Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
15. 7. 2014,
15.06

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 15. 7. 2014, 15.06

8 let, 7 mesecev

Najbolj bister maturant letošnjega leta

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Miha Klasinc je eden tistih, zdaj že nekdanjih dijakov, ki so se pred dvema letoma odločili za mednarodno maturo. A je edini, ki jo je letos opravil z vsemi možnimi točkami.

Miha Klasinc, dijak II. gimnazije Maribor, je maturant, ki se je na letošnji mednarodni maturi odrezal najbolje. Je namreč edini, ki mu je uspelo zbrati kar vse možne točke. "Nočem biti samovšečen, a ko sem odpisal teste, sem nekako pričakoval tak rezultat," pravi zlati maturant.

Rezultat je na eni strani dar talenta, saj Miha nikoli ni imel težav pri razumevanju učne snovi in mu je šlo v šoli vedno dobro, na drugi strani pa tudi plod trdega dela. "Zadnji dve leti, ko sem se pripravljal na mednarodno maturo, sem moral v to vložiti veliko energije, odrekanja in truda, a na koncu se je obrestovalo." Ob tem dodaja, da je k 45 točkam nekaj prispevala tudi sreča pri vprašanjih in ocenjevalcih pri esejskih odgovorih.

Kaj je mednarodna matura? Mednarodna matura velja za nekoliko zahtevnejšo od splošne mature, če jo želijo opravljati, pa se morajo nanjo dijaki pripravljati dve leti. V tem času njihov urnik sestavlja zgolj šest predmetov.

Vsakemu predmetu je tedensko namenjenih od štiri do pet šolskih ur, kar omogoča bolj poglobljeno obravnavo snovi. Miha v tem vidi veliko prednost, saj dijaki "odnesejo večjo koncentracijo znanja s področij, ki jih zanimajo, hkrati pa se izognejo predmetom, ki jim niso pri srcu".

Ves pouk, razen jezikovnih predmetov, poteka v angleščini. Prav tako preizkusi znanja, ki pa so na mednarodni maturi sestavljeni zgolj iz pisnega dela, medtem ko je ustni del le pri jezikovnih predmetih. Morajo pa maturantje poleg tega spisati tudi razširjeni esej, ki je mešanica raziskovalne in seminarske naloge pri predmetu, ki ga izberejo sami.

Bolj kot sami preizkusi znanja so se Mihu zdela zahtevna poročila in sestavki, ki so jih dijaki pripravljali in pisali skozi vse leto ter jih na koncu predložili komisiji. "Ker izdelek pripravljaš dlje časa, ga vsebinsko in slovnično popravljaš, vanj vložiš več energije in tudi skrbi kot v test, ki ga dve uri izpolnjuješ v učilnici."

Z željo po odhodu v tujino Miha se je za mednarodno maturo odločil, ker mu je bila zanimiva ideja pouka v angleščini, "ki te opremi z besednjakom pri predmetih in praktičnim znanjem". Poleg tega je predvideval, da bo s takšnim načinom pouka bolj razširil svoja obzorja.

Že ves čas si je tudi želel nadaljevati šolanje v tujini, z mednarodno maturo si je možnosti za to precej povečal. Čeprav se je tudi s splošno maturo mogoče vpisati na tuje univerze, je vendarle to nekoliko lažje z mednarodno, saj je ta program mednarodno priznan in ga na tujih univerzah dobro poznajo.

Slovensko znanje se seli v Abu Dabi Septembra se Miha Klasinc seli v Abu Dabi, kjer bo šolanje nadaljeval v tamkajšnjem kampusu univerze iz New Yorka. Odločil se je za študij psihologije.

S selitvijo v tujino se za zdaj še ne ukvarja, zato ga tega ni strah. Študija v Abu Dabiju se veseli in v tem vidi veliko priložnost in izziv, hkrati je prepričan, da je na to dobro pripravljen, saj ima talent in dobre delovne navade. Vse to bo pripomoglo, da bo študij lahko maksimalno izkoristil.

"Vse to bi rad nekoč domovini vrnil" Dolgoročnih načrtov za zdaj še ne dela, ga pa poleg študija v mednarodnem okolju zanima tudi mednarodna kariera. A po drugi strani bi rad ustvarjal tudi v maternem jeziku in v domačem okolju, predvsem pa si želi v Sloveniji ustvariti družino.

Njegovega uspeha se veselijo tudi njegovi prijatelji in sorodniki, mnogi med njimi mu celo čestitajo, da se mu je uspelo rešiti Slovenije in da ima s tem že zagotovljeno zaposlitev. "Sam ne mislim tako," dodaja Miha. "Nekoč bi rad vrni to, kar mi je Slovenija dala."

Ne spreglejte