Sreda, 16. 7. 2014, 15.54
8 let, 7 mesecev
Dekle, ki pozna najboljši občutek na svetu
Za Katjin skok v svet golfa je kriva njena družina. "Že od mladih nog, mislim, da sem imela pet ali šest let, sem z bratom in sestro spremljala teto na golf. Sčasoma smo začeli obiskovati turnirje Bambi cup, kjer je vsak udeleženec dobil pokal, prvega sem dobila pri šestih letih, in to me je seveda še bolj pritegnilo."
Čeprav je najprej trenirala rokomet, se ji je ta ob poškodbi – zaradi soigralkine nepazljivosti si je zvila prst – dokončno zameril, kar je v ospredje postavilo golf. Z zdajšnjim trenerjem Urošem Gregorčičem sta, ko je imela 12 let, začela sodelovati bolj resno, takrat je prvič začela razmišljati o študiju onkraj luže. "Začeli smo obiskovati turnirje v tujini, da sem se soočila z drugimi evropskimi igralkami, tam je raven igre precej višja kot pri nas, igrišča so precej drugačna. Pritegnila so me potovanja in preostale dejavnosti, ki spremljajo golf, vse skupaj pa je privedlo do tega, da sem se odločila za kariero v golfu," pravi Katja.
Stoodstotna štipendija na ameriški univerzi
Katja Pogačar je danes štipendistka univerze v Ohiu, kjer končuje 1. letnik, pot do tja je bila vse prej kot preprosta: "Moja družina, še posebej sestra in brat, so mi pri tem ogromno pomagali. V 2. letniku gimnazije sem na naslove skoraj 50 ameriških univerz oziroma tamkajšnjim trenerjem razposlala predstavitvena pisma, resneje smo se začeli dogovarjati v 3. letniku. Vseskozi sem jih obveščala tudi o svojih rezultatih," se zametkov lova za svojimi sanjami spominja Pogačarjeva.
Skavtinja z univerze Ohio jo je prvič opazila na Katjinem domačem terenu, golf igrišču Diners. "Tam smo se spoznali in očitno sem se dobro odrezala. Ponudili so mi stoodstotno štipendijo, ki krije vse stroške študija, razen letalskih kart, in tako sem zdaj študentka univerze Ohio in članica tamkajšnje golf ekipe," je ponosno pripovedovala Pogačarjeva, ki uspešno krmari skozi športno in akademsko sfero.
"Naš urnik je zelo zgoščen. Treningi so obvezni, udeležba na fizičnih pripravah in predavanjih prav tako. Treba se je učiti, saj so dobre ocene predpogoj za udeležbo na turnirjih, kjer igraš s svojo ekipo in za ekipo. Je kar naporno, odsoten si lahko le osem dni v semestru, nekateri se pritožujejo, ampak meni tak način dela ustreza. Študiram tudi med potovanji, na letališčih, v kombijih, ampak je program tako razdelan, da je to izvedljivo. Ne izgubljaš časa z nepotrebnimi scenami," pravi 20-letnica iz okolice Ljubljane, ki velja za najmočnejši člen slovenske članske ženske golf ekipe, od golfistične kariere pa veliko pričakuje.
V ZDA so se ji zares odprle oči
"Šele v ZDA so se mi glede golf kariere zares odprle oči. Tam se res veliko deklet odloča za takšno karierno pot, velika verjetnost je, da se bom tako odločila tudi sama. Všeč mi je tak način življenja, številna potovanja, če tega nimaš rad, potem tega ne moreš početi," pravi tokratna junakinja, ki je najbolj ponosna na nagrado Hole in One na svetovnem prvenstvu v Turčiji in zmago na kraljevem igrišču v Veliki Britaniji, ta ji je prinesla celo srečanje z vojvodo, uspešna pa je bila tudi na kvalifikacijah za British Open Ladies.
Po desetih mesecih treningov je telo že pošteno utrujeno
Čeprav bi kdo pomislil, da pri golfu ni poškodb, je to daleč od resnice. To ugotavlja tudi Katja. "Opazila sem, da je bilo moje telo po 10 mesecih neprestanih treningov in potovanj že pošteno utrujeno, vendar mislim, da bi bilo mogoče z dobro fizično pripravo in fizioterapevtom ali nekom, ki bi mi pri tem pomagal, to premostiti in uspeti," je prepričana Katja, ki se zaveda, da ima največ možnosti, da bi ji v karieri zagodla zapestje ali komolec, da bi jo izdal hrbet, sicer pa so golfisti zaradi čezmerne izpostavljenosti sončnim žarkom podvrženi tudi kožnemu raku.
Tudi pritiski niso nobena redkost. "Pritiskov je kar precej, ampak imam že dovolj izkušenj, da vem, da je pritisk pritisk zato, ker si ga zadam sama. V šoli se precej pogovarjamo o tem, o psihologiji, o ljudeh, ki vplivajo nate, in podobno. Vem, da je tiste, ki pritiskajo nate, treba odmisliti. Stresno je le, če to dopustiš. Najpomembnejše je le, da v igri uživamo, vsa ekipa se trudi za to," pravi 20-letna golfistka, ki ima glede na rosna leta (v golfu je starostna doba igralk do 40 let, igralci pa so aktivni tudi po 50. letu, op. p.) pred seboj še dolgo kariero. Kdo ve, morda jo pripelje tudi na olimpijske igre. Bila bi prva slovenska olimpijka z golfističnim pedigrejem.