Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
16. 9. 2013,
7.06

Osveženo pred

9 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 16. 9. 2013, 7.06

9 let, 6 mesecev

Tisoč novih tožb izbrisanih

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Poslanci bodo obravnavali zakon o izbrisanih. Nekateri opozarjajo, da bo ta nadaljeval nacionalistično politiko države. V Strasbourgu medtem čaka še tisoč novih pritožb izbrisanih, piše Dnevnik.

Dnevnik Konec septembra bo državni zbor začel obravnavati predlog zakona o izbrisanih. Minister za notranje zadeve Gregor Virant izbrisanim ponuja pavšalno odškodnino 40 evrov za mesec izbrisa. Koalicijske stranke naj bi se s predlogom strinjale, medtem ko je od opozicijskih lahko pričakovati tudi nasprotovanje. Na Evropskem sodišču za človekove pravice v Strasbourgu sicer na obravnavo čaka 654 novih tožb, italijanski odvetnik Andrea Saccucci pa napoveduje še en val pritožb, piše Dnevnik.

Hrvaška je hitro spoznala, da nadaljnje zadolževanje ob visokem dolgu države dolgo ne bi bilo več vzdržno, zato je pohitela s privatizacijo največjih državnih podjetij. Hrvaški Telekom in ladjedelnica Uljanik sta že dlje v zasebni lasti, za druge pa Zagreb intenzivno išče kupce. Slovenija se ni odzvala tako hitro, zato bo najbrž morala prodajati s popustom, navaja časnik.

Na tapeti so tudi zlorabe delodajalcev. Sindikati opozarjajo, da so delodajalci našli nov nečeden način za zmanjševanje stroškov in izkoriščanje delavcev. Pri tem zlorabljajo tudi zakon o urejanju trga dela, ki brezposelnim omogoča do 200 evrov dodatnega dohodka, piše Dnevnik.

Delo Pri časniku Delo se spominjajo napada na novinarja Mira Petka. Mineva namreč deset let, odkar je tožilstvo sporočilo novico, da so priprli osumljence za brutalni napad. Sodišče je pozneje odločilo, da pridržane osebe niso krive za napad. Preiskava je zastala, še danes ni znano, kdo je naročil in izvedel napad na novinarja, navaja Delo.

Finančni holding Emkaan iz Dubaja je z nakazilom desetih odstotkov kupnine oziroma pol milijona evrov prepričal stečajnega upravitelja radeške papirnice in hčerinske družbe Muflon Boruta Sokliča, da je resen kupec. Iz zanesljivih virov so pri Delu izvedeli, da v Radečah lahko računajo tudi na državo, ki se namerava vključiti z okrog dvomilijonsko finančno spodbudo za neposredne tuje investicije.

Čeprav je Ivan Zidar pred nekaj meseci prosil, da mu odložijo odhod za zapahe v zadevi Čista lopata zaradi slabega zdravja, ljubljansko okrožno sodišče o njegovi prošnji še ni odločilo. A kaže, da Zidar notranjosti zaporniške celice vendarle ne bo spoznal, piše časnik.

Finance ECB bi nam lahko že kmalu zaprla likvidnostno pipo, če država ne bo sprejela kredibilnih varčevalnih ukrepov, se špekulira v bančnih krogih. Po pravilih EU mora vsaka država članica sama zaprositi za katerokoli obliko pomoči. A v zadnjih dneh krožijo namigi, da obstaja hiter in "učinkovit« "vzvod", da jo v prošnjo prisilijo, navaja časnik.

Kakšne možnosti dela oziroma opravljanja dejavnosti imajo upokojenci? Zaradi pokojninske reforme se bodo v prihodnjem letou spremenilijo pogoji za upokojenske espeje. Prejemniki pokojnine, ki opravljajo delo ali dejavnost, morajo do konca leta uskladiti status in se vnovič znova zavarovati, pravica do pokojnine pa jim bo mirovala, pišejo Finance.

Če vlada ne bo spreminjala trošarin, se bo ob polnoči bencin pocenil, dizelsko gorivo pa podražilo. Slovenija najbolj spreminja trošarine med vsemi evropskimi državami. Letos smo jih spremenili že sedemkrat, pišejo Finance.

Večer Slovenija mora do 25. septembra v Bruselj poslati nov sveženj protikriznih ukrepov, rebalans proračuna 2014 še ni zaprt, v koaliciji Alenke Bratušek pa je napeto. Po neuradnih virih naj bi, če bi se vlada le dogovorila o potrebnih odločitvah, v političnio situacijo položaj aktivneje posegel tudi predsednik Borut Pahor, navaja časnik.

Sedanja Aktualna vlada je v zakonu o obdavčitvi nepremičnin naredila tudi korak k obdavčitvi cerkvenega premoženja. Tega do zdajslej ni naredila nobena vlada. Da gre za delikatno vprašanje, ki se ga je modro lotiti z veliko previdnosti, kaže tudi to, da je vlada med usklajevanjem večkrat naredila korak nazaj, piše Večer.

Muslimanske šolarke ne smejo manjkati pri pouku plavanja, so razsodili nemški sodniki. Če bi se morale šole ozirati na predsodke in zahteve vsakogar, ne bi bil več možen mogoč skupni pouk otrok. Trinajstletna Asmae je namreč v tretji dvorani nemškega upravnega sodišča v Leipzigu v sredo v ustni obravnavi vztrajala pri tem, da "ima svojo svobodo, svojo versko svobodo in da ne bo sodelovala pri pouku plavanja", že takrat pa je bilo videti, da se sodniki z njo ne strinjajo, še piše časnik.

Ne spreglejte