Četrtek, 21. 5. 2026, 4.00
2 tedna, 2 dneva
Preplah v Moskvi: Rusi dvigujejo denar z bank
Zaradi vojne v Ukrajini se je prvi množični dvig denarja z ruskih bank zgodil že februarja 2022 (na fotografiji).
Ruski bančni sektor je v krizi. Kremlju je do zdaj uspelo preprečiti naval na banke, toda ruska gospodinjstva zdaj prvič po mobilizacijski paniki leta 2022 dvigujejo ogromne količine denarja s svojih vezanih depozitnih računov. To je deloma posledica zahodnih sankcij, deloma pa igrajo vlogo tudi obrestne mere.
Marca letos so se depoziti na ruskih vezanih računih zmanjšali za 288 milijard rubljev – kar je približno 3,5 milijarde evrov. Po izračunih ruskega poslovnega medija RBC je to prvi mesečni odliv sredstev iz vezanih depozitov (nizko tvegani depoziti z vnaprej dogovorjenimi pogoji) od oktobra 2022, piše nemški medij Focus.
Rusi iščejo alternative za svoje prihranke
Ruski potrošniki naj bi vse bolj iskali alternative za svoje prihranke. Del denarja naj bi se preusmeril v investicijske produkte, preostanek pa v potrošnjo. Pričakuje se, da bodo dolgoročnejši depoziti, zlasti tisti z zapadlostjo, daljšo od enega leta, doživeli največji upad.
Po poročanju Moscow Timesa so ruski varčevalci pravkar dve leti doživeli nenavadno visoke obrestne mere, kar je vodilo do rekordnih ravni prihrankov. To se zdaj iz več razlogov končuje.
Padec obrestnih mer za depozite
Prvič, obrestne mere za depozite so precej padle. To pomeni, da potrošniki prejmejo manj denarja, ko svoje prihranke hranijo v bankah. Posledično gospodinjstva iščejo donosnejše naložbe ali denar porabljajo za drago blago.
Marca letos so se depoziti na ruskih vezanih računih zmanjšali za 288 milijard rubljev – kar ustreza približno 3,5 milijarde evrov.
Ruska centralna banka je nedavno znižala ključno obrestno mero na 14,5 odstotka. Na neki točki je ta dosegla rekordnih več kot 22 odstotkov.
Narašča povpraševanje po gotovini
Drugič, povpraševanje po gotovini narašča. Ukrajinski napadi vse pogosteje povzročajo izpade električne energije in motnje v storitvah brezgotovinskega plačevanja. Poleg tega Kremelj vse bolj trdno nadzira finančne transakcije, kar državljane prav tako spodbuja k uporabi gotovine.
Naval na ruske bankomate leta 2022
Zadnja dogajanja spominjajo na naval na ruske bankomate leta 2022. Kmalu po obsežni ruski invaziji na Ukrajino so njeni zahodni zavezniki začeli izključevati Rusijo iz mednarodne trgovine.
Med drugim so države G7 blokirale dostop Rusije do bančnega sistema SWIFT in uvedle prepovedi plačil. Zamrznjene so bile milijarde dolarjev ruskih sredstev, ki jih je hranila centralna banka in so bila še vedno pri zahodnih finančnih institucijah.
To je sprožilo paniko med ruskim prebivalstvom: številni so se zgrinjali k bankomatom in dvigovali gotovino. Centralna banka je bila prisiljena povečati omejitev dviga gotovine na bankomatih.
Ruske banke so v sistemski krizi
Zadnji trend dvigovanja gotovine prihaja v slabem času za ruske banke. Če več Rusov dvigne svoj denar, imajo banke manj sredstev za posojanje. To na koncu poveča njihovo odvisnost od refinanciranja centralne banke.
Analitiki domnevajo, da bo ruska bančna kriza ostala prikrita, ker državne banke (kot je Sberbank) prikrivajo svoje neplačila z umetnim prestrukturiranjem posojil.
To je še posebej kritično, ker so ruske banke že v sistemski krizi. Nedavno poročilo Centra za makroekonomske analize in kratkoročne napovedi (CMACP), ki je naklonjen Kremlju, naj bi pokazalo, da t. i. toksična sredstva predstavljajo več kot deset odstotkov ruskega bančnega sektorja. Vsa ta posojila so ogrožena zaradi neplačila.
Prikrivanja bančne krize
Analitiki domnevajo, da bo ruska bančna kriza ostala prikrita, ker državne banke (kot je Sberbank) prikrivajo svoja neplačila z umetnim prestrukturiranjem posojil.
To je Kremlju pomagalo preprečiti paniko med zasebnimi vlagatelji in t. i. bank run (množični dvig denarja z bank). Vendar pa obstaja tveganje: ta pristop le preloži obveznosti na državni proračun, ki je že tako pod ogromnim pritiskom.
Rusija želi spet nazaj v sistem SWIFT
V zadnjih mesecih je Kremelj na primer dovolil, da so subvencije za premogovniški sektor prenehale veljati, in napovedal načrte za ukinitev nekaterih ugodnosti za nova podjetja.
Zaradi ruske invazije na Ukrajino so države G7 blokirale dostop Rusije do bančnega sistema SWIFT in uvedle prepovedi plačil.
Zaradi težav si Kremelj prizadeva doseči vsaj delno omilitev sankcij. Kot poroča Kyiv Post, ruski pogajalci izkoriščajo pogajanja o prekinitvi ognja, da bi posebej razveljavili izključitev iz sistema SWIFT. Nekaj časa leta 2025 je kazalo, da bi Bela hiša pod ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom dejansko lahko omilila sankcije, vendar se to do zdaj še ni zgodilo.
Če bodo zahodne sankcije ostale v veljavi in se vojna v Ukrajini ne bo končala, se bo ruska bančna kriza le še poslabšala, še piše Focus.