Ponedeljek, 16. 9. 2013, 7.06
9 let, 6 mesecev
Tisoč novih tožb izbrisanih
Hrvaška je hitro spoznala, da nadaljnje zadolževanje ob visokem dolgu države dolgo ne bi bilo več vzdržno, zato je pohitela s privatizacijo največjih državnih podjetij. Hrvaški Telekom in ladjedelnica Uljanik sta že dlje v zasebni lasti, za druge pa Zagreb intenzivno išče kupce. Slovenija se ni odzvala tako hitro, zato bo najbrž morala prodajati s popustom, navaja časnik.
Na tapeti so tudi zlorabe delodajalcev. Sindikati opozarjajo, da so delodajalci našli nov nečeden način za zmanjševanje stroškov in izkoriščanje delavcev. Pri tem zlorabljajo tudi zakon o urejanju trga dela, ki brezposelnim omogoča do 200 evrov dodatnega dohodka, piše Dnevnik.
Finančni holding Emkaan iz Dubaja je z nakazilom desetih odstotkov kupnine oziroma pol milijona evrov prepričal stečajnega upravitelja radeške papirnice in hčerinske družbe Muflon Boruta Sokliča, da je resen kupec. Iz zanesljivih virov so pri Delu izvedeli, da v Radečah lahko računajo tudi na državo, ki se namerava vključiti z okrog dvomilijonsko finančno spodbudo za neposredne tuje investicije.
Čeprav je Ivan Zidar pred nekaj meseci prosil, da mu odložijo odhod za zapahe v zadevi Čista lopata zaradi slabega zdravja, ljubljansko okrožno sodišče o njegovi prošnji še ni odločilo. A kaže, da Zidar notranjosti zaporniške celice vendarle ne bo spoznal, piše časnik.
Kakšne možnosti dela oziroma opravljanja dejavnosti imajo upokojenci? Zaradi pokojninske reforme se bodo v prihodnjem letou spremenilijo pogoji za upokojenske espeje. Prejemniki pokojnine, ki opravljajo delo ali dejavnost, morajo do konca leta uskladiti status in se vnovič znova zavarovati, pravica do pokojnine pa jim bo mirovala, pišejo Finance.
Če vlada ne bo spreminjala trošarin, se bo ob polnoči bencin pocenil, dizelsko gorivo pa podražilo. Slovenija najbolj spreminja trošarine med vsemi evropskimi državami. Letos smo jih spremenili že sedemkrat, pišejo Finance.
Sedanja Aktualna vlada je v zakonu o obdavčitvi nepremičnin naredila tudi korak k obdavčitvi cerkvenega premoženja. Tega do zdajslej ni naredila nobena vlada. Da gre za delikatno vprašanje, ki se ga je modro lotiti z veliko previdnosti, kaže tudi to, da je vlada med usklajevanjem večkrat naredila korak nazaj, piše Večer.
Muslimanske šolarke ne smejo manjkati pri pouku plavanja, so razsodili nemški sodniki. Če bi se morale šole ozirati na predsodke in zahteve vsakogar, ne bi bil več možen mogoč skupni pouk otrok. Trinajstletna Asmae je namreč v tretji dvorani nemškega upravnega sodišča v Leipzigu v sredo v ustni obravnavi vztrajala pri tem, da "ima svojo svobodo, svojo versko svobodo in da ne bo sodelovala pri pouku plavanja", že takrat pa je bilo videti, da se sodniki z njo ne strinjajo, še piše časnik.