Sreda, 15. 10. 2008, 16.52
8 let, 7 mesecev
Gospodarska kriza stegnila lovke tudi v F1
Glavna tema pogovorov bo drastično nižanje stroškov z uvedbo standardiziranih motorjev, ki bi tekmovanju pomagalo preživeti v času gospodarske krize.
Mosley je že pred sestankom opozoril, da so trenutni stroški previsoki. Lastniki ekip formule 1 so v letu 2008 potrošili že 1,17 milijarde evrov, kar je 100 milijonov več kot v minuli sezoni. Že pred gospodarsko krizo, ki je v zadnjem času zajela svet, so moštva veliko več zapravila, kot pa dobila. "Posledica tega je, da so nekdaj neodvisne ekipe postale povsem odvisne od dobre volje bogatih posameznikov, medtem ko so tovarniška moštva odvisna od ogromnih izdatkov njihovih matičnih družb," pravi Mosley.
Znižati proračun
Mosley je zaskrbljen predvsem nad usodo manjših ekip. Super Aguri je na primer svojo pot v F1 zaradi finančnih težav končal maja po vsega dveh letih obstoja. "Stališče FIA je takšno, da je formula 1 lahko zdrava le v tem primeru, da je vsaka ekipa konkurenčna in to ob takšnem proračunu, ki je blizu znesku, ki ga dobi od FOM (Formula One Management, op. p.)," meni Mosley, a z njim se bržkone ne bodo strinjali veliki avtomobilski proizvajalci, kot so Honda, Toyota in BMW.
"Mislim, da se večina ne strinja z uvedbo standardiziranih motorjev, ki bi jih mogoče izdelovali celo drugi. V našem primeru je pač tako, da smo največji proizvajalec motorjev z notranjim izgorevanjem. To je jedro naše družbe," je dejal šef moštva Honda Nick Fry.
Mosley bo predlagal, da bi od leta 2010 tekmovali z enakimi motorji, ki bi jih lahko izdelala moštva sama ali pa kak drugi dobavitelj, in da bi dirkalniki od leta 2013 imeli šasijo z "bolj običajnimi deli". FIA si namreč želi, da bi bili motorji od leta 2103 manj požrešni in bolj učinkoviti.