Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
23. 6. 2014,
11.00

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 23. 6. 2014, 11.00

8 let, 7 mesecev

Že pri 15 letih med najboljšimi računalničarji sveta

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Žiga Željko se je že lani, kot eden najmlajših, znašel med najboljšimi računalničarji sveta, ko se je udeležil enega od najbolj prepoznavnih tekmovanj, mednarodne računalniške olimpijade.

Takrat 15-letni Žiga je ravno končal osnovno šolo, ko se je julija še s tremi fanti podal na srednješolsko 25. mednarodno računalniško olimpijado (International Olympiad in Informatics) v Brisban v Avstralijo, kjer so se pomerili s 317 tekmovalci iz 80 držav.

Že septembra se je udeležil tudi balkanskih olimpijskih iger na področju informatike, mesec zatem pa Srednjeevropske računalniške olimpijade (CEOI 2013), ki je potekala v Primoštenu na Hrvaškem. Kot eden najmlajših udeležencev je osvojil bronasto medaljo. Omenjena olimpijada po besedah Tjaše Toni, z Zveze društev za tehnično kulturo Slovenije – ZOTKS, velja za najmočnejše regionalno tekmovanje srednješolcev, ki se ga udeležujejo tekmovalci srednjeevropskih držav od Nemčije na zahodu do Poljske in Romunije na vzhodu.

Zaradi takšnih uspehov, čeprav je šele lani začel tekmovati na mednarodnih tekmovanjih, je Žiga junija letos na Zotkinih talentih 2014, ki jih organizira Zveza društev za tehnično kulturo Slovenije, prejel priznanje za udeležbo na mednarodnih tekmovanjih iz znanja iz računalništva in informatike.

Najtežje je bilo v Avstraliji

Kot nam pove Žiga, je bilo zanj najtežje tekmovanje v Avstraliji, saj je bila tam konkurenca najmočnejša, zlasti zaradi Azijcev. V teh deželah je namreč konkurenca močna že na nacionalnih ravneh in tisti, ki se jim uspe prebiti na takšna mednarodna tekmovanja, so res najboljši, pojasni Žiga. Prav tako pove, da iz omenjene olimpijade medalj niso prinesli, se mu je pa v spomin vtisnila Avstralija, ki si jo bo zagotovo še šel ogledat, če bo imel priložnost. Vendar pa, kot doda, tam ne bi študiral ali živel, saj je vseeno precej daleč.

Po besedah Tonijeve pa Žiga ni dober le pri znanju računalništva in programiranja, temveč tudi logike, iz katere je na državnem tekmovanju sodeloval že v 7. razredu osnovne šole, prav tako uspešen pa je tudi v matematiki in fiziki.

Žiga, ki letos končuje prvi letnik Gimnazije Bežigrad, svoje uspehe pripisuje temu, da se je z računalništvom in programiranjem začel ukvarjati zelo zgodaj, kot tudi temu, da ima doma zelo močno podporo, saj se, kot pravi, tudi njegov oče "veliko ukvarja z računalništvom". Žigov oče, Matjaž Željko, je docent in vodja računalniškega centra na fakulteti za matematiko in fiziko.

Po končani srednji šoli Žiga namerava svoje znanje nadgrajevati na fakulteti za računalništvo in informatiko in skoraj zagotovo o njem ne berete zadnjič.

Ne spreglejte