Ponedeljek, 27. 4. 2015, 20.13
8 let, 7 mesecev
Mentor je menil, da je to pretrd oreh, saj pri nas podobne prakse ni, a ga to ni ustavilo
Kmalu po tem, ko je Jošt Kanduš ostal brez službe, je dobil povabilo zavoda za zaposlovanje na predstavitev programa podjetno v svet podjetništva. "Glede na to, da sem že dolgo časa neuspešno iskal zaposlitev, ki bi ustrezala mojemu zanimanju in izobrazbi, sem se z veseljem odzval. Že dalj časa me je zanimalo, kako postaneš podjetnik, pa nisem imel prave možnosti in spodbude, da bi se tega lotil," o začetkih svoje podjetniške poti pripoveduje Jošt.
Ideja, s katero je to pot začel, pa je prav posebna delavnica, s katero želi Jošt čim več ljudi navdušiti za delo z orodjem, jih pri tem usmerjati in jim pomagati. Orodje nove generacije namreč vedno bolj postaja računalniška miška, le redki pa so tisti, ki še vedno vedo, kako ravnati s kladivom in drugim orodjem. Joštov cilj je, da to spremeni.
Najtežje je bilo omehčati mentorja, ki ga je na začetku poskusil prepričati, da je to pretrd oreh, saj podobne prakse pri nas še ni. A to ga ni ustavilo.
"Na začetku bo kot dejavnost prevladoval urbani mojster, kjer pridem na dom, sicer pa se s kolegico dogovarjava, da bi maja organizirala dve delavnici ustvarjanja z lesom, da vidiva odziv strank," je pojasnil Jošt.
10. maja bo na Viškem bazarju v Toscaninijevem parku na Jamovi cesti popravljal kolesa, vse novosti pa boste lahko izvedeli na njegovi Facebook strani.
Prostor za odprto delavnico še pospešeno išče, želi pa najti kakšen star, opuščen obrtniški prostor, ki bi tako dobil nov namen.
Večino časa namerava delovati samostojno, vendar z veseljem tudi sodeluje. "Prav tako bi za strokovno vodene delavnice potreboval usposobljeno ekipo. Ponuditi želim tako popravila kot mentorstvo nekomu, ki si želi sam nekaj izdelati, obenem pa nameravam organizirati tudi vodene delavnice," je dejal.
Jošt je že od nekdaj občudoval spretnost nekaterih mojstrov in to ga je napeljalo, da se je želel tudi sam v marsičem preizkusiti. Veliko izkušenj je pridobil, ko je prenavljal stanovanje, najraje pa ustvarja iz lesa. Tega se je eno leto učil tudi v poklicni šoli.
Svojo idejo bo zato še naprej gradil, saj želi narediti vse, da bi tak prostor, kot je Odprta garaža, lahko deloval finančno vzdržno. "Le tako bom videl, ali je Ljubljana pravo mesto za tak prostor," je sklenil.