Petek, 9. 1. 2015, 11.46
7 let, 2 meseca
Ko se pravljica uresniči in lahko tudi vi zaživite v njej
Pred dnevi smo lahko brali o posebni akciji, s katero so zbirali sredstva za nakup bikca, ki so ga prodajali za zakol. Zanj so se zavzeli ljubitelji živali, med drugim tudi družina Lavrič, ki se je javila, da mu ponudi dom na svojem posestvu pri Škofljici. Akcija je bila uspešna in bik Srečko bo v naslednjih tednih zaživel novo življenje.
A zgodba ne bo govorila o biku, ki so mu rešili življenje, pač pa o družini, ki se je odločila, da človeka spet poveže s samim seboj, naravo in živalmi. Vse to ponujajo V Pravljici.
"Ime se je hitro prijelo in povsem ujelo z našo vizijo in poslanstvom. Ljudje vse težje verjamemo v kaj dobrega in pozitivnega, še posebej v povezavi s prihodnostjo človeka nasploh. Zato jim želimo ponuditi prostor, kjer lahko na različne načine doživijo, začutijo in spet začnejo verjeti v dobro in lepo – kljub vsem težavam, ki nas obkrožajo," je pojasnila.
Ekipo, ki skrbi za pravljično posest, za zdaj sestavlja samo družina: Iris, njen mož in njunih pet otrok. Občasno na pomoč priskočijo tudi zunanji sodelavci in prostovoljci, večinoma iz tujine.
Njihova glavna dejavnost je spet povezati človeka s samim sabo, naravo in živalmi, mu spet dati upanje in zaupanje v dobro, lepo in naravno življenje. "Ljudje nasploh se bomo zelo kmalu prisiljeni naučiti živeti v sožitju z naravo, živalmi in samimi seboj, ker sicer prihodnosti ne bo. To je torej neke vrste pedagoška kmetija za vse starosti, prednost pa imajo otroci," je povedala Iris.
"Ne moremo videti, da žival trpi, zato smo jih že več samoumevno sprejeli," je pojasnila Iris in dodala, da jih večkrat dobijo tudi v dar.
"Za Srečka sem napol v šali predlagala zbiranje donacij za odkup. Želela sem prekiniti ali v pozitivnost preusmeriti neskončno in neplodno debato okoli ponudbe njegovega mesa na internetu. V Sloveniji vidim, da so med drugim prepir, zavist in škodoželjnost res nekakšna folklora, brez česar ne gre. Velika škoda, toliko dobrega in lepega je v tej deželi, toliko dobrih, preprostih in občudovanja vrednih ljudi je tukaj, kot nikjer drugje na svetu. To so idealni pogoji za samostojno, ponosno, prijazno državo. Če bi le malo več sodelovali in pomagali drug drugemu," je izpostavila.
"V Pravljici želiva to deliti z vsemi, ki se zavedajo, da smo vse to nekje na poti odraščanja, tako ljudje osebno in kot celota, pozabili ali izgubili," je poudarila Iris.
Njihov trud se jim je zagotovo obrestoval, saj so obiskovalci posestva navdušeni nad aktivnostmi in njihovim pristopom. In kaj je tisto najpomembnejše, kar ljudje dobijo V Pravljici? "Občutek in vpogled, kakšno je lahko življenje, da je vredno slediti svojim sanjam, zaupati in upati, vztrajati in verjeti, da se vedno najde pot. Dobijo del naše pravljice, ki jo odnesejo s seboj. Upamo, da se jih dotakne in jim pomaga najti poti do njihove pravljice," odgovarja Iris.