Četrtek,
15. 5. 2014,
15.51

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 15. 5. 2014, 15.51

8 let, 7 mesecev

Pametni merilnik vode, ki si ga želita tudi Philips in Panasonic

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
"Iskreno povedano, bilo je nepričakovano," je z malce utrujenim glasom povedal Igor Marjanovič, direktor podjetja OOG, ki je na konferenci Podim prejelo naslov startup leta 2014.

"Idejo za napravo sva z bratom dobila že pred nekaj leti, ko je eden od družinskih članov zaradi dehidracije potreboval zdravniško pomoč. Takrat sem na spletu raziskoval o dehidraciji in ugotovil, kako velika težava je. Takrat sem si rekel, da bi bilo dobro, če bi obstajala naprava, ki bi jo oseba lahko nosila seboj, naprava, ki bi jo opominjala, kdaj in koliko mora piti," je razmišljal, saj ga je brskanje po spletu pripeljalo v slepo ulico.

Koliko bom danes spil? Napravo H2O-Pal, za katero sta z bratom v ZDA že vložila patent, do katerega je, razlaga Marjanovič, težka in dolga pot, namestimo na dno plastenke ali steklenice. V njej se skrivata pospeškomer in senzor za maso. "Če je masa steklenice večja v primerjavi s prejšnjo vrednostjo, pomeni, da smo dotočili vodo, če je manjša, pa pomeni, da smo vodo popili," pravi. Pridobljene podatke senzorji pošiljajo na telefon prek povezave bluetooth. "Lahko si nastaviš za cilj, da boš spil 0,2 litra na uro. Če ne popiješ toliko, ti telefon zavibrira, opomni te, da je čas, da narediš določeno število požirkov. Tako dobiš pregled nad tem, koliko si spil, spoznaš svoje hidracijske navade, prilagodiš jih lahko tako, da živiš bolj zdravo."

Neuspeli projekt na Kickstarterju odprl vrata v Las Vegas Številni se bodo projekta H2O-Pal spomnili s Kickstarterja. Tam so srečo preizkusili lani, Marjanovič pravi, da so projekt ustavili predčasno, saj trženjska podpora projektu ni bila popolna. Vseeno pa so njihov inovativen izdelek prepoznala nekatera zveneča imena. Že dan po lansiranju projekta so jih poklicali iz organizacije Bluetooth SIG in pohvalili inovativno uporabo njihove tehnologije. Povabili so jih na predstavitev na lasvegaški sejem CES, kjer so bili izbrani za enega od štirih finalistov za inovacijo leta.

Veliko zanimanje industrije Za njihov izdelek se zanima tudi Panasonic. "Zanimalo jih je, ali bi lahko našo tehnologijo namestili na škatle tablet. Naprava bi prepoznala, ali je bolnik vzel tablete in koliko jih je vzel. Zdravnik bi vedel, ali je dosledno upošteval njegova navodila," pripoveduje Igor Marjanovič. Oglasili pa so se jim tudi iz podjetja Philips. "Njih zanima, ali bi jo lahko namestili na steklenice Avent Philips, namenjene dojenčkom, ki se ne hranijo z dojenjem. Pediater bi lahko pregledal zgodovino hranjenja," opisuje veliko zanimanje tujih trgov za slovenski izdelek. Tudi trga žganih pijač.

Ste zadevo patentirali? "Prva stvar, ko stopiš skozi vrata korporacije, je vprašanje, ali si zadevo patentiral. Če je nisi, jo lahko njihovi inženirji takoj razvijejo," opisuje sestanke. Skupina, ki ima šest rednih članov, od tega so trije nastanjeni v ZDA, tam študira tudi njegov brat, je izrazito usmerjena na ameriški trg. Anketa, ki so jo izvedli v Kaliforniji, je pokazala veliko zanimanje za napravo. "Dobili smo odgovor, da 80 odstotkov ljudi, starih od 18 do 34 let, idejo dojema kot dobro. To ti daje spodbudo za nadaljevanje," pravi in doda, da je sicer napravo kar eno leto financiral iz lastnega žepa.

Naprava, ki bo na voljo še letos, se uvršča med nosljive. "Povprečna vrednost takšne naprave je med 100 in 150 dolarji. Anketa v Kaliforniji je pokazala, da so ljudje zanjo pripravljeni odšteti takšno vsoto. Nimamo še končne cene, a ne bomo presegli vrednosti 100 dolarjev," pravi Marjanovič, ki pripravlja doktorsko disertacijo iz biomedicinske tehnike na fakulteti za elektrotehniko.

Preprosta ideja, ki še ni obstajala Ko se med pogovorom vrneva k večeru v Mariboru, ko so prejeli naslov startup leta, pove, da tega niso pričakovali. Kaj pa je po njegovem mnenju prepričalo komisijo? "Morda to, da je ideja zelo preprosta. Ker jo je lahko razumeti. Tako je preprosta, da se človek vpraša, kako to, da to še ne obstaja. Ravno to sem se vprašal tudi sam, ko sem želel kupiti podoben izdelek. Tudi pri pregledu patentabilnosti smo ugotovili, da kaj podobnega še ne obstaja."