Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
11. 1. 2011,
12.45

Osveženo pred

7 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Torek, 11. 1. 2011, 12.45

7 let, 2 meseca

Obvezna garancija za tehnične izdelke ostaja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3
Novela zakona o varstvu potrošnikov ne bo ukinila obvezne enoletne garancije za tehnične izdelke, pravi ministrica za gospodarstvo Darja Radić.

Ker je šla priprava zakona mimo nje, bo vladi predlagala razrešitev vodij direktorata za notranji trg na ministrstvu in urada za varstvo potrošnikov. Predlagala bo tudi ukinitev urada.

Ministrica se je opravičila za povzročeno nejevoljo

"Zakon ne bo omejeval ali zmanjševal pridobljenih pravic potrošnikov," je na novinarski konferenci v Ljubljani zatrdila Radićeva, ki se je opravičila za vso nejevoljo, ki jo je ministrstvo po nepotrebnem povzročilo v javnosti. Po njenih besedah so namreč njeni sodelavci napačno razumeli evropsko direktivo o varovanju potrošnikov oz. zahteve Evropske komisije v zvezi z ureditvijo tega področja v Sloveniji.

"Ukinitev garancij bi bila neprimerna" Kot je poudarila, so obvezne garancije za brezhibno delovanje blaga res unikum v evropskem prostoru, kjer so obvezne le garancije za stvarno napako. Ker pa ta instrument, ki pomeni višjo raven varovanja pravic potrošnikov, kot ga zahteva evropska direktiva in ni prepovedan, v Sloveniji obstaja že 40 let in smo potrošniki nanj navajeni, pa bi bila njegova ukinitev neprimerna.

Kdo je objektivno odgovoren?

O rešitvah predloga novele in predvideni ukinitvi obvezne garancije je bila ministrica Radićeva, kot je zatrdila, seznanjena iz medijev, kar se ji zdi nesprejemljivo. Državni sekretar na ministrstvu Viljem Pšeničny, ki je v času njene odsotnosti dovolil podpis določenih dokumentov, je zaradi objektivne odgovornosti ministrici ponudil odstop, a ga ta ni sprejela.

Bo pa vladi predlagala razrešitev generalnega direktorja direktorata za notranji trg na ministrstvu Petra Vrtačnika in direktorice Urada RS za varstvo potrošnikov Mojce Burgar. Vrtačnik in Burgarjeva sicer ostajata na ministrstvu za gospodarstvo, saj jima to omogočata pogodbi o zaposlitvi. Pripada jima enakovrstno mesto kot pred nastopom funkcij.

Tudi sama se počuti odgovorno

"Čas je, da v tej državi in v državni upravi začnejo svoj del odgovornosti prevzemati tudi tisti, ki so na ministrstvih in v državni upravi odgovorni za pripravo gradiv," je poudarila Radićeva. Tudi sama se v tej zadevi počuti odgovorno in je kar nekaj dni razmišljala tudi o morebitnem odstopu. A ker je bila celotna zadeva vodena mimo nje, se je odločila, da v tej fazi to ni potrebno.

Ministrica se je tako z Vrtačnikom kot z Burgarjevo o zadevi pogovorila in dobila občutek, da sta oba tako strokovno zaverovana v rešitev ukinitve obveznih garancij, da sta zanemarila vidika odziva javnosti na to rešitev.

"Standardov ne bomo zmanjševali" O smotrnosti takšne rešitve sta oba prepričana še naprej in ministrica jima po svoje daje tudi prav. "Taka rešitev je lahko pravilna, a je absolutno nesprejemljiva za ta čas in za Slovenijo, ki je pohvaljena s strani Evropske komisije za vzdrževanje visokega standarda varovanja potrošnikov," je dejala in dodala, da tega standarda nima namena zmanjševati.

Burgarjeva: Svoje delo sem opravljala strokovno

Burgarjeva sprejema odločitev ministrice za gospodarstvo, saj gre za njeno pravico, da si izbira svoje najožje sodelavce. Kot je zapisala v sporočilu za javnost, je svoje delo opravljala predvsem strokovno in z nobenim ukrepom ni ravnala v nasprotju z osnovnim namenom in pristojnostmi, ki jih ima urad na področju varstva potrošnikov.

Burgarjeva meni, da je bilo besedilo novele zakona o varstvu potrošnikov pripravljeno strokovno in tako, da bi odpravilo pomanjkljivosti v zvezi z dosedanjimi opozorili Evropske komisije glede neustreznega prenosa evropske direktive, ki ureja garancijo, ne da bi s tem nižali zakonsko raven varstva potrošnikov v Sloveniji.

"Ob tem pojasnjujem, da javna obravnava besedila sprememb zakona še ni bila končana in da so bile odprte še vse možnosti za konstruktivne pripombe in dopolnitve. Po končani obravnavi bi v skladu s predvidenimi postopki pripravili poročilo in opozorilo, če bi ocenili, da so stališča strokovne javnosti in civilne družbe takšne narave, da jih brez dodatnega usklajevanja ni mogoče vključiti v nadaljnji postopek sprejemanja zakonodaje," je še zapisala Burgarjeva.

"Obvezna garancija je pomembno varovalo pravic potrošnikov" V Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) pozdravljajo odločitev ministrice Radićeve, da v slovenski potrošniški zakonodaji ohrani instrument obvezne garancije. Kot je poudarila predsednica zveze Breda Kutin, ta instrument namreč predstavlja pomembno varovalko za zaščito interesov in pravic potrošnikov, pa tudi obrtnikov, kmetov in tistega dela gospodarstva - proizvajalcev in trgovcev, "ki razumejo, da je mogoče samo s kakovostjo in celovitim naborom poprodajnih aktivnosti slovenskim potrošnikom nuditi dostop do konkurenčnih in varnih izdelkov".

Predlog ukinitve Urada za varstvo potrošnikov

Ministrica Radićeva bo sicer predlagala ukinitev Urada za varstvo potrošnikov. Na ministrstvu bodo tako ohranili funkcije za opravljanje nujnih nalog v državni upravi, kot sta priprava zakonov in skrb za njihovo izvajanje, izvajanje letnih programov za varstvo potrošnikov pa bodo transparentno oddali v izvajanje nevladnim potrošniškim organizacijam.

Te po oceni Radićeve dobro opravljajo svoje delo, z bolj intenzivnim sodelovanjem in pomočjo ministrstva pa bo njihovo delo še bolj učinkovito.

Z ukinitvijo urada bi privarčevali

Ministrstvo za gospodarstvo že zdaj vsako leto razpiše določen obseg sredstev za delovanje potrošniških organizacij, po novem pa bo ta sistem, tako Radićeve, le še bolj dodelan. Ukinitev varstva potrošnikov pomeni znižanje stroškov, saj sredstev ne bodo več namenjali za delovanje urada, temveč za aktivnosti potrošniških organizacij, hkrati pa se bodo znotraj državne uprave prerazporedili tudi zdaj zaposleni na uradu.

Radićeva se je odločila tudi organizirati sestanek z vsemi potrošniškimi organizacijami v Sloveniji, in sicer z namenom dobiti bolj jasno sliko o dogajanju na področju varstva potrošnikov.

"Napoved, da se ukine urad za varstvo potrošnikov, pozdravljamo"

V ZPS po besedah Kutinove razumejo in podpirajo prizadevanja ministrice Radićeve, da prevetri področje varstva pravic potrošnikov znotraj ministrstva za gospodarstvo. "Napoved, da ukine urad za varstvo potrošnikov, pozdravljamo, ker menimo, da ta ni izpolnjeval svojih nalog in je v zadnjem času celo deloval proti interesom potrošnikov," je v tonski izjavi poudarila Kutinova.

Kutinova napovedane spremembe na področju varovanja potrošnikov vidi kot priložnost, da ministrstvo za gospodarstvo in vlada na novo oblikujeta strategijo varstva potrošnikov kot pomemben element varovanja interesov potrošnikov in hkrati pripomoreta k dvigu kakovosti in izboljšanja konkurenčnosti na slovenskem trgu.

Ne spreglejte