Torek,
20. 1. 2015,
13.53

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 20. 1. 2015, 13.53

8 let, 7 mesecev

Zgodba, ki lahko ponese Slovenijo na naslovnice svetovnih medijev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Za nekatere sanjač, za druge pogumen človek, ki še verjame v dobro v ljudeh in v to, da so na videz nemogoče stvari mogoče, če stopimo skupaj. To bo dokazoval s prav posebnim dobrodelnim projektom.

Darujte 20 dolarjev oziroma slabih 17 evrov dobrodelni organizaciji po svoji izbiri in vaše ime bo za vedno vgravirano v veličastno stekleno skulpturo. To je bistvo prav posebnega projekta, ki ga je začrtal 54-letni Marijan Ogorevc.

Do osnovne ideje je Marijan prišel pred letom dni, nato pa je več mesecev urejal stvari, se povezoval z različnimi ljudmi in iskal lokacijo za stekleno skulpturo.

Zbrati denar, narediti skulpturo, zapisati v zgodovino, Slovenijo postaviti na zemljevid Marijan želi v šestih mesecih za različne dobrodelne organizacije zbrati 10 milijonov dolarjev oziroma okoli 8,47 milijona evrov, kar je sicer z običajno dobrodelno kampanjo nemogoče doseči, a ker je projekt provokativen in drugačen kot drugi, upa, da mu bo uspelo. Izgradnja skulpture se ne financira iz zbranih donacij, te gredo v celoti izbrani dobrodelni organizaciji. Izgradnjo bodo prek oglaševanja financirala različna domača in tuja podjetja.

"Če mi uspe zbrati 10 milijonov dolarjev donacij, bo skulptura, ki bo nastala zaradi tega, postala največji stekleni spomenik na svetu. Skulptura bo živ dokaz, da človeštvo hoče in zmore graditi boljši svet. In Slovenija bo postavljena na zemljevid sveta v zelo pozitivnem smislu," je prepričan.

Zakaj ravno satje? Zaradi simbolike. Kot je pojasnil, bo skulptura, ki jo bo oblikoval Oskar Kogoj, narejena v obliki satja, novo turistično atrakcijo, ki bo posvečena dobrodelnosti, pa želi Marijan postaviti v Mozirju.

Zakaj ravno satje? Zaradi simbolike. Čebele namreč, kot pravi Marijan, s timskim delom odločilno prispevajo k obstoju življenja na Zemlji. So simbol marljivosti, medsebojne pomoči in hkrati tudi simbol Slovenije. "Ta projekt naj bi dokazal, da tudi mali ljudje lahko naredimo nekaj velikega, če stopimo skupaj," meni Marijan.

Številni podporniki verjamejo v projekt Celoten projekt je začel in ga vodi sam, na pogumni poti pa so se mu pridružili različni podporniki, med drugim župan Mozirja Ivan Suhoveršnik, ki verjame, da ima projekt potencial, da pripelje nove turiste v Savinjsko dolino, podjetnik Marko Skok, ki je brezplačno na voljo dal dva hektarja veliko zazidljivo zemljišče za skulpturo, in že omenjeni Oskar Kogoj, ki je s svojo idejo o čebeli sooblikoval celo zgodbo.

Pri navezovanju prvih stikov z ljudmi iz turizma pa sta mu bila v veliko pomoč Dejan Križaj iz Turistice (Univerza na Primorskem) in Matjaž Pavlin iz turistične agencije Kompas Novo mesto.

Skulptura, ki bo privabila turiste Če projekt uspe v načrtovanem okviru, bo verjetno precej donatorjev (in radovednežev) prišlo v Slovenijo in si ogledalo svoje ime na tej skulpturi in samo skulpturo. Marijanova vizija je, da v roku nekaj let postane nova turistična atrakcija, ki bo privabila množico novih turistov tako v Mozirje, kjer bo postavljena skulptura, kot v Savinjsko dolino in vso Slovenijo.

"Predstavljajte si, da ste iz ZDA in se odločate za potovanje v Evropo: odločate se med recimo Francijo in Slovenijo. Darovali ste 20 dolarjev in vaše ime je zapisano na skulpturi, o kateri se veliko govori. Ste prepričani, da se lahko uprete skušnjavi in NE obiščete skulpture, poiščete svoje ime, se slikate pred njim in to objavite na družabnih omrežjih? Se vam ta ideja še zdi neumna?" je navedel Marijan.

Vsi pridobimo Marijan se hkrati zaveda, da bo verjetno največji dvom ljudi ta, ali mu je verjeti, da si donacij na bo prilastil sam. Zagotavlja, da je projekt glede tega povsem transparenten in da sam nima nikakršnega dostopa ali možnosti vpliva na postopek plačevanja. Podjetje Ammado skrbi za celoten proces plačevanja. Več o podjetju Ammado si lahko preberete tukaj. https://www.ammado.com/about

"Najlepši del pa je," pravi Marijan, "da nikogar nič ne stane in da lahko vsi pridobimo."

Donatorji darujejo kot običajno, v zameno pa dobijo zapis v zgodovino. Dobrodelne organizacije prejmejo nujno potrebna sredstva. Podjetniki financirajo izgradnjo skulpture v zameno za oglaševanje, ker se jim bo to izplačalo v obliki večje prodaje. Mediji širijo zgodbo in ostanejo zapisani v spominu kot podporniki projekta – zanimive in pozitivne zgodbe pritegnejo, kar se pozna pri večjem številu bralcev in/ali gledalcev. Slovenija je deležna brezplačne in izredno pozitivne promocije v svetu, kar prinese večje število turistov, ti pa pomenijo svež in nujno potreben denar. Vsi skupaj tako rekoč iz nič ustvarimo nekaj trajnega in pomembnega za Slovenijo in tudi za celotno človeštvo, je prepričan Marijan.

Čisto vsak med vami je lahko del te zgodbe. Tudi zaradi tega je moto tega projekta: "Skupaj lahko naredimo svet boljši!"