Torek, 22. 11. 2011, 18.59
9 let
Kobe prisilno počiva, a misli na olimpijsko sezono

Primož Kobe je odlično začel letošnjo atletsko sezono. Aprila je na maratonu v Milanu skupaj s Tonetom Kosmačem izpolnil normo za letošnje svetovno prvenstvo v Daeguju, njegov čas 2;16:18 pa pomeni tudi B normo za nastop na olimpijskih igrah v Londonu. Popravil je tudi osebne rekorde v disciplinah od 1500 do 10.000 metrov, vendar se sezona ni končala tako, kot bi si želel, saj mu je poškodba preprečila nastop v Daeguju, več kot dva meseca po prvenstvu pa še ni nared za teninge. ''Sezona se je super odvijala in poškodba je bila edino, česar sem se potihem bal. Morda sem čutil, da se bo nekaj zgodilo, saj je bila sezona dolga in naporna. Aprila sem bil že vrhunsko pripravljen. Nato sem dodatno delal še na hitrosti, da sem se čim bolje pripravil na ekipno EP v Izmirju. Potem je sledilo le pet dni počitka, nato pa že priprave na svetovno prvenstvo," išče razloge za bolečine v kolku Kobe, a vendarle misli, da je vzrok drugje: ''Do poškodbe je prišlo zaradi anatomskih predispozicij mojega telesa. Nekaj imaš dobro, spet nekaj drugega slabo. Imam utesnitveni sindrom kolka (utesnitveni sindrom kolka je predartrotično stanje, ki je posledica nepravilnih anatomskih odnosov med glavico in vratom stegnenice ter acetabulom. Je pogosto spregledan vzrok omejene gibljivosti in bolečine v kolčnem sklepu predvsem pri športno aktivnih mlajših moških in ženskah srednjih let, op. p)." Glavna težava je bila čakanje na diagnozo. Slovenski maratonec je v Južno Korejo odpotoval v upanju, da bo do tekme bolečina minila, a kljub pomoči vseh prisotnih zanj prave pomoči ni bilo, saj je počitek edina rešitev. ''Z vidika poškodbe bi bilo bolje, da bi ostal doma, vendar nismo vedeli, kaj je. Šele oktobra sem dobil diagnozo. Psihološko je bilo v Daeguju zelo naporno. Dolgo časa si tam in dobiš občutek, da si le turist. Poskušali so me pripraviti za nastop, a ni nič pomagalo. Vseeno mi veliko pomeni, da sem bil tam. Videl sem, kako se vse odvija, kaj in kje se dogaja, poleg tega pa imaš stik z najboljšimi. Imam občutek, da ko bom prišel na olimpijske igre, bom že vse vedel, kar je zagotovo pozitivna stvar," je prepričan Kobe, ki je sprva tekaške treninge nadomeščal s kolesarjenjem, trenutno pa povsem počiva: ''Pri kolesarjenju nisem čutil nobenih bolečin, a sem se sedaj odločil, da bom povsem počival. Hodim le na fitnes, da vzdržujem mišično maso. Ne hodim na nikakršne terapije, saj terapij za tako poškodbo ni. Hrustanec je slabo prekrvavljen in oživčen ter se sedaj zarašča. Rehabilitacija je dolga.''
Na priprave v Kenijo, cilj norma A
Slovenski maratonec upa, da bo poškodba do novega leta sanirana, januarja pa se odpravlja na priprave v najbolj ''tekaško'' državo na svetu. ''Najtežji del zime želim preživeti na višinskih pripravah v Keniji. Pripravljal se bom še v Medulinu, veliko pa je odvisno od vremenskih razmer pri nas. Maratonski nastop načrtujem v začetku aprila. Ta termin nam najbolje odgovarja. Pogovarjamo se z organizatorjem v Linzu. Cilj je odteči normo A za olimpijske igre v Londonu," še dodaja Kobe, ki bi rad izboljšal tudi rezultat na 10.000 metrov: "Če bo pripravljenost dobra, bi rad nastopil tudi na eni močni tekmi 10.000 metrov. Že letos sem bil sposoben odteči pod 30 minutami, a sem na tekmi v Oslu prehitro začel, pa tudi pogoji niso bili dobri. "
Naslednjo sezono je poleg OI na sporedu tudi evropsko prvenstvo v atletiki, vendar zaradi olimpijskih iger, ki potekajo v istem letu, v Helsinkih ne bo maratona in tekmovanj v hitri hoji. Varovanec slovenskega rekorderja Romana Kejžarja bi tako lahko nastopil le v teku na 10.000 metrov, a bi v tem primeru moral izpolniti normo, ki znaša 28:55,00.