Torek, 8. 4. 2014, 13.31
8 let, 7 mesecev
Trije slovenski dijaki s srebrno olimpijsko medaljo
Sliši se zelo znanstveno in tudi je. Dva tekmovalna dneva, na vsak tekmovalni dan ima ekipa štiri ure časa, da rešuje naloge iz fizike, biologije in kemije. Naloge temeljijo na poskusih in teoretičnem znanju, sodelovanje med tekmovalci posamezne ekipe pa je dovoljeno in zaželeno.
Ekipa iz Slovenije, ki so jo sestavljali Klemen Kovač, Domen Kulovec in Uroš Prešeren, je osvojila srebrno medaljo.
Olimpijade se je udeležilo 150 dijakov iz 25 držav članic Evropske unije, Slovenijo je poleg omenjene ekipe zastopala še ena ekipa dijakov.
Uroš Prešeren je prav tako dijak 2. letnika, ki pa je bil uvrščen tudi v ekipo za kemijsko olimpijado in na lingvistično olimpijado. Uvrščen je tudi v ekipo mladih fizikov IYPT, ki se bo poleti udeležila mednarodnega turnirja fizikov v Londonu. Sicer pa je Uroš navdušen fotograf, rad bere, rad ima živali in naravo, zanimajo ga kemija, biologija in fizika.
Klemen Kovač je dijak 3. letnika. Ukvarja se s košarko, čebelarstvom, veseli ga naravoslovje, obožuje naravo in živali. V prostem času pleše in se druži s prijatelji.
Sicer pa so vsi stalni tekmovalci na področju naravoslovja, zato jim je olimpijada predstavljala nov izziv. Posluh za take projekte pa ima tudi gimnazija, ki tekmovalcem nudi priprave in se poveže z drugimi znanstvenimi ustanovami, če je to potrebno.
Sicer pa na olimpijadi sodelujejo tekmovalci iz vseh držav Evropske unije, vsaka država pa lahko sestavi dve tričlanski ekipi.
V Sloveniji je organizirano predtekmovanje, na katerem se dijaki, ki so mlajši od 16 let, pomerijo v teoretičnih nalogah iz kemije, fizike in biologije. Šest najboljših se uvrsti v olimpijski ekipi.
Kaj morajo dijaki obvladati? Potrebno je poznavanje snovi 1., 2. in deloma 3. letnika gimnazijskega programa kemije, fizike in biologije, imeti splošno znanje iz naravoslovja, zelo pomembno pa je tudi dobro znanje tujih jezikov.