Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
15. 5. 2017,
16.46

Osveženo pred

6 let, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1,08

3

Natisni članek

referendum drugi tir 2TDK

Ponedeljek, 15. 5. 2017, 16.46

6 let, 11 mesecev

Nasprotnikom zakona o drugem tiru uspel prvi korak proti referendumu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1,08

3

Vodja civilne iniciative Davkoplačevalci se ne damo Vili Kovačič | Foto STA

Foto: STA

Vodja civilne iniciative Davkoplačevalci se ne damo Vili Kovačič je danes v državni zbor vložil 4.500 podpisov za začetek zbiranja podpisov za referendum za zakon o drugem tiru. Referendum je označil kot priložnost Slovenije za nov začetek in poudaril, da pri njihovih prizadevanjih ne gre za strankarsko akcijo.

Predsednik DZ Milan Brglez bo moral zdaj razpisati 35-dnevni rok za zbiranje 40 tisoč podpisov za referendum. To bo za Kovačiča precej trši oreh, če mu uspe, pa bo vladni projekt praktično končan.

Kot je pojasnil Kovačič, v četrtek pričakujejo prve pobude za razgovore v DZ glede nadaljnjih potez. Priznal je, da zbrati 40 tisoč podpisov ne bo lahko, a si glede na dozdajšnje pozitivne odzive obeta zadostno podporo tudi v prihodnje.

"Ne gre za strankarsko akcijo"

Pričakuje, da jih bo med političnimi strankami morda podprla tudi ZL, sicer pa poudarja, da pri njihovih prizadevanjih ne gre za "nobeno strankarsko akcijo". Člani civilne iniciative po njegovih besedah med drugim zahtevajo, da se projekt financira s slovenskim denarjem in izvaja s slovenskim znanjem.

Gašperšič: Projekt se bo nadaljeval

Minister za infrastrukturo Peter Gašperšič je današnjo pobudo označil kot posledico ozkih interesov posameznikov, ki niso v korist države. Napovedal je, da bo vlada projekt odločno nadaljevala, priznava pa, da bo delo v primeru neuspelega zakona o drugem tiru precej oteženo.

Kot je dejal, vlada že od začetka poudarja, da je drugi tir strateški projekt Slovenije, zato jim je žal, da so bili pozivi pobudnikom zbiranja podpisov preslišani. "Tako tudi ne razumemo ozkih interesov pobudnikov referenduma, ki se celo imenujejo Za davkoplačevalce gre, saj je več kot očitno, da ti interesi niso v korist Slovenije in njenih državljanov," je povedal Gašperšič.

Na infrastrukturnem ministrstvu in družbi 2TDK so v sklepni fazi priprav za prijavo projekta gradnje drugega tira železniške proge Divača–Koper na t. i. blending razpis, ki se izteče 14. julija. Državni sekretar Jure Leben je konec prejšnjega tedna opozoril, da bi bila prijava v primeru vložene referendumske pobude nerelevantna in da ne bi dobili nepovratnih evropskih sredstev, ki jih za izvedbo projekta nujno potrebujemo.

Vlada si prizadeva, da bi se pripravljalna dela za projekt, za katerega se vsi strinjajo, da ga Slovenija nujno potrebuje, začela še letos. Premier Miro Cerar in Leben sta večkrat izpostavila tudi mednarodno podporo projektu, zato bi Slovenija lahko ob morebitni referendumski kampanji postala nekredibilna. Cerar je v nedavnem pogovoru za STA pozval tudi, naj se projekta ne izkorišča za predvolilno kampanjo.

Ne spreglejte