Torek,
20. 5. 2014,
13.34

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 20. 5. 2014, 13.34

8 let, 7 mesecev

Želita si prelisičiti magnetno polje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V življenjepisu dijakov Jaše in Blaža najdemo številna šolska priznanja, zmage na tekmovanjih, predstavitev v Abu Dabiju, nazadnje sta ga dopolnila še z udeležbo na srečanju v Makedoniji.

Pod nalogo Vodenje in stabilizacija satelitov v magnetnem polju sta se leta 2012 podpisala dijaka Jaša Pavše in Blaž Kuhelnik. Pravita, da sta začela z ničle, brez tehničnih osnov. Projekta se je spomnil njun profesor, Peter Sekolonik, ki sta mu ves čas našega pogovora namenjala same pohvale. "Brez njega nama ne bi uspelo," sta prepričana. Koliko ur sta porabila za izdelavo naloge, še sama ne vesta, veliko vlogo pa so pri tem imeli tudi drugi profesorji, "ki so nama omogočili, da sva kdaj izostala od pouka. Učitelji so izkazali veliko podporo najinemu projektu."

Obiskal jih je tudi šejk Z omenjeno nalogo sta leta 2012 osvojila prvo mesto na državnem tekmovanju, to pa ju je pripeljalo tudi v Abu Dabi na mednarodno srečanje mladih raziskovalcev Expo-Sciences. "To je bilo eno veliko razstavišče, imel si svoj prostor, na katerem si predstavljal svoj projekt," pripovedujeta z velikim navdušenjem. Bila sta edina slovenska dijaka, pravzaprav edina z Balkana, povabljena na ta veliki dogodek, ki ga je obiskal tudi šejk.

Šola in denar preprečila odhod v Indijo Poleg nepozabnih trenutkov, druženja z mladimi raziskovalci in navezovanja stikov izpostavljata tudi številna vabila na druge sejme, ki sta jih tam prejela. "Povabili so naju v Indijo, čeprav je bilo tisto srečanje organizirano le za območje Azije," a se ga zaradi denarnih razmer in šolskih obveznosti nista mogla udeležiti. Do dijakov z Gimnazije Ravne na Koroškem je priromalo tudi vabilo iz Argentine.

Izdelala dva modela, da bi laiku približala delovanje satelitov Za potrebe naloge sta izdelala dva modela, enega, ki deluje na principu vztrajnika, in drugega, ki ima enojno vpete vrtalke. Oba delujeta na principu ohranjanja vrtilnih količin. Pri prvem lahko spreminjamo smer in hitrost, pri drugem pa nagib, mi razložita. "Namen je bil laiku prikazati majhne satelite, ki se vse pogosteje uporabljajo v vesolju. To je čar najine naloge," magnetno polje pa je predstavljalo "pripomoček", s katerim sta lahko prikazala pogoje v vesolju.

Ko nastopijo težave, improvizirata Konec tedna sta se odzvala na povabilo ZOTKS (Zveza za tehnično kulturo Slovenije) – za katero pravita, da se ji morata zahvaliti, saj je v omenjeni zgodbi prav tako odigrala pomembno vlogo – in svojo nalogo predstavila v Makedoniji. Tja sta se odpravila s kar 14 kilogramov težko opremo, ki jo potrebujeta za brezhibno predstavitev. Zaradi potovanja z letalom, ki glede opreme zahteva nekaj omejitev, njuni magneti pa presegajo dovoljeno vrednost magnetnega polja, sta oblikovala ohišje iz železa, ki zmanjša omenjeno vrednost na dovoljeno.

"Predstavili smo se na memorialu, ki je bilo obenem tudi državno tekmovanje. Za najino nalogo je bilo veliko zanimanja, pogostili so nas in nam prikazali svoje običaje," sta potrdila gostoljubnost Makedoncev. V množici mladih raziskovalcev z Balkana, v kateri pa ni bilo dijakov iz BiH, saj jih niso spustili čez mejo do Kosova, ker niso imeli urejenih viz, sta prejela sta tudi certifikat za predstavitev.

Pakiraj in se pripravi na vse! Nekoč se jima je ob predstavitvi naloge na neki okoliški šoli zgodilo, da so varovalke na obeh tuljavah pregorele. "Z nekaj improvizacije sva težavo rešila," se v smehu spominjata dogodka. Zdaj se povsod odpravita s tremi kovčki opreme. "Če izgubimo enega, imamo še vedno na razpolago dva, s katerima lahko omogočiva normalno delovanje naprave."

Magnetno polje dopušča vrtenje le v eni smeri, a želita si … Bodoča maturanta, ki ju v naslednjih tednih čakajo še preostali preizkusi na poti do opravljene mature, bosta jeseni prestopila vrata Fakultete za elektrotehniko in Fakultete za strojništvo. "Da pokrijeva celoten spekter potrebnega znanja," se nasmejita. Namigneta mi, da je njuna velika želja razvoj modela, ki bi ga bilo mogoče obračati in kontrolirati v kar treh smereh. Model z eno vrtalko namreč lahko kontroliramo le v eni osi, drugega bi bilo mogoče kontrolirati v dveh smereh – a tega magnetno polje ne dopušča. Nadzor v kar treh smereh pa bi bil, kot pravi Jaša, "nobel, če se izrazim po domače".