Sreda, 15. 7. 2026, 21.06
2 tedna
Madžarski obrambni minister: Rusom zapiramo vrata
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je danes ob obisku v Kijevu prejela prvo odlikovanje Red Evrope v zgodovini in v nagovoru napovedala sklenitev partnerstva med Evropsko unijo in Ukrajino za skupno proizvodnjo dronov. Madžarski obrambni minister Romulusz Ruszin-Szendi pa je napovedal, da Madžarska "zapira vrata" Rusiji in se vse bolj povezuje s svojimi zavezniki.
20.57 Madžarski obrambni minister: Rusom zapiramo vrata
16.53 Litva in Latvija obtožujeta Moskvo načrtovanja napadov v regiji
13.51 Von der Leyen v Kijevu napovedala partnerstvo za skupno proizvodnjo dronov
9.12 V ruskem napadu na Odeso več mrtvih
20.57 Madžarski obrambni minister: Rusom zapiramo vrata
Madžarska "zapira vrata" Rusiji in se vse bolj povezuje s svojimi zavezniki, je na budimpeštanski konferenci o energiji in varnosti dejal madžarski obrambni minister Romulusz Ruszin-Szendi.
"Rusom zapiramo vrata," je dejala Ruszin-Szendi in dodala, da je "nujno upoštevati interese in vrednote države in njenih zaveznikov".
Ruszin-Szendi je dejal, da so ruske obveščevalne službe po tem, ko se je Madžarska začela distancirati od Moskve, "poskušale priti skozi zadnja vrata". Dodal je, da je treba obnoviti zaupanje v madžarska zavezništva, saj se interesi države ujemajo z interesi njenih partnerjev.
V nadaljnjem pojasnilu, objavljenem na družbenem omrežju Facebooku, je Ruszin-Szendi poudaril, da so madžarske varnostne in obrambne prioritete jasne. "Naši interesi na področju varnosti in obrambe so popolnoma jasni. Strateška partnerstva na področju obrambe in obrambne industrije lahko gradimo le z zanesljivimi zavezniki. Ko gre za nacionalno varnost, zaščito kritične infrastrukture, varnost oskrbe in naše članstvo v Natu, ni prostora za kompromise," je bil jasen madžarski obrambni minister.
Madžarska nova vlada je 19. junija odpravila devetmesečno prepoved delovanja ukrajinskih medijev, ki jo je uvedla prejšnja administracija, v okviru prizadevanj za izboljšanje odnosov z Ukrajino.
Madžarska vlada pod vodstvom premierja Petra Magyarja je v nasprotju s prejšnjo administracijo ubrala proevropsko smer. Nekdanji premier Viktor Orbán je namreč leta veljal za enega najbolj proruskih voditeljev v Evropi.
16.53 Litva in Latvija obtožujeta Moskvo načrtovanja napadov v regiji
Litovski predsednik Gitanas Nauseda je danes na podlagi obveščevalnih podatkov opozoril, da bi Rusija lahko načrtovala provokacije in napade na kritično infrastrukturo na Poljskem ali v baltskih državah, da bi preizkusila enotnost zveze Nato. Njegove bojazni je med obiskom v Vilniusu potrdil tudi predsednik Latvije
Nauseda je v pogovoru za baltsko tiskovno agencijo BNS danes povedal, da so od litovske obveščevalne službe dobili informacije o morebitnih ruskih provokacijah, v katerih pa ne navajajo natančnega kraja ali časa, "ker je to preprosto nemogoče določiti".
Pojasnil je, da Moskva morda še ni zaključila faze načrtovanja in da so "morda seznanjeni samo z načrtom ali zastavljenim ciljem", da pa se oblasti v Litvi pripravljajo na širok spekter možnih napadov, ki bi lahko prekinili delovanje ključne infrastrukture. Zato bodo po njegovih besedah preventivo okrepili varnostne ukrepe okoli energetskih in transportnih lokacij, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.
Po pogovorih z latvijskim kolegom pa je na skupni novinarski konferenci povedal, da gre za energetsko in transportno infrastrukturo, s poškodbo katere bi lahko prekinili delovanje celotnega energetskega sistema. "To načrtovanje poteka na najvišji ravni, dejansko v Moskvi," je dodal po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.
Njegovemu opozorilu pred morebitnimi ruskimi provokacijami v regiji se je pridružil tudi Rinkevičs. Dejal je, da se morajo baltske države - Estonija, Latvija in Litva, ki so tako kot Poljska članice EU in Nata - pripraviti na provokativna dejanja Rusije. Meni namreč, da bi se Moskva, ko ne bo več napredovala v ukrajinski vojni, lahko zatekla k provokacijam, da bi preizkusila odločnost in zavezanost članic Nata medsebojni obrambi.
"Podatki, ki smo jih prejeli od različnih agencij iz Litve in Latvije ter drugih članic Nata kažejo, da obstajajo poskusi organiziranja sabotaž in hibridnih napadov, da bi spodkopali varnost naših držav," je dejal po poročanju litovske javne televizije LRT.
To sta bili zadnji v vrsti opozoril vodij držav na vzhodnem krilu Nata, da bi Rusija lahko skušala preizkusiti zavezništvo, medtem ko vojni v Ukrajini po več kot štirih letih ni videti konca. Junija je poljski premier Donald Tusk dejal, da je v prihodnjih tednih in mesecih mogoče pričakovati "več vrst eskalacij" proti eni od držav v regiji.
13.51 Von der Leyen v Kijevu napovedala partnerstvo za skupno proizvodnjo dronov
V Ukrajini danes poteka tudi srečanje z voditelji držav jugovzhodne Evrope. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je predsednici Evropske komisije v Kijevu podelil Red Evrope – odlikovanje, ki ga je Ukrajina ustanovila za tiste, ki podpirajo obrambo neodvisnosti države in njen vstop v EU, poročata poljska tiskovna agencija PAP in francoska AFP. "Osebno se vam želim zahvaliti za veliko čast, ki mi jo izkazujete s podeljenim Redom Evrope, prvim v zgodovini," je na slovesnosti ob ukrajinskem dnevu državnosti v Kijevu dejala von der Leyen.
Napovedala je tudi sklenitev partnerstva med EU in Ukrajino pri proizvodnji dronov – podobne dvostranske sporazume je Ukrajina v zadnjih mesecih podpisala z več državami, tako v Evropi kot na Bližnjem vzhodu.
"Ta sporazum bo združil ukrajinsko iznajdljivost in evropsko industrijo. S tem pošiljamo jasno sporočilo: Čas je za naložbe v Ukrajino, za naložbe v Evropo in za naložbe v našo skupno varnost in skupno prihodnost," je dodala von der Leyen in poudarila, da je Ukrajina del Evrope.
Ukrajinski obrambni minister Mihajlo Fedorov je ob tem na omrežju X sporočil, da sta z evropskim komisarjem za obrambo Andriusom Kubiliusom podpisala več sporazumov, ki bodo Ukrajini omogočili dostop do 300 milijonov evrov sredstev in sodelovanje v evropskih programih za krepitev obrambne industrije. "To je zmaga za vse strani. Združujemo evropske vire z našo tehnologijo, preizkušeno v praksi, da bi zgradili varnejšo Evropo," je še zapisal Fedorov.
V Kijevu danes poteka tudi peti vrh Ukrajina – Jugovzhodna Evropa, ki se ga udeležuje več voditeljev držav in vlad iz jugovzhodne Evrope.
"Vrh v Kijevu je nadaljevanje prejšnjih srečanj v tej obliki v Atenah, Tirani, Dubrovniku in Odesi. V središču pozornosti so med drugim skupna prizadevanja za krepitev Evrope (…) ter sodelovanje na področju varnosti in obrambe," je na omrežju X zapisal ukrajinski zunanji minister Andrij Sibiha.
Med udeleženci so predsedniki Romunije, Moldavije, Albanije in Srbije; Nicusor Dan, Maia Sandu, Bajram Begaj in Aleksandar Vučić, hrvaški premier Andrej Plenković in tudi slovenski premier Janez Janša, ki bo danes opravil še bilateralni srečanji z Zelenskim in moldavsko predsednico Sandu. Nekatere države, kot sta Severna Makedonija in Črna gora, pa v Kijevu zastopajo zunanji ministri.
9.12 V ruskem napadu na Odeso več mrtvih
"Sovražnik je ponovno napadel mesto," je na Telegramu zapisal Lisak. Dodal je, da so po trenutno razpoložljivih podatkih potrdili tri smrtne žrtve, tri osebe pa so bile zaradi poškodb hospitalizirane, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Po Lisakovih besedah je bilo poškodovanih tudi več stanovanjskih stavb.
V današnjem napadu na bencinsko črpalko v regiji Žitomir na zahodu Ukrajine je bila ranjena še najmanj ena oseba, ki se zdaj zdravi v bolnišnici, je na omrežju Facebook sporočil vodja tamkajšnje regionalne vojaške uprave Vitalij Bunečko, poroča ukrajinska tiskovna agencija Ukrinform.
Rusko ministrstvo za obrambo je danes zjutraj v izjavi na državni platformi Max zapisalo, da je izvedlo napade na pristanišči v Odesi in Čornomorsku ter tudi pristanišče pri prekopu Dneper-Bug prav tako na jugu Ukrajine. Ministrstvo je zatrdilo, da se omenjena pristanišča uporabljajo za oskrbo ukrajinskih oboroženih sil, poroča AFP.
Po navedbah ministrstva so ruske sile napadle rezervoarje za skladiščenje goriva, naprave za raztovarjanje goriva, delavnice za proizvodnjo in sestavljanje dronov ter štiri ukrajinske ladje za oskrbo vojske.
Moskva v več kot štirih letih vojne v Ukrajini pogosto napada ukrajinsko pristaniško infrastrukturo. V torek so v ruskih napadih na regijo Odesa in v Črnem morju po navedbah ukrajinskih oblasti umrle najmanj tri osebe.