Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Volitve 2026

Četrtek,
21. 5. 2026,
19.00

Osveženo pred

2 tedna, 3 dni

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,46

Natisni članek

Natisni članek

Formula 1 VN Kanade Lando Norris McLaren Lewis Hamilton Ferrari George Russell Andrea Kimi Antonelli Mercedes-AMG F1 Max Verstappen Red Bull Racing

Četrtek, 21. 5. 2026, 19.00

2 tedna, 3 dni

Napoved VN Kanade

Alternativni pristop Lewisa Hamiltona, na zmago računa Lando Norris

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,46
Montreal Lewis Hamilton | Lewis Hamilton ob četrtkovem prihodu v Montreal, kjer je zmagal že sedemkrat, a nazadnje leta 2019. | Foto Reuters

Lewis Hamilton ob četrtkovem prihodu v Montreal, kjer je zmagal že sedemkrat, a nazadnje leta 2019.

Foto: Reuters

Tri tedne po dirki v Miamiju se svetovno prvenstvo formule 1 nadaljuje s peto dirko sezone, ki jo gosti kanadski Montreal. Dirkališče Gilles Villeneuve vsako leto ponudi izvrstno dirkanje. Ta konec tedna bomo deležni dveh dirk, šprinterske v soboto ob 18. uri in klasične v nedeljo ob 20. uri. Na zmago cilja aktualni svetovni prvak Lando Norris, Lewis Hamilton pa se na VN Kanade ni pripravljal na običajen način.

Alex Zanardi
Sportal Neustavljiv in pogumen. Sinonim za ti dve besedi je Alex Zanardi.

Lani je v Montrealu zmagal George Russell. | Foto: Reuters Lani je v Montrealu zmagal George Russell. Foto: Reuters Dirkališče, poimenovano po pokojnem kanadskem dirkaču Gillesu Villeneuvu, gosti dirko za veliko nagrado Kanade že od konca 70. let prejšnjega stoletja. S po sedmimi zmagami sta na njem najuspešnejša Michael Schumacher in Lewis Hamilton, ki pa je v Montrealu nazadnje zmagal leta 2019. Potem je tri zmage nanizal Max Verstappen, lani pa je bil najboljši George Russell. To je bila ena od dveh Mercedesovih zmag lani, letos pa je srebrna puščica številka 1, saj sta Russell in vodilni v prvenstvu Kimi Antonelli dobila uvodne štiri dirke. Med ekipami ima v Kanadi največ zmag Ferrari (14), a zadnjo s Sebastianom Vettlom leta 2018. McLaren ima eno manj, 13. je angleški ekipi leta 2012 pridirkal Hamilton. Lanski prvak Lando Norris je prav v Montrealu skoraj zapravil lovoriko, saj je trčil z ekipnim kolegom Oscarjem Piastrijem. Britanec je odstopil, Avstralec pa je bil četrti.

V Kanado je kot vodilni v letošnjem prvenstvu prišel komaj 19-letni Andrea Kimi Antonelli, ki je dobil tri od dosedanjih štirih dirk. | Foto: Reuters V Kanado je kot vodilni v letošnjem prvenstvu prišel komaj 19-letni Andrea Kimi Antonelli, ki je dobil tri od dosedanjih štirih dirk. Foto: Reuters Dirkališče Gilles Villeneuve je dobilo mitski status leta 1999, ko so v zadnji šikani v zid prileteli takrat zadnji trije prvaki Michael Schumacher, Damon Hill in Jacques Villeneuve. Zato so tisti zid poimenovali Zid prvakov. Tisto sezono sta vanj zadela tudi Ralf Schumacher in Ricardo Zonta. Pozneje sicer v tej šikani ni bilo več toliko trčenj, so pa trdoto zidu tam izkusili tudi Jenson Button (2005), Sebastian Vettel (2011) in nenazadnje tudi Verstappen (2024).

Zadnjih šest zmagovalcev VN Kanade:

2025 – George Russell (Mercedes)

2024 – Max Verstappen (Red Bull)
2023 – Max Verstappen (Red Bull)
2022 – Max Verstappen (Red Bull)
2019 – Lewis Hamilton (Mercedes)
2018 – Sebastian Vettel (Ferrari)

Norris: Steza v Montrealu nam ustreza

Lando Norris nima najboljšega spomina na Montreal, saj je lani odstopil po trčenju z ekipnim kolegom. | Foto: Guliverimage Lando Norris nima najboljšega spomina na Montreal, saj je lani odstopil po trčenju z ekipnim kolegom. Foto: Guliverimage Z dvojno zmago na šprinterski dirki v Miamiju ter drugim in tretjim mestom na klasični dirki je McLaren pred tremi tedni pokazal, da je s posodobitvami na dirkalniku znova v igri za najvišja mesta. A Mercedes, ki na Floridi ni imel novih elementov na dirkalniku, zdaj s tem prihaja v Quebec. Norris vseeno verjame, da bo ta konec tedna prva priložnost za zmago letos. Zanj bi bila to 12. v formuli 1. "V Miamiju smo močno napredovali, zato smo zdaj samozavestnejši. Vemo pa tudi, da nam steza v Kanadi ustreza." Zaveda pa se, da je po štirih dirkah sezone še prezgodaj za točne napovedi. "V formuli 1 po eni dirki ne moreš ničesar soditi. Videti moraš, kako dober si na več različnih dirkališčih: na uličnih, ko je vroče, ko je hladno, na zavitih in na hitrih."

Časovnica VN Miamija:

Petek, 22. maj

18.30 prosti trening
22.30 kvalifikacije za šprint

Sobota, 23. maj
18.00 šprint
22.00 kvalifikacije

Nedelja, 24. maj
22.00 dirka

Hamilton pred VN Kanade ni šel v simulator

Lewis Hamilton je bil letos najboljši v Šanghaju, kjer je bil tretji. | Foto: Reuters Lewis Hamilton je bil letos najboljši v Šanghaju, kjer je bil tretji. Foto: Reuters Ferrari na zmago v Kanadi čaka že osem let. Vprašanje je, ali jo lahko doseže letos. Steza ima štiri dolge ravnine, Ferrarijev pogonski sklop pa za zdaj ni tako močan kot Mercedesov. Sezona je za italijansko ekipo hladno-topla, tako kot že nekaj zadnjih let. Charles Leclerc je bil dvakrat tretji, enkrat tretji tudi Lewis Hamilton. V Miamiju so imeli visoka pričakovanja, izplet pa je bil precej slab: Leclerc je v zadnjih krogih zapravil stopničke in bil le osmi, šestouvrščeni Hamilton pa celoten konec tedna ni bil konkurenčen dirkačem pred sabo. Sedemkratni prvak je zato za Montreal ubral drugačen pristop, enak tistemu iz Šanghaja, kjer je bil tretji. Dirkači običajno pred dirko trenirajo v simulatorju, a Hamiltonu to za Miami ni prav nič pomagalo, saj so bile razmere na stezi drugačne od pričakovanj, dirkalnik pa so tako nastavili povsem narobe. Zato ga za Montreal ni uporabil, enako, kot je to storil za Šanghaj. "V Šanghaju sem imel tako najboljši konec tedna letos. Zato sem šel zdaj v tovarno samo na sestanek, ne pa tudi v simulator."

Skupni seštevek pred VN Kanade (4/22):

1. Andrea Kimi Antonelli (Mercedes) 100 točk

2. George Russell (Mercedes) 80
3. Charles Leclerc (Ferrari) 59
4. Lando Norris (McLaren) 51
5. Lewis Hamilton (Ferrari) 51
6. Oscar Piastri (McLaren) 43
7. Max Verstappen (Red Bull) 26
8. Oliver Bearman (Haas) 17
9. Pierre Gasly (Alpine) 16
10. Liam Lawson (Racing Bulls) 10

1. Mercedes 180 točk
2. Ferrari 110
3. McLaren 94
4. Red Bull 30
5. Alpine 23
6. Haas 18
Melbourne Max Verstappen
Sportal Verstappna vse poti vodijo v McLaren. Pa bi ga sploh želeli?
Miami Andrea Kimi Antonelli
Sportal Kimi Antonelli piše zgodovino, a šef ga opozarja
Miami štart Charles Leclerc Ferrari
Sportal Prehitevanja za stopničke do zadnjega zavoja, Antonelli do tretje zaporedne zmage
Ne spreglejte