Torek, 4. 11. 2008, 14.53
9 let, 3 mesece
Pivovarna Laško in Infond Holding iščeta lastnika za polovico Mercatorja

Razpis bo po besedah prvega moža Pivovarne Laško Boška Šrota objavljen v roku enega tedna. Varuh konkurence, ki je Laščanom zamrznil glasovalne pravice v Mercatorju, z odločitvijo ni seznanjen.
"Urad za varstvo konkurence izvaja teror"
Šrot je tudi napovedal, da razlog za prodajo ni finančna kriza, ampak so se za prodajo po njegovih besedah odločili, "ker država preko urada za varstvo konkurence izvaja teror nad Pivovarno Laško", Laščani pa bodo pri prodaji "iskali ravnotežje med ceno in možnostjo razširjenega asortimana Laškega".
Šrot: Finančna kriza ni razlog za prodajo Mercatorja
Direktor Pivovarne Laško Boško Šrot je na novinarski konferenci v Laškem zatrdil, da finančna kriza ni razlog za prodajo Mercatorja. "Čeprav je skupina v absolutnem znesku zadolžena za 420 milijonov evrov, to za nas ne pomeni velike ovire, saj poslujemo odlično," je poudaril pri mož Pivovarne Laško in spomnil, da je družba v zadnjih osmih letih promet povečala za štirikrat, dobiček iz poslovanja za osemkrat in čisti dobiček za desetkrat.
Za prodajo Mercatorja so se po Šrotovih besedah odločili, "ker država preko urada za varstvo konkurence izvaja teror nad Pivovarno Laško". Po njegovem prepričanju je šlo pri odločitvah urada za škandalozne in povsem politične odločitve brez pravih pravnih podlag na škodo družbe.
Šrot je napovedal odškodninsko tožbo zoper državo
Pivovarna bo še naprej vodila pravne postopke tudi na ravni EU, s katerimi bo po Šrotovih besedah dokazala, da je bila povezava med Mercatorjem in skupino Pivovarna Laško skladna z zakonodajo. Prvi mož Laškega in posredni lastnik družbe Infond Holding, ki je največji posamični lastnik Pivovarne Laško in lastnik 25 odstotkov Mercatorja, je napovedal tudi odškodninsko tožbo zoper državo.
Stojan Zdolšek je poteze regulatorja označil za nerazumljive
Pravni zastopnik Laščanov in Infond Holdinga Stojan Zdolšek pa je poteze regulatorja označil za nerazumljive, ter da "navajajo na to, da je bodisi nekaj narobe z zakonom bodisi z uporabo zakona v konkretnih postopkih". Pri prodaji delnic Mercatorja s strani Infond Holdinga po njegovih besedah trčimo na problem, da je varuh konkurence zablokiral delnice pravnih subjektov, ki naj bi bili udeleženi v določeni koncentraciji. Zanimivo je, tako Zdolšek, da zakon o preprečevanju omejevanja konkurence regulatorju za to ne daje pravne podlage. "Urad si širi polje pooblastil, ki mu jih zakon ne daje," je zatrdil Zdolšek.
S takšnimi posegi v premoženje subjekta, ki jih izvaja urad za varstvo konkurence, lahko po Zdolškovem prepričanju pridemo do velikih odškodninskih zahtevkov in posledično do vprašanja pravne veljavnosti takšnih aktov in delovanja regulatorja.
Družba Raishop Holding ne želi komentirati odločitve skupine Pivovarna Laško
V zvezi z odločbo Agencije za trg vrednostnih papirjev, ki je ugotovila usklajeno delovanje skupine Pivovarna Laško in Infond Holding pri Mercatorju, pa je Zdolšek dejal, da so zoper tako odločbo že vložili pritožbo na vrhovno sodišče. Takšno odločitev izpodbijajo in trdijo, da Laško in Infond Holding ne delujeta usklajeno.
Družba Raishop Holding ne želi komentirati odločitve skupine Pivovarna Laško, da bo skupaj z Infond Holdingom prodala več kot 48-odstotni delež Mercatorja. V družbi niso želeli ne zanikati ne potrditi, da jih poleg deleža Infond Holdinga v Mercatorju zanima tudi delež Laškega v "najboljšem sosedu." Kot je za STA povedal Tomaž Zaviršek iz družbe Vitoma PR, ki skrbi za odnose za javnostmi družbe Raiffeisen Investment, lastnice Raishop Holdinga, Avstrijci dogodke spremljajo, komentirali pa jih bodo, ko se bodo z njimi bolje seznanili.
Skupina Pivovarna Laško je lastnik 23,33 odstotka Mercatorja, in sicer ima Pivovarna Union v lasti 12,33 odstotka delnic, Pivovarna Laško 8,43 odstotka, Radenska pa 2,57 odstotka.