Sreda,
24. 9. 2014,
13.45

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 24. 9. 2014, 13.45

8 let, 7 mesecev

Vrhunski uspeh 18-letnega slovenskega znanstvenika

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Prav poseben znanstveni projekt, katerega rezultat bi razveselil vsakogar, ki se vsakodnevno spopada s trdovratnimi madeži, je mlademu slovenskemu znanstveniku prinesel drugo nagrado v Evropi.

Aleša Zupančiča smo v rubriki Junaki za jutri že predstavili skupaj s prijateljem Jakom Šikonjo, ko sta se z Olimpijade mladih raziskovalcev GENIUS 2014 v New Yorku vrnila z zlatim odličjem za projekt z naslovom The possibility of producing hydrogen from biodegradable waste (Možnost pridobivanja vodika iz biološko razgradljivih odpadkov).

Tokrat pa si je 18-letni Aleš z drugim mestom oziroma drugo nagrado na tekmovanju Evropske unije za najboljše mlade znanstvenike spet zaslužil mesto v tej rubriki.

V natečaju je s 77 projekti sodelovalo 110 raziskovalcev iz 36 držav, zmagovalce pa so v torek razglasili v Varšavi. Zupančič je nagrado v vrednosti pet tisoč evrov, podeljeno za izvirne projekte na področju matematike in kemije, prejel za projekt v zvezi s samočistilnostjo vlaken na osnovi nanoprevlek, ki so prijazna do okolja in ljudi.

Nagrada je prišla, kot je dejal Aleš, izjemno nepričakovano, saj ni pomislil, da bo med več kot sto prijavljenimi projekti izbran prav njegov. Izbor devetih projektov (podelili so tri prve, tri druge in tri tretje nagrade) so namreč naredili na različnih področjih in Aleš meni, da moraš imeti za uvrstitev med prvih šest, kot je to uspelo njemu, tudi malo sreče. Še posebej pa je vesel posebne nagrade, obiska inštituta v Franciji.

Da se madeži preprosto razgradijo Ime projekta (samočistilnost vlaken na osnovi nanoprevlek), s katerim se je ukvarjal Aleš, sicer laiku pove zelo malo, zato je Aleš pojasnil, od kod ideja in kakšna je pravzaprav uporabnost njegovega raziskovanja. Odločil se je namreč, do bo raziskal, kako odstraniti madeže z oblačil, obutve ali na primer vzmetnic, zof, preprog in podobno.

"Če imaš umazane hlače, majico ali pa bele črte supergah posivijo, potrebuješ za to veliko detergentov in podobno, kar seveda ni prijazno do okolja. Zato sem se odločil raziskati to temo in ugotovil, da imajo nekateri nanodelci takšno lastnost, da opravljajo samočistilnost," je pojasnil.

Imeli bi torej nanos, ki bi ga uporabili na čevljih ali oblačilih, pod vplivom sončne svetlobe pa bi se madeži na njih razgradili na ogljikov dioksid in vodo, kar pomeni, da bi izginili.

Poseben izziv v raziskovanju Ta tehnologija je sicer po Aleševih besedah znana že dlje časa, ampak so nanodelci aktivni predvsem v ultravijoličnem delu sončnega spektra, kar pomeni, da niso primerni za uporabo v stanovanjih, saj tam ni UV-sevanja.

Ravno zato je bil velik del Aleševe naloge pripraviti tak nanos nanodelcev, ki bo imel to samočistilno učitnkovitost tudi v prostorih, kjer ni UV-svetlobe, oblačila pa bi se lahko očistila sama že pod navadno svetlobo žarnice.

Med drugim je v nalogi preverjal tudi trajnost in škodljivost teh nanosov in ugotovil, da v predvideni koncentraciji to ni sturpeno in je primerno za uporabo.

Gre za povsem njegov projekt, ki ga je začel na gimnaziji Novo mesto, potem ko šolska oprema ni več zadostovala njegovim znanstvenim podvigom, pa se je odločil kar sam povprašati naokrog, med drugim je pisal tudi v podjetje Krka in prosil, ali lahko uporabi njihov elektronski mikroskop, da bi preveril nanose.

"To je bil tudi velik organizacijski zalogaj," je še poudaril.

Ne samo znanost, tudi glasba Na vprašanje, kje ob vseh obveznostih za šolo najde čas še za znanstveno raziskovanje, je Aleš odgovoril, da je pogosto vse zelo težko usklajevati, a raziskovalne naloge dela predvsem v prostem času. Hkrati se lahko pohvali tudi z odličnim uspehom v vseh treh letnikih srednje šole, ki jih je opravil do zdaj.

Za prihodnji projekt načrtov sicer še nima, a njegova znanstvena žilica zagotovo ne bo dolgo počivala. Niso pa vsi njegovi hobiji povezani z znanostjo, saj Aleš sodeluje tudi pri harmonikarskem orkestru in poje v šolskem pevskem zboru.