Nedelja,
27. 4. 2014,
15.49

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 27. 4. 2014, 15.49

8 let, 7 mesecev

Naprava, ki ve, kdaj vaša roža potrebuje vodo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
"Z bratom dobro sodelujeva. On je imel neko začetno idejo, jaz pa sem jo uresničil do konca," pove Andrej Nastran, ki predstavlja pametni zalivalnik na platformi IndieGoGo.

"Lokacija sploh ni vprašljiva. Proizvodnja bo potekala v Sloveniji," pravi Andrej. Če bo kampanja uspešno končana, bodo zbrana sredstva porabljena za prvo serijo tiskanih različic, naročilo večje količine sestavnih delov, ki bodo v tem primeru cenejši. Prvo pošiljko bodo podporniki prejeli jeseni, do izteka kampanje pa si elektrotehnik želi, da bi prepričal čim večje število ljudi. Takšen način zbiranja sredstev je tudi dober začetni preizkus trga, če je sploh potreba po takem izdelku.

Daisy.si ni le pameten, je tudi varčen Daisy.si je pametni zalivalnik, ki se v marsičem razlikuje od tistih, ki so trenutno na trgu. "Zalivalniki za namakanje večjih površin že obstajajo, za posamezne rastline pa še ne," pove Andrej. Ključna razlika med obstoječimi in njunim izdelkom je ta, da njun poleg spremljanja stanja tudi zalije rastlino, v kateri je naprava. "Ogromno je zalivalnikov. Ta napravica pa je povsem neodvisna. Bateriji zadostujeta za dve leti delovanja, torej ne potrebujemo električnega in vodnega omrežja," kar se odraža v varčnem delovanju.

Mikrokrmilnik v napravi deluje namreč tako, da porabi minimalno količino energije – vsaki dve sekundi se zbudi, v drobcu časa preveri vlažnost zemlje in gre takoj nazaj v mirujoče stanje. To je standardna funkcija sodobnih mikrokrmilnikov, pravi Andrej, jo je pa treba znati uporabiti. "Razvoj lastnega ventila je omogočil, da porabi energijo samo takrat, ko se odpre. Zaliva lahko tudi do osem ur in se nato zapre. Energijo potrebuje samo ob spremembi stanja," razloži Nastran.

Skrbi za limono, paradižnik in vrtnice "Poleg rastline postavimo svojo posodo z deževnico. Vemo, da trda voda škodi rastlinam, saj razkisli zemljo. Notri lahko damo tudi gnojila." Pri izbiri rastline, v katero bomo dali Daisy.si, nismo omejeni. Namestimo jo lahko v trobentico, paradižnikove sadike, mesojedko ali limono. Na spletni strani le nastavimo stopnjo vlažnosti za zalivanje in preostale stvari. "Če bo večje zanimanje, bomo zagotovo vnesli seznam rastlin in vlažnosti med možnosti."

Algoritem za zalivanje rastline Daisy.si nudi prijazno uporabniško izkušnjo. Je namreč brez gumbov, napravo le vtaknemo v zemljo, ta pa se samodejno prižge in začne meriti vlažnost. Ko nastopi čas za zalivanje, začne po korakih dodajati vodo. S posebnim algoritmom ugotovi, kakšno količino vode potrebuje za zalivanje. Naprava si zapomni, koliko potrebuje za zalivanje rastline, in naslednjič proces pospeši.

Velika tehnična "pogruntavščina" Prijatelji, še posebej tisti, ki prihajajo iz istega poklica, so navdušeni nad izdelkom. "Ker je velika tehnična 'pogruntavščina'. Razvoj lastnega ventila je šel v smeri še manjše porabe, tako lahko baterije naprave zadostujejo za dve leti. Razviti je bilo treba preprost protokol za nastavljanje nastavitev, da je izdelek poceni, a z veliko tehničnimi rešitvami."

Lahko pričakujemo nove inovacije? Andrej poudarja, da je treba biti pripravljen na vse, tudi na neuspeh pri zbiranju želenih sredstev. Če bo projekt uspešen – v dveh dneh je zbral že več kot desetino sredstev –, bodo po potrebi tudi povečali ekipo. Sicer pa pravi, da je to le ena od mnogih idej, ki jih ima. "Če bo primer uspešno končan, bi izdelavo prevzeli drugi, jaz bi rešitve razvijal naprej."

Pametni zalivalnik zbira denarna sredstva do 8. junija. Projekt, ki bo rešil marsikatero rastlino, lahko podprete tukaj.