Četrtek,
19. 6. 2014,
19.46

Osveženo pred

7 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 19. 6. 2014, 19.46

7 let, 2 meseca

13.000 kilometrov v "terencu", ki ga bosta nato predala ... ja, tistim, ki ga bolj potrebujejo!

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Katja Kern in Matej Meglič sta mlad entuziastični par, ki se podaja na dobrodelno avanturo. Odpotovala bosta v Mongolijo in tamkajšnji skupnosti izročila avto, ki ste ga pomagali kupiti tudi vi!

Bistvo projekta Gremo v Mongolijo, ki se mu Katja in Matej že od oktobra posvečata 24 ur na dan, je zbrati sredstva za nakup avta, ga čez 11 držav pripeljati do Ulaan Bataarja, prestolnice Mongolije, in njegove ključe predati tamkajšnji skupnosti, ki ga bo lahko uporabila za premagovanje razdalj do šole ali bolnišnice.

Štos, ki je prerasel v globalni projekt Želja, da bi se udeležil tako imenovanega Mongolia Charity RallyjaY je v Mateju Megliču tlela že dalj časa. Vse odkar je na YouTubu zasledil video z omenjene dobrodelne avanture, ki so jo pred osmimi leti začeli štirje Britanci. Ti so se odločili, da odpotujejo v Mongolijo. Tako, za zabavo. Nato je padla odločitev, da avto, s katerim so potovali, podarijo ljudem.

Ko so se za podobno potezo odločili prihodnje leto, so dobili še boljšo idejo – zakaj jim ne bi pripeljali rešilnega avtomobila? Ta bi jim prav gotovo koristil. Povezali so se z mongolsko vlado in ustanovili dobrodelno organizacijo GO-HELP, ki se ukvarja z izboljšanjem šolstva in zdravstva v Mongoliji, pa tudi širše, organizira pa tudi avanturistične relije z dobrodelno noto. Ti so v Veliki Britaniji že dokaj prepoznavni in priljubljeni, zgolj na univerzi Oxford vsako leto zberejo sredstva za nakup štirih vozil, ki jih njihovi najboljši študentje prepeljejo v Mongolijo.

Premišljeno in transparentno "Meni je bil sam koncept noro všeč. Nekaj let sem odlašal z izvedbo, ko pa sem srečal osebo, s katero bi lahko 40 dni, kolikor bo trajala sama pot, preživel v avtu, sem spoznal, da je končno napočil pravi trenutek. Zadeve sva se lotila tako, kot je treba. Z odprto bilanco, z vsemi podatki o tem, koliko denarja sva zbrala, ustanovila sva humanitarno društvo Gremo v Mongolijo, pripravila poslovni načrt in s polno paro začela priprave," se je v zametek projekta zazrl moški del tandema FENNECteam Mongolija 2014 Matej Meglič.

V mesecu in pol zbrala sredstva za nakup terenca V zgolj mesecu in pol sta zbrala kar 12 tisoč evrov, kar je ogromno, še posebej če se spomnimo, da so se ravno v tem času pripetile tudi katastrofalne poplave in da se je vsa solidarnost usmerila v pomoč žrtvam vodne ujme v BiH in Srbiji.

Zbrana sredstva sta namenila za nakup rabljenega terenskega vozila ford ranger, 4x4, pick-up z dvojno kabino, ki je primeren tako za učinkovit prevoz blaga kot varen prevoz ljudi. "Bistvo je v tem, da v Mongolijo pripeljemo vozila, ki bodo tem ljudem koristila. Najin avto ima pet sedežev, ki se po potrebi lahko odstranijo, namesto njih pa zadaj postavijo klopi.

Obremenitev je tona in pol, vleka dopet ton, kar pomeni, da je avto skrajno uporaben. Lahko ga pregradijo in z njim prevažajo tudi 15 otrok ali pa ga spremenijo v potujočo bolnišnico. Vozila, ki jih bomo v Mongolijo pripeljali udeleženci relija bodo različna, od rešilnih do gasilskih vozil, glavno pa je, da so tehnično brezhibna," pojasnjuje nežnejši del odprave, Katja Kern.

Kamen na kamen – palača, evro na evro – štirje tisočaki Od 12 tisočakov se jih je kar štiri tisoč nabralo iz prispevkov ljudi, ki so darovali po nekaj evrov. Projekta sta se lotila skrajno premišljeno, z dobrodelnim glasbenim koncertom v cerkvi v Adergasu, s prodajo zapestnic in priponk z motivom puščavske lisice z imenom Fenek in podobno. Ker sta v preteklih letih spletla številne prijateljske vezi in ker sta sodelovala že pri številnih projektih, se je glas o njunih sanjah in željah kmalu razširil in v teh dneh se njuno zbiranje počasi bliža koncu. A ne še čisto …

"Manjka nama še približno 1.500 ali 2.000 evrov, ki jih bova porabila za naložbo v najino varnost in varnost tistih, ki bodo avto v prihodnje uporabljali," poudarja Matej. Potrebujeta še komplet novih pnevmatik, nekaj popravkov pri zavorah in podobno. "Zato, da bo avto služil nama in njim," dodaja.

Obvezna donacija za gradnjo podeželske šole Energični par je zbral tudi 1.000 evrov sredstev za obvezno donacijo, ki bo namenjena gradnji šole na podeželju, za stroške bencina na poti, medtem ko vse stroške, ki jih bosta potrebovala za življenje na poti, krijeta sama. "Udeleženci relija s skupnimi sredstvi vsako leto zgradijo eno šolo in na njej res piše, da je bila zgrajena iz prispevkov vseh, ki so se udeležili Mongolia Charity Rallyja, denar gre torej v prave roke," zagotavlja Matej.

Zakaj ravno Mongolija? Seveda se ob vseh bližnjih lokacijah, ki se spopadajo s kriznimi časi, poraja logično vprašanje: Zakaj ravno Mongolija? So jima med zbiranjem sredstev kdaj zastavili takšno vprašanje?

"Ne enkrat, tisočkrat!" priznava Matej. "Jasno je, da bova tudi midva imela nekaj od tega projekta, navsezadnje bova potovala skozi 11 držav, med drugim si bova ogledala tudi Gruzijo, Azerbajdžan, Kazahstan, Turkmenistan, del Rusije in Mongolije, vendar pa bova vse stroške življenja na poti krila iz lastnega žepa," poudarja.

Presenečenje za vse, ki jim stopite naproti Čeprav se njuna avantura sploh še ni začela, pa že razmišljata o tem, kako se zahvaliti vsem tistim, ki so jima stopili naproti. "Čez nekaj tednov jih bova presenetila z elektronsko pošto in fotografijo s svojega potovanja, tistim, ki bodo prispevali več, pa se bova oddolžila tudi z videom, nekateri bodo v svojem poštnem nabiralniku našli celo paket s peskom iz puščave Gobi," našteva Katja. Zgolj zato, da ju opomnita in se zahvalita za njihov prispevek k uresničitvi njunega projekta.

Kaj pa če … Rezervni načrt obstaja! Vse mogoče nevšečnosti sta poskusila predvideti že vnaprej in sta jih že vključila v poslovni načrt. A se, kot pravita, zanašata na vodilo, da so ljudje že po naravi dobri. Da so mehaniki povsod, ker tega znanja pač nimata, da bo avto zdržal, če bosta z njim lepo ravnala, da se ne bosta prevečkrat izgubila, ker imata štiri različne navigacije in vgrajen GPS, ki vsakih šest ur pošlje signal o njuni lokaciji, satelitski telefon …

13 tisoč kilometrov in 40 dni do cilja Danes sta na koledarju že obkrožila 20. junij, kar pomeni, da ju od štarta loči še 19 dni. Do trenutka, ko bosta 40 dni po cestah, ki si večkrat ne bodo zaslužile tega imena, vsak dan v povprečju prevozila 300, 400 kilometrov, kolikor je na primer od Ljubljane do Zadra. In da, tudi Katja bo poprijela za volan in razbila tabuje o ženskah za volanom.

Na pot bosta krenila 10. julija Uradni štart Mongolia Charity Rallyja je sicer 5. julija v Veliki Britaniji, Katja in Matej, edini slovenski par na omenjeni dobrodelni avanturi, pa se bosta karavani pridružila 10. julija. Na dirko je prijavljenih 88 ekip, večina jih prihaja iz Velike Britanije, velik delež tudi iz Belgije, nekaj celo iz Kanade in – kot že rečeno – en par tudi iz Slovenije.

Vrnitev načrtujeta 21. avgusta, ko ju boste ob 12. uri lahko pozdravili v Ljubljani. Kmalu zatem pa bo celotna avantura v obliki dokumentarca dobila tudi svojo trajno, filmsko različico, organizirala pa bosta tudi serijo potopisnih predavanj in fotografskih razstav.