Sreda, 4. 6. 2014, 20.12
7 let, 2 meseca
Slovenka, ki revnim indijskim otrokom gradi šolo
Mojca Gayen že osem let živi v Indiji, kjer je spoznala moža, si ustvarila družino in zasejala upanje med revnimi otroci v vasi Pali blizu Kalkute. Z možem Anupom sta namreč pred šestimi leti ustanovila šolo Piali Ashar Alo, kar pomeni luč upanja.
"Našla sva se dva prava človeka skupaj, oba z željo, da narediva nekaj dobrega za revne indijske otroke," pripoveduje Mojca. Njen mož Anup je bil namreč sam sponzoriran otrok, ki mu je botra iz Nemčije pomagala več kot 15 let, zato si je vedno želel, da bi to vrnil. Z lastnimi finančnimi sredstvi sta v najetih prostorih ustanovila šolo za dvajset otrok.
Prvi odzivi domačinov so bili precej skeptični, sploh ker je Mojca tujka in ji niso najbolj zaupali. So pa zaupali njenemu možu, domačinu, s katerim sta sprva hodila od vrat do vrat in nabirala otroke, ki bi hodili v šolo.
Zdaj se počasi mišljenje staršev spreminja in se vse bolj zavedajo pomena izobrazbe, ki jo dobijo otroci. Je pa včasih še težava, da bolj spodbujajo dečke kot deklice, kar se trudijo spremeniti, a se Mojca zaveda, da vse takšne spremembe potrebujejo svoj čas.
Otroci, ki živijo v domovih, zgrajenih iz blata in pokritih z bambusom, plastiko ali riževo slamo, nimajo ne čiste vode ne elektrike, kaj šele svojih igrač, v šoli Piali Ashar Alo dobijo uniformo, šolske potrebščine, medicinsko oskrbo, higienske pripomočke ter vsak dan zajtrk in kosilo. "Ti otroci so vedno zelo veseli in hvaležni za vse, kar dobijo. Ko jim daš barvni papir ali barvice, se jim kar zaiskrijo oči, saj teh stvari doma nimajo," pripoveduje Mojca.
A največ, kar dobijo, je znanje. Šest učiteljic otroke poučuje bengalščino, angleščino, matematiko, družbo in naravo, pa tudi zemljepis, zgodovino in osnove znanosti. Pouk popestrijo s plesom, petjem, igro in likovnim ustvarjanjem, ne manjkajo pa niti športni dnevi in kulturne prireditve.
Vzporedno z izobraževanjem otrok izvajajo tudi tečaje za odrasle, od praktičnih del, kot so šiviljstvo, frizerstvo in kozmetičarstvo, do tečajev pogovorne angleščine, opismenjevanja in računalništva.