GasGas Jorge Prado Jaka Peklaj Jeffrey Herlings KTM Jan Pancar Giacomo Gariboldi Honda Tim Gajser Tim Gajser Cozar MXGP motokros

47 minut

VN Kastilje La Manče

Za Tima Gajserja 16. stopničke sezone in srebrna kolajna

Tim Gajser Cozar Honda | Tim Gajser ima v Cozarju nekaj 10 navijačev, seveda pa so najštevilčnejši Španci, ki podpirajo Jorgeja Prada in Rubena Fernandeza. | Foto Honda Racing/ShotbyBavo

Jorge Prado je novi/stari svetovni prvak v motokrosu (MXGP). Na finalni dirki, VN Kastilje La Manče, je dosegel še 11. zmago sezone. V obeh vožnjah je dobil štart, bil v prvi tudi prvi v cilju, v drugi pa mu je po manjši napaki za zmago in lovoriko zadoščalo četrto mesto. Tim Gajser je s točko zaostanka osvojil drugo mesto, srebrn pa je tudi v končnem seštevku prvenstva - z 10 točkami zaostanka za španskim tekmecem. Jan Pancar je z 22 točkami osvojil 10. mesto in s tem 13. mesto v prvenstvu. V razredu MX2 je prvak postal Kay de Wolf, Jaka Peklaj je z 18. mestom osvojil prvih šest točk v svetovnem prvenstvu.

Tim Gajser Cozar Honda
Sportal Slab štart Gajserju še otežil boj za prvaka

Sončna, sušna in vetrovna Kastilja La Manča, dežela Don Kihota in Sanča Panse. Še vedno poletnih 25 stopinj Celzija. | Foto: Matej Podgoršek Sončna, sušna in vetrovna Kastilja La Manča, dežela Don Kihota in Sanča Panse. Še vedno poletnih 25 stopinj Celzija. Foto: Matej Podgoršek Cozar sredi dežele Don Kihota in Sanča Panse je več kot 200 kilometrov južno od Madrida, a se je tudi tu zbralo več deset slovenskih navijačev, da v množici več tisoč rojakov Jorgerja Prada (GasGas) pomagajo Timu Gajserju (Honda) do petega naslova v elitnem razredu MXGP. Prvak je bil v letih 2016, 2019, 2020 in 2022 (in še v MX2 leta 2015). Pred 20. dirko sezone je bila naloga za slovenskega asa zelo težka, saj je zaostajal devet točk. Po tretjem mestu na sobotnih kvalifikacijah, ki jih je dobil Jorge, se je njegov zaostanek povečal še za dve točki.

Če Gajser uspe najboljši start, je še vse mogoče. | Foto: Honda Racing/ShotbyBavo Če Gajser uspe najboljši start, je še vse mogoče. Foto: Honda Racing/ShotbyBavo "Sama proga nam je pokazala, da ne bo veliko prostora za prehitevanje. Sam štart bo zelo zelo zelo pomemben. Moral bom biti osredotočen na štart, da bom dvakrat vrhunsko štartal. Potem je treba držati tempo, najti prave linije in odpeljati kot znam," se je po sobotnih kvalifikacijah na zadnjo dirko uzrl Gajser. "Hitrost je v redu, hitrost je v redu. Ampak štarti, štarti, štarti. To vedno ponavljamo. Tu so zelo pomembni in mislim, da bodo odločilni."

Desno od štartne rampe plakat z ganljivim sporočilom Timu Gajserju. Ni predaje.  | Foto: Matej Podgoršek Desno od štartne rampe plakat z ganljivim sporočilom Timu Gajserju. Ni predaje. Foto: Matej Podgoršek

V prvi vožnji Prado spet dobil štart in se odpeljal Gajserju

Jan Pancar  | Foto: Matej Podgoršek Jan Pancar Foto: Matej Podgoršek Da je Gajser pred misijo nemogoče, je bilo jasno že po štartu prve vožnje. Prado se z rampe vedno kar izstreli in se je tudi tokrat. Oba sta bila na sredini rampe. Španec je bil že v prvem zavoju za dolžino motorja pred tekmeci. Tim mu je sledil na drugem mestu, bil v prvih dveh krogih tik za njim, nato pa je začel izgubljati tudi po pol sekunde na krog. Ob navdušenju okoli 15.000 španskih navijačev je Prado mirno pripeljal v cilj. Gajser je bil drugi, na tretje se je po ponesrečenem štartu prebil Jeffrey Herlings (KTM). Je pa Nizozemec dobil kazen treh mest, saj je za drugim zavojem zapeljal s steze. Tako je bil tretji Jeremy Seewer (Kawasaki), a že z 22 sekundami zaostanka.

Pancar je bil po dobrem štartu na prvem vmesnem času osmi. Med samimi tovarniški vozniki je imel težko nalogo. Hitro je nazadoval na 11. mesto, v drugi polovici vožnje prehitel Alessandra Lupina (Ducati). Za novo Ducatijevo tovarniško ekipo je to drugi nastop v svetovnem prvenstvu. Dogajanje v Cozarju spremlja tudi njihov razvojni voznik, legendarni devetkratni svetovni prvak Toni Cairoli.

Prado kljub manjši napaki do zmage in lovorike

Jorge Prado je drugič svetovni prvak v MXGP. | Foto: Guliverimage Jorge Prado je drugič svetovni prvak v MXGP. Foto: Guliverimage Zgodba se je v drugi vožnji ponovila, Prado je bil znova zanesljivo prvi v prvem zavoju. Sledil mu je Herlings, nato oba voznika ekipe Kawasaki, Gajserja so izrinili s steze in je sekal drugi zavoj. Bil je samo osmi. Do polovice vožnje se je Tim že prebil na četrto mesto, nakar je v 15. minuti Prado naredil manjšo napako in nato spustil tempo ter brez boja predse spustil Herlingsa, Febvra in Gajserja. Kot da bi se bal padca in je želel samo mirno in varno pripeljati v cilj na četrtem mestu. Peti Seewer je imel za njim že velik zaostanek. Tudi Tim je v zaključku naredil manjšo napako in tako izgubil stik s prvima dvema. Do konca se vrstni red tako pri vrhu ni več spremenil: Herlings, Febvre, Gajser in četrti Prado. Pancar je odpeljal še eno konstantno vožnjo in bil še drugič 10.

V seštevku obeh voženj je s 43 točkami do 11. zmage sezone prišel Prado, Gajser je bil z 42 drugi, Herlings in Febvre pa sta jih imela 40. Pancar je osvojil 10. mesto (22 točk), kar je njegova tretja najboljša uvrstitev sezone. V Cozarju se je začela velika španska veselica, za Jorgejevo zmago in naslov. Tim na zmagovalnem odru ni mogel skriti razočaranja.

Gajser: To je motokros, včasih dobiš, včasih izgubiš
"Zelo dolga sezona, tekmovalna sezona. Od prve dirke smo vsi pritiskali na polno. Nekaj dirk nazaj sem zaostajal za precej točk, zdaj pa še ena zmaga. Res neverjetno in to pred toliko domačimi navijači," je na novinarski konferenci v Cozarju z velikim nasmehom razlagal Prado. "Izjemna sezona, kaj naj sploh še povem več." Gajser je pošteno čestital Pradu, a tudi pol ure po koncu dirke je razočaranje ostalo na njegovem obrazu. "Dobra sezona. Kitajska je bila odločilna, kjer sem naredil preveč napak. A to je motokros, včasih dobiš, včasih izgubiš. Vsi trije smo bili vso sezono zelo močni in v odlični formi. Vsekakor bi si želel naslov, a tako pač je. Naslednje leto bo nova priložnost. Vrnil se bom še močnejši."
Cozar Tim Gajser
Sportal Kot mali otroci! Mehaniki poskrbeli, da bo Gajser sproščen.

Gariboldi: Težko je, ko se boriš z nekom, ki vedno dobi štart

Giacomo Gariboldi in Tim Gajser na petkovem treningu štartov. | Foto: Matej Podgoršek Giacomo Gariboldi in Tim Gajser na petkovem treningu štartov. Foto: Matej Podgoršek "Težko je, ko se moraš boriti z nekom, ki vedno dobi štart. Tako ima na vsaki dirki veliko prednost, Tim pa ima na štartih težave. Sredi sezone je že imel zelo dobre štarte, nato pa je imel spet težave. In potem je zelo težko, ko moraš prehitevati, da spet ujameš Prada," je za slovenske novinarje, ki smo v Cozarju, govoril Timov šef Giacomo Gariboldi. "Na tej progi je zelo težko prehitevati. Spremeniti moraš linijo in iti v počasnejšo linijo. Proga je tudi zelo ozka." A za Hondino ekipo ni bilo predaje. "Vedno verjamem. Dokler ni konec, ni konec." Tudi drugo mesto v prvenstvu je za Tima lep uspeh. "Moramo biti pošteni. Jorge je bil letos popoln. Vedno pravim: najboljši je prvak."

To je že tretja letošnja velika nagrada v Španiji. Tako v Madridu na VN Španije kot v Lugu na VN Galicije je Prado dobil vseh šest voženj, torej maksimalnih 120 točk. Zdaj pa še prvi dve v Cozarju, samo tretje ni. "Če bi imel Tim tri dirke v Sloveniji, bi mu tudi bilo malo lažje," je z nasmeškom dejal Gariboldi.

De Wolf prvak v MX2, prve točke za Peklaja

Kay de Wolf je na rojstni dan postal svetovni prvak MX2. | Foto: Guliverimage Kay de Wolf je na rojstni dan postal svetovni prvak MX2. Foto: Guliverimage

V šibkejšem razredu MX2 je svetovni prvak na svoj 20. rojstni dan prvič postal postal Nizozemec Kay de Wolf (Husqvarna). S sedmim in drugim mestom je v Cozarju osvojil četrto mesto. Zmagal je njegov tri leta mlajši ekipni kolega iz Belgije Lucas Coenen (devetič letos), ki je z veliko prednostjo dobil obe vožnji in prvenstvo končal 20 točk za De Wolfom. Ta je sicer zmagal na manj dirkah, na sedmih, a si je Coenen zaostanek nabral že na začetku leta, ko je bil 11. v Patagoniji in 10. v Trentinu ter na Portugalskem.

Slovenski 17-letnik Jaka Peklaj (Husqvarna) je na svojem petem nastopu na dirki svetovnega prvenstva prišel do prvih šestih točk. V prvi vožnji je bil v konkurenci 22 voznikov 19., v drugi pa 17. Zanj je bil nastop na VN Kastilje La Manče predvsem dober trening za pokal narodov. MXON bo zadnja motokrosistična dirka leta, naslednji konec tedna v Matterley Basinu v Angliji, kjer bosta za slovensko reprezentanco dirkala še Gajser in Pancar.