoti, na kateri je spet nekaj pasti – Zollikonstrasse (650 m pri 5,5 %) in Farlifangstrasse (800 m pri 3,6 %).

Zürich profil | Foto: UCI Foto: UCI

Približno deset kilometrov pred zaključkom kroga bo na vrsti zelo hiter spust v območju gozdička. Spust kolesarjev še ne bo pripeljal popolnoma do Züriškega jezera, saj jih čaka še krajši 1,5 kilometra dolg vzpon z maksimalno petodstotno naklonino.

Po hitrem spustu do jezera bo še 2,5 kilometra dolga vožnja do ciljne črte.

Tratnik: Moja naloga bo pomagati Primožu in Tadeju

"Krog je zelo zahteven. Imamo vzpone, razgiban teren, tehnične spuste, ozke ceste. Ni dela v krogu, kjer bi lahko dihal. Zlasti, ko bo šla dirka na nož. Treba bo biti pozoren, da v klance startamo spredaj. Vsaj med najboljših 30 položajev. Prav tako pri spustih. Naporno bo. Zlasti, ker je dirka tako dolga. Ko bo šlo enkrat zares, se bodo delale velike razlike. Hitro bo velika selekcija," poudarja slovenski reprezentant Jan Tratnik, ki je povedal, kakšna bo njegova naloga v nedeljo: "Moja naloga bo pomagati Primožu (Primožu Rogliču, op. p.) in Tadeju (Tadeju Pogačarju, op. p.). Vsi vemo, da nihče ne bo čakal do zadnjih dveh krogov. Vrstili se bodo različni napadi. Moje mnenje je, da poskušamo Tadeja in Primoža pripeljati čim dlje v finale, nato bosta onadva naredila svoje."

Jan Tratnik | Foto: www.alesfevzer.com Foto: www.alesfevzer.com

Da bi kdo od naših kolesarjev osvojil mavrično majico najboljšega, bi mu ogromno pomenilo: "Dream team imamo tu. Manjka nam le Matej Mohorič. Upam, da nam uspe. Veliko bi mi pomenilo, da kdo osvoji svetovno prvenstvo. Pomagal bom, da se to uresniči. Zagotovo bi bil to trenutek, ki bi mi za vedno ostal v spominu."

Novak: S Tadejem je vedno čudovito dirkati. Vse poskušam narediti, da mu lahko pomagam, in tudi celotni ekipi lahko pomagam, da lahko zmagamo.

Hvalevreden pomočnik je tudi Domen Novak, ki bo na cestni preizkušnji prav tako odigral izjemno pomembno vlogo. Letos je to že večkrat demonstriral, ko je v ekipnem dresu UAE Emirates pomagal moštvenemu kolegu Pogačarju: "V čast mi je, da sem del te ekipe. S Tadejem je vedno čudovito dirkati. Vse poskušam narediti, da mu lahko pomagam, in tudi celotni ekipi lahko pomagam, da lahko zmagamo. Svetovno prvenstvo je resen cilj zadnjega dela sezone, zato sem zelo motiviran. V Montrealu sem pokazal, da sem tam, kjer sem bil. Da lahko narekujem dovolj težak tempo, da je vsem neugodno. Pripravljen sem. Motiviran bom in dal bom vse od sebe. Kako bodo drugi dirkali, bomo videli. Gremo s polno motivacijo in bomo videli, kaj bo na koncu."

Za slovensko ekipo bi bil idealen scenarij težka dirka. Da bi določene ekipe, razumljivo vključno z našo, nadzirale beg in narekovale hud tempo. A je cestna dirka na svetovnih prvenstvih zaradi pomanjkanja radiozvez in neuigranosti moštev zelo nepredvidljiva, česar se zavedajo prav vsi v karavani.

Domen Novak bo tudi tokrat opravljal ključno vlogo pomočnika. | Foto: Reuters Domen Novak bo tudi tokrat opravljal ključno vlogo pomočnika. Foto: Reuters

"Predvsem bo treba paziti na velike države. Največja je zagotovo Belgija z izjemno kakovostno ekipo. Potem so Britanci, Nizozemci, Španci, ki imajo zelo dobre posameznike. Če se zgodi, da napadejo prej in jim uspe to z večjo skupino, bo treba to nevtralizirati. Največji fokus bo na Tadeju in Primožu. Paziti moramo, da te napade nevtraliziramo. Najbolje bi bilo z močnim tempom, ampak bo treba počakati, da vidimo, kako se bodo druge države lotile. Tudi kako bo videti nadzor od starta. Ali bomo dobili pomoč ali bomo sami ali se bo druga država lotila nadzora. Težko je zdaj vedeti. Počakajmo. Imamo cilj. Tu smo za Tadeja in Primoža," poudarja Tratnik, ki bo naslednje leto kolesaril v dresu Red Bull - BORE - hansgrohe skupaj z Rogličem.

Kdo so favoriti?

Osrednji je brez dvoma Tadej Pogačar, ki je najbolj raznovrsten kolesar med vsemi, kar je že ničkolikokrat demonstriral. Odlično se znajde na enodnevnih klasikah in uživa v njih.

Tadej Pogačar je glavno slovensko orožje. | Foto: Vid Ponikvar/Sportida Tadej Pogačar je glavno slovensko orožje. Foto: Vid Ponikvar/Sportida Največji izzivalec je videti Remco Evenepoel, ki ima za seboj prav tako odlično sezono in je obenem mojster enodnevnih dirk. Pravi specialist za tovrstne preizkušnje je tudi Nizozemec Mathieu van der Poel, a je nekako videti, da mu trasa ni najbolj pisana na kožo. A vendarle, že večkrat je dokazal, da se znajde tudi na težjih trasah, kar züriška zagotovo je.

Primož Roglič je na tem prvenstvu že nastopil na kronometru. | Foto: Kolesarska zveza Slovenije Primož Roglič je na tem prvenstvu že nastopil na kronometru. Foto: Kolesarska zveza Slovenije

Primož Roglič je drugi slovenski adut in bi se lahko znašel v ospredju ob kakšnem skoku kolesarjev iz drugih držav. Izdatneje bo motiviran Švicar Marc Hirschi, potem ko je v petek zaradi četrtkovega padca izgubila življenje rojakinja Muriel Furrer. Praktično vsaka od elitnih reprezentanc ima v svojih vrstah več adutov, ki lahko presenetijo. Naj naštejemo le imena, ki se na največjem odru dobro znajdejo: Julian Alaphilippe, Pavel Sivakov in David Gaudu (Francija), Tom Pidcock in brata Yates (Velika Britanija), Španci imajo celo plejado odličnih kolesarjev (Pello Bilbao, Juan Ayuso, Enric Mas, Mikel Landa, Carlos Rodriguez ...), Ben O'Connor in Jay Hindley (Avstralija), Matteo Jorgenson in Neilson Powless (ZDA), Valter Atilla (Madžarska) ... Številne manjše reprezentance imajo namreč v svojih vrstah posameznike, ki se lahko znajdejo v ospredju, a je nekako pričakovati, da bomo na koncu vseeno iskali zmagovalca med tistimi najboljšimi kolesarji za vožnjo na klasikah in večetapnih dirkah.

Sestave največjih reprezentanc

Slovenija

  • GOVEKAR Matevž
  • POGAČAR Tadej
  • ROGLIČ Primož
  • TRATNIK Jan
  • MEZGEC Luka
  • NOVAK Domen
  • ŽUMER Matic
  • PRIMOŽIČ Jaka

Avstralija 

  • HAIG Jack
  • HAMILTON Chris
  • HINDLEY Jai
  • MATTHEWS Michael
  • O'CONNOR Ben
  • SCHULTZ Nick
  • STORER Michael
  • VINE Jay

Belgija 

  • EVENEPOEL Remco
  • CAMPENAERTS Victor
  • WELLENS Tim
  • STUYVEN Jasper
  • BENOOT Tiesj
  • VAN GILS Maxim
  • HERMANS Quinten
  • DE PLUS Laurens

Francija

  • ALAPHILIPPE Julian
  • BARDET Romain
  • BERNARD Julien
  • GRÉGOIRE Romain
  • MADOUAS Valentin
  • GAUDU David
  • MOLARD Rudy
  • SIVAKOV Pavel

Velika Britanija

  • WILLIAMS Stephen
  • DONOVAN Mark
  • KNOX James
  • ONLEY Oscar
  • PIDCOCK Thomas
  • STEWART Jake
  • YATES Adam
  • YATES Simon

Italija

  • ALEOTTI Giovanni
  • BAGIOLI Andrea
  • CICCONE Giulio
  • FRIGO Marco
  • ROTA Lorenzo
  • TIBERI Antonio
  • ULISSI Diego
  • ZANA Filippo

Nizozemska

  • VAN DER POEL Mathieu
  • RIESEBEEK Oscar
  • KELDERMAN Wilco
  • LEMMEN Bart
  • VAN DEN BROEK Frank
  • HOOLE Daan
  • MOLLEMA Bauke
  • OOMEN Sam
  • BAX Sjoerd

Španija

  • BILBAO Pello
  • RODRÍGUEZ Carlos
  • AYUSO Juan
  • LANDA Mikel
  • MAS Enric
  • ARANBURU Alex
  • ADRIÀ Roger
  • CASTRILLO Pablo

ZDA

  • JORGENSON Matteo
  • MCNULTY Brandon
  • SHEFFIELD Magnus
  • POWLESS Neilson
  • SIMMONS Quinn
  • VERMAERKE Kevin
  • SHEEHAN Riley

...

Ne spreglejte