Četrtek, 10. 4. 2014, 17.24
8 let, 7 mesecev
Hišna opravila bodo počakala: tudi nosečnice in mamice so lahko fit
"Prvega otroka sem imela že med študijem, tako da sem lahko teorijo preizkusila tudi v praksi," pripoveduje Katja Mlakar, profesorica športne vzgoje in vzgojiteljica predšolskih otrok.
Kot pravi, nekaj vadb za nosečnice obstaja, vendar ji ni bila nobena pisana na kožo. Zato se je odločila, da združi skupek svojega teoretičnega znanja s fakultete za šport, ki ga je dopolnila na izobraževanju o vadbi za nosečnice pod okriljem Društva fizioterapevtov Slovenije in svojih idej.
In nastala je FIT Nosečka – vadba, ki je namenjena nosečnicam in mladim mamicam.
Dopoldneve preživlja v družbi 14 malčkov, ki jo razveseljujejo vsak dan. In kot pravi, ima ta privilegij, da ne hodi v službo, ampak v vrtec.
Popoldneve preživlja v družbi svojih treh fantov. Zdaj, ko je zunaj že pomlad, so smuči pospravili in začenja se sezona rolanja, kolesarjenja in neizogibnega brcanja žoge.
Dvakrat tedensko pa del popoldneva preživi z nosečnicami in aktivnimi puncami. Z njimi miga, jim pomaga pripraviti telo za porod, utrjevati mišice, izgubljati maščobo ...
Plod vsega tega zanimanja so vadbe, ki so prilagojene posebej za nosečnice in mlade mamice. Izdala pa je tudi knjigo z naslovom Z gibanjem v zdravo nosečnost. Knjiga ponuja odgovore na vprašanja, kot je na primer, kaj se dogaja v ženskem telesu v času nosečnosti, in pove, kako naj se nosečnica giba, da bo varno zanjo in za dojenčka v trebuhu.
Vadbo FIT Nosečka tako izvaja dvakrat tedensko. Vadbo FIT Mami pa enkrat tedensko. Zadnja je namenjena mamicam, ki se želijo po porodu vrniti nazaj v formo, in vsem ženskam, ki so nezadovoljne s svojo kondicijo in sestavo telesa.
Izvaja pa tudi individualne programe za ženske, ki se odločijo spremeniti svoj življenjski slog in vključiti več gibanja in se bolj zdravo prehranjevati.
Septembra si želi začeti večje število ur vadbe, saj želi punce in ženske spraviti ven iz stanovanja in nakupovalnih centrov in jim pokazati, da je gibanje nujno za dobro počutje in več življenjske energije.
"Punce se ne zavedajo, da je gibanje eden ključnih dejavnikov polnega življenja. Z gibanjem pridobimo več energije za vsakdanje delo. Dolgoročen cilj pa je spraviti bližnjo okolico v gibanje," pravi Katja.