Sreda, 3. 9. 2014, 14.35
8 let, 7 mesecev
Podjetje razvilo napravo, zaradi katere bomo manj hodili k zdravniku
Startup podjetju Mesi se je uspelo s svojo rešitvijo uvrstilo v finale svetovnega tekmovanja Qualcomm Tricorder XPRIZE, katerega cilj je spodbuditi inovativnost na področju naprednih tehnologij za zdravstveno diagnostiko. Če zmagajo, bodo s strani ameriške fundacije XPRIZE prejeli nagrado v višini sedmih milijonov evrov.
Sistem sestavljajo pametna zapestnica in različni moduli, med drugim za pregled vida, sluha, urina in krvi. Zapestnica je namenjena konstantnemu spremljanju uporabnikove aktivnosti in osnovnih vitalnih znakov, medtem ko moduli, v kombinaciji s pametnim vprašalnikom, zagotavljajo dodatne informacije, potrebne za natančno diagnozo.
"Uvrstitev v finale tekmovanja pomeni potrditev našega koncepta medicinskega diagnosticiranja prihodnosti. Seveda ima uvrstitev tudi druge pozitivne vplive, kot so izpostavljenost in prepoznavnost pred ameriškimi investitorji, medijsko izpostavljenost, ki ponuja lažji prihod na trg, ter, kar je najpomembnejše, sodelovanje pri narekovanju svetovnih smernic na področju individualne diagnostike," pojasnjuje Šušterič.
"Naš največji izziv je bil premagati prepad med primanjkovanjem izkušenj in uporabnim znanjem, da lahko tako zahtevna medicinska naprava ugleda luč sveta. Tako smo se morali izjemno hitro učiti, iskati pomoč pri strokovnjakih in seveda improvizirati. Izredno zahtevno je bilo tudi pridobivati denarna sredstva za razvoj našega prvega produkta. Potrebni sta bili neizmerna vztrajnost in prepričanost o uspehu, ki je kar naenkrat postala nalezljiva in omrežila vse naše partnerje," poudarja Šušterič.
Po uspešnem začetku so začeli razmišljati, kako lahko v nadaljnjem razvoju še izboljšajo medicinsko diagnostiko. "Ugotovili smo, da je lahko zdravljenje mnogo hitrejše in bolj uspešno, če bolezenske znake in bolezensko stanje odkrijemo v domačem okolju. Torej smo začeli razvijati medicinsko napravo za domačo uporabo, ki bo odkrivala bolezenska stanja ter merila najpomembnejše življenjske znake ter o težavah obvestila zdravnika," pojasnjuje Šušterič.
Skupaj s podjetji Gigodesign in D.labs ter Inštitutom Jožefa Stefana, Fakulteto za elektrotehniko in Medicinsko fakulteto so razvili koncept produkta ter prve prototipe, ki jih testirajo in se pripravljajo na razvoj končnih, tržnih prototipov.
Šušterič sicer pravi, da Slovenija podjetju, ki ga vodi, ponuja izredno izobražen kader z veliko voljo do dela in željo po dokazovanju. Pri nas najdejo na izjemno kratkih razdaljah podjetja, ki jim lahko pomagajo z obrtniškimi storitvami in drugimi opornimi dejavnostmi, vendar na drugi strani po njegovih besedah pogrešajo strateško usmeritev Slovenije in posledično prepoznavnost naše države v tujini.
"Pogrešamo boljšo povezljivost z gospodarskimi velesilami ter usklajeno delovanje gospodarskih aktivnosti v tujini. Kot zadnje in najpomembnejše pa želimo, da Slovenija postane okolje, kamor bodo tuji podjetniki prihajali, investirali in seveda poslovali. Resnično je treba urediti okolje, ki bo privlačno za tuji kapital, in to bo pomagalo tako uveljavljenim kot tudi mladim podjetjem," je sklenil.