Ponedeljek, 23. 6. 2014, 10.37
9 let, 3 mesece
"Greenpeace na Putinovi plačilni listi"

Na britanski strani okoljske organizacije Greenpeace je objavljen alarmanten poziv: "Ladja Artic Sunrise vas potrebuje. Nujno jo je treba popraviti. Donirajte, da se bo lahko vrnila tja, kjer jo potrebujemo – na Artktiko." Kot ciljno vsoto imajo zapisanih 450.000 funtov, zdaj jih je doniranih okoli 250.000.
Arktični sončni vzhod ni navadna ladja. Je tista ladja Greenpeacea, ki so jo za devet mesecev zaplenile ruske oblasti, ker so aktivisti po njihovem mnenju preveč zavzeto pluli okoli ruskih naftnih vrtin na severnem polu.
Uslužbenca so nemudoma odpustili, glavni piarovec organizacije Mark Townsley pa se je prek medijev takoj opravičil donatorjem. Obenem pa je razložil, da se mnogo nevladnih organizacij poslužuje vlaganja sredstev v fiksne devizne tečaje, da bi se izognili izgubam zaradi tečajnih sprememb. Tokrat so pač izgubili. Ironija je, da so denar izgubili zaradi napačnega vlaganja v evro, ki je lani v primerjavi z drugimi valutami pridobil 8,2 odstotka.
Pri Greenpeaceu so zagotovili, da se kaj takega ne bo nikoli več ponovilo. Čeprav se je tokrat zgodilo že drugič. Del donacij so z napačnim vlaganjem v devizne tečaje izgubili tudi leta 2008. Tedaj so poostrili nadzor in spremenili mehanizme odločanja v primeru vlaganja donatorskih sredstev, a očitno to ni bilo dovolj. Tudi zdaj obljubljajo, da bodo še enkrat preverili sistem upravljanja s financami organizacije.
A organizacija že zdaleč ni več le skupina okoljsko zavednih bojevitih hipijev, temveč je multinacionalna korporacija z letnim proračunom 300 milijonov evrov in 2200 zaposlenimi. "Greenpeace je velik posel," je za AP dejal Gerald Steinberg, predsednik organizacije NGO Monitor, ki se ukvarja s preučevanjem financiranja nevladnih organizacij: "Zdi se, da imajo bolje izdelano strategijo zbiranja sredstev kot pa upravljanje s proračunom."
Ko je Vladimir Putin pomilostil devet aktivistov, ki so jih lani ujeli na ladji Artic Sunrise, in jim je zaradi obtožbe piratstva grozilo desetletje ruskega zapora, so se takoj pojavile špekulacije, da se je organizacija v zameno za izpustitev dogovorila s Putinom.
Istočasno so namreč povečali aktivnosti v Evropi, kjer se ostro borijo proti možnosti pridobivanja zemeljskega plina z t. i. frekingom. Tudi s takim okoljsko spornim pridobivanjem plina se namreč želi Evropa otresti odvisnosti od ruskega plina.
Pri Greenpeaceu so to, da bi bili Putinovi plačanci, ostro zanikali in že samo idejo o tem imenovali za smešno ter dodali, "da jih zanima, kaj kadijo v štabu Nata, da se jim dogajajo take nore ideje".