Gregor Pavšič

Torek,
22. 4. 2014,
18.12

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 22. 4. 2014, 18.12

8 let, 7 mesecev

Mladi inženir rešil nalogo Kolektorja in dobil službo

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Marko Jager je kot študent strojništva od novembra čakal na zavodu za zaposlovanje, sprejel zaposlitveni izziv Kolektorja in bil med 180 kandidati izbran za strateškega projektnega nabavnika.

Razpis konkretnega delodajalca s konkretnim delovnim mestom Mladi Slovenci danes vse težje dobijo svojo prvo zaposlitev. Med vsemi nezaposlenimi je kar četrtina mladih med 20. in 30. letom starosti, ki kljub morebitni visoki izobrazbi in osebnostni sposobnosti zaposlitve ne dobijo.

Priložnost zaposlitvenega izziva, ki ga razpišeta zavod za zaposlovanje in konkretno podjetje s konkretnim delovnim mestom, je zato pričakovano tudi letos naletela na veliko zanimanje. Zmagovalca je v idrijskem Kolektorju, ki že 50 let posluje zgolj z zelenimi številkami, čakalo pomembno delo strateškega projektnega nabavnika.

Marku Jagru je kljub neizkušenosti uspelo že v prvo Ko je predsednik Kolektorja Stojan Petrič odprl kuverto in povedal ime Marka Jagra, se je 26-letnemu inženirju strojništva na obrazu izrisal nasmešek zadovoljstva in olajšanja. Zavod za zaposlovanje je v svoji bazi 130 tisoč brezposelnih Slovencev našel 180 posameznikov, ki so bili primerni za razpisno mesto.

"Prijavo na zaposlitveni izziv so mi posredovali z zavoda za zaposlovanje. Ideja in celoten koncept sta se mi zdela zelo zanimiva. Na zavodu sem bil od novembra, pred tem pa sem končal fakulteto in še nisem bil zaposlen. To je moja prva služba," je povedal Jager, ki se je tokrat prvič prijavil na kakršenkoli razpis za zaposlitev. Uspelo mu je torej že v prvo.

Problemska naloga je bila primerna tako za izkušene kot neizkušene Zavod ima standardne postopke. Po prvi selekciji so kandidate napotili v podjetje, kjer so jim predstavili problemsko nalogo. V tej so se ukvarjali z vpeljavo novega dobavitelja na evropskem trgu za konkretno podjetje s konkretno dejavnostjo.

"Kolektor vidim kot zgodbo o uspehu in podjetje, ki se dobro razvija na svetovnem trgu. Projekt zaposlitvenega izziva mi je bil prav zato zanimiv tudi s stališča poznejšega učenja in izpopolnjevanja, saj delo v takem podjetju ponuja res veliko možnosti. Problemska naloga je bila zastavljena zelo široko in prilagojena širokemu profilu ljudi. Tako smo imeli enake možnosti tako zaposleni z veliko izkušnjami kot jaz brez izkušenj," dodaja novi član idrijskega koncerna.

Vožnja do Idrije ne bo ovira, tja se je pripravljen tudi preseliti Do trenutka razglasitve imena novega zaposlenega ni vedel niti predsednik Petrič, zato Jager še ni vedel, kakšna bo njegova plača, niti tega, kje natančno bo njegova prva delovna pisarna. S tem, da živi v Ljubljani in da se bo moral dnevno voziti v 60 kilometrov oddaljeno Idrijo, se ne obremenjuje. Kot je povedal, se je pripravljen tja tudi preseliti in se prilagoditi novemu delovnemu okolju.

Ali fakulteta uči študente, kako na trgu dela prodati svoje pridobljeno znanje? Jager med študijem na fakulteti za strojništvo ni prejemal štipendije. Tisti njegovi kolegi, ki so jo imeli, so danes zaposleni, preostali večinoma še ne. Ti si delijo usodo s številnimi nezaposlenimi mladimi Slovenci.

Ali torej fakulteta uči študente tudi življenjske modrosti, kako pridobljeno znanje na trgu dela učinkovito prodati? Jager, ki je prepričal vse člane komisije in z odliko opravil tudi problemsko nalogo, z dokazovanjem svojega praktičnega znanja kljub neizkušenosti očitno ni imel težav.

"Na fakulteti so nas učili, kako znanje pridobiti, kako ga ceniti in nadgrajevati. Niso nas učili, kako prodajati znanje. Kaj smo odnesli s fakultete, je stvar vsakega posameznika," je povedal 26-letni inženir.