Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gregor Pavšič

Ponedeljek,
28. 3. 2011,
10.00

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 28. 3. 2011, 10.00

9 let, 3 mesece

Makadamska ura resnice?

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Portugalski reli svetovnega prvenstva je tudi v živo in neposredno iz oblakov prahu potrdil, da bo letošnja sezona izenačena in zanimiva. Makadamska ura resnice pa dokončnih odgovorov še ni dala.

Ogierju druga zaporedna zmaga na Portugalskem

Da, svetovni prvak Sebastien Loeb je dobil svojega najboljšega moštvenega tekmeca do zdaj. Soimenjak Ogier je na Portugalskem vozil najbolj enakomerno, izkoristil Loebovo smolo, ko je moral na eni od hitrostnih preizkušenj voziti v prahu Mikke Hirvonena in zmagal tretjič v svoji karieri. Ogier se je po napaki v Mehiki spet vrnil v boj za naslov svetovnega prvaka, v katerem so še vsi štirje tovarniški dirkači. Realno majhne razlike med njimi pa napovedujejo še bolj zanimive relije v prihodnosti, ko bo zagotovo prišlo tudi do določenih trenj znotraj ekip.

Atraktivni novodobni WRC

Na Portugalskem smo se lahko na lastne oči prepričali, da je svetovno prvenstvo v reliju po uvedbi novih tehničnih pravil zanimivejše, bolj raznovrstno in za zdaj tudi bolj nepredvidljivo. Razlike so majhne, dirkači motorje priganjajo v višje vrtljaje, avtomobili pa so zaradi krajše medosne razdalje okretnejši in v hitrejših zavojih tudi nemirni. Vse to vpliva na splošno podobo spektakla prvenstva WRC, ki je letos dobilo nov zagon. Konkurenca bo kmalu, ko se seriji maja pridruži še tovarniška ekipa Minija (v roku dveh let pa po napovedih še Volkswagen), še močnejša in ostrejša.

Veliko okvar pri Fordu

V okolici Fara smo opazili še nekaj – če sta Citroënov in Fordov dirkalnik na makadamu približno enako hitra, se fiesta za zdaj kvari pogosteje od francoskega DS3-ja. Loeb in Ogier na zadnjih dveh relijih nista imela tehničnih težav, na Portugalskem pa so Hirvonena in Latvalo upočasnile težave s polosmi, Hirvonenu se je sesedlo podvozje, okvara menjalnika pa je že pred tem ustavila Fordovega poltovarniškega dirkača Madsa Ostberga. V dirki majhnih razlik so lahko tehnične okvare odločilne. Ker se razlike med tovarniškimi in zasebnimi dirkači merijo v minutah, sta bila oba Fordova dirkača kljub težavam še vedno uvrščena tik pod zmagovalnimi stopničkami. Toda prva makadamska ura resnice je z dvojno zmago pripadla zanesljivejšemu Citroënu.

Hirvonen in Loeb sta zdaj izenačena

Po treh odpeljanih relijih imata v skupnem seštevku Loeb in Hirvonen enako število točk, tudi Ogier in Latvala sta še v dosegu točk, ki jih prinaša zmaga. Točke so za zdaj še relativne, ker so razpleti relijev tesni in ker o zmagah odločajo malenkosti. Velikokrat tudi taktične poteze in izmikanje vlogi vodilnega dirkača na makadamski podlagi. Na izenačenih relijih je pač treba biti ob pravem času na pravem mestu, kar je na Portugalskem najbolje uspelo Ogierju.

Obe ekipi še ne favorizirata dirkačev

Hitrosti na posameznih hitrostnih preizkušnjah dokazujejo, da so vsi štirje tovarniški dirkači enakovredni in da lahko še vsi razmišljajo o naslovu svetovnega prvaka. Vsak od njih je imel tudi na Portugalskem svoje obdobje, ko je bil hitrejši od tekmecev. Enakovredni so za zdaj tudi še položaji znotraj ekip, kjer tudi Ogierju (za razliko od Danija Sorda) ni treba popuščati in predse spuščati Loeba. Do moštvene pomoči bo prišlo šele, ko bodo razlike med dirkači večje. Odpisati ne gre niti še zasebnika Pettra Solberga, ki je bil na Portugalskem največji osmoljenec relija. Prebil je več gum, a po dobri vožnji v zaključku vseeno napredoval do šestega mesta.

Power stage je zadetek v polno

Portugalska ura resnice je torej povedala, da so razlike med najboljšimi petimi vozniki minimalne, da je citroën DS3 zanesljivejši od fieste WRC in da nihče od peterice v boju za naslov svetovnega prvaka ne izstopa. Povemo lahko še nekaj – zadnja hitrostna preizkušnja (power stage), ki jo letos na vseh relijih neposredno televizijsko prenašajo in najhitrejšim trem dirkačem prinaša dodatne tri točke, je letošnji zadetek v polno. Namesto da bi v zadnjih 30 kilometrih videli le ležerno in varno dirkanje do cilja, so se najboljši udarili na vso moč. Vsaka točka je letos vredna zlata, kar upravičuje tveganje. Na Portugalskem so dodatne točke osvojili Loeb, Latvala in Ogier.

Ne spreglejte