Četrtek, 11. 9. 2014, 19.47
8 let, 7 mesecev
Čeprav niso prestižna športna panoga, se bojujejo za Slovenijo
Svetovno prvenstvo v oranju je največji svetovni dogodek na področju kmetijstva, na katerem smo še v okviru Ljudske tehnike Jugoslavija sodelovali leta 1962, Slovenija pa se je kot samostojna država tekmovanja prvič udeležila leta 1991.
Letos je že 61. svetovno prvenstvo bilo 5. in 6. septembra v Saint Jean D'illacu v francoskem Bordeauxu, na njem pa sta nastopila tudi Slovenca in dosegla odličen rezultat.
O pripravah na tekmovanje je vodja ekipe Marjan Kardinar dejal, da so pred leti imeli možnost tekmovati z enakimi traktorji in plugi, ki so jih zagotovili sponzorji. Danes večina oračev tekmuje s svojimi traktorji in plugi, kar za vsakega orača sicer pomeni strošek, vendar se je ravno zaradi tega kakovost oranja izboljšala, konkurenca pa še povečala.
V vseh tekmovanjih najboljšim podelijo medalje in pokale. Včasih je bila za najboljše zagotovljena tudi denarna in materialna nagrada, danes pa so zadovoljni, če jim uspe zbrati dovolj sredstev za pokrivanje organizacije tekmovanj in udeležbo na svetovnih tekmovanjih. "Vendar slovenski orači ne tarnamo in se ponosno bojujemo za Slovenijo, žal pač nismo prestižna športna panoga," je dejal Kardinar.
Ker pa gre za tekmovalne parcele, kjer potrebujejo tudi prostor za logistiko in obiskovalce, je treba ves tekmovalni prostor še enkrat primerno obdelati za setev, je pojasnil vodja slovenske ekipe.
"Potrebovali smo 20 let, da smo ugotovili, da potrebujemo lastno zdravo, doma pridelano hrano, da potrebujemo organizirano agroživilsko povezavo, ki smo jo že imeli. Nekoč izjemno dobro organizirano zadružništvo smo zaradi političnih ambicij spremenili v trgovska podjetja, ločili kmetijsko stroko od direktne pridelave in predelave ter prodaje," je poudaril.
Kljub temu pa je vesel, ko opaža, da so mladi ne glede na razmere še vedno pripravljeni delati na podeželju, vendar bo moralo za še večji napredek slovensko kmetijstvo znova zaživeti.
"Zato je tekmovanje v oranju, kjer je kakovost oranja temelj za ocenjevanje, enako pomembno. Orači si želimo, da se kakovost oranja prenese na vsako slovensko njivo, s tem zagotovimo ugodne pogoje za setev in rast rastlin in pocenimo predsetveno obdelavo tal," je pojasnil.