Nedelja, 7. 9. 2014, 21.07
7 let, 2 meseca
"Kupimo si lahko čevlje na ježke, konfliktom pa se težje izognemo"
In kaj še? Ustvarjalci, ki razvijajo inovativne delavnice, improvizatorji, ki se znajdejo v nenavadnih položajih, učitelji, ki v šolah in vrtcih otroke učijo strpnosti in prijateljstva. Svetovalci pri razvoju novih projektov, športniki, glasbeniki, predvsem pa veliki ljubitelji svojega dela.
Zavod Enostavno prijatelji (ZEP) sta leta 2008 ustanovila Uroš Lavrič in Senta Ančimer. Glavni namen je bil, da razvijajo in izvajajo kakovostne aktivnosti za otroke, mladostnike in starše.
Vendar pa pravi, da se je v resnici vse začelo v ljubljanski Čolnarni, kjer je še kot študent priredil prvo zabavo za rojstni dan. "Spomnim se, da takrat nisem mogel verjeti, da obstaja tudi takšno delo, pri katerem se dobesedno igraš," nam je pojasnil in nadaljeval, da se je nato vse odvilo spontano, vse ideje so prihajale postopoma, predvsem prek druženja z otroki.
Tako so bile najprej zabave zgolj igra, nato so iz zabav nastali predstave in pravljični junaki, zdaj pa nastajajo že pravljične dežele …
"Tako kot se učijo črk, številk, je pomembno, da se naučijo spoštovati drug drugega, posoditi stvari, uporabljati lepe besede, delovati znotraj skupine, spoštovati drugačnost, reševati spore na strpen in sprejemljiv način," je dodal. Povedal pa je še: "Če otroka naučimo, da si zaveže čevelj, kar mu bo v življenju prišlo še kako prav, je zelo pomembno, da ga naučimo tudi ustreznega vedenja v konfliktnem položaju. Čevlje na ježke si že lahko kupimo, sporom pa se v življenju težje izognemo."
Deklica: Dedek Mraz, mi gremo zdaj k babici. Dedek Mraz: Da, zelo lepo. Deklica: Bi šel prosim z nami, da te vidi še moja babica? Dedek Mraz: Z velikim veseljem bi šel, samo imam še veliko dela. Poglej, obdariti moram še vse te otroke in nato še vse preostale otroke po vsem svetu. Deklica: No, pa saj te bomo počakali.