Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
2. 9. 2013,
15.41

Osveženo pred

9 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 2. 9. 2013, 15.41

9 let, 6 mesecev

Semolič in Štrukelj proti varčevanju. GZS: Sindikati so neodgovorni.

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Osem sindikalnih central je predstavilo nabor ukrepov Nova pogodba med delom in kapitalom za izhod iz krize.

Rdeča nit dokumenta je prehod od varčevanja k trajnostnemu razvoju. Pri tem pa morajo imeti strukturne in gospodarske reforme uravnoteženo ekonomsko, socialno in okoljsko komponento, so poudarili na novinarski konferenci.

Semolič proti diktatu kapitala

Gre za kritiko ukrepov, ki so bili oblikovani po diktatu nekaterih evropskih institucij oziroma kapitala, je uvodoma pojasnil predsednik Svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič. Znova je ponovil, da je politika ekstremnega varčevanja, ki jo vodi vlada, pot v revščino. Zamenjati bi jo morali s potjo, ki bo osredotočena na gospodarsko rast, je poudaril.

V tem trenutku smo pred strateško dilemo, pred ključnim vprašanjem prihodnosti, to je, v kakšni družbi želimo živeti, je opozoril predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj. Ob tem je izrazil bojazen, da je vlada le še "upravnik kolonije", ki mora izvrševati ukaze "centralne oblasti", to je Bruslja.

GZS: Predlogi sindikatov niso realni

Med bolj odmevnimi predlogi sindikatov, katerih cilj je prehod od varčevanja k trajnostnemu razvoju in blaginji, so uvedba davčnih blagajn, kadrovska okrepitev davčnega nadzora, uvedba skupnih javnih naročil za ves sektor države, uvedba davka na finančne transakcije, zvišanje stopnje davka na dohodek pravnih oseb na 20 odstotkov, zmanjšanje števila občin in oblikovanje pokrajin ter olajšanje in pospešitev črpanja evropskih sredstev.

Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) menijo, da predlogi sindikatov za izhod iz krize realno niso ne vzdržni ne odgovorni. Z nekaterimi sindikalnimi predlogi se sicer strinjajo, a v celoti se jim zdi, da pomenijo podporo stari, dokazano napačni ekonomski politiki. "Če bi jih uresničili, bi krizo v Sloveniji le še poglobili," so jasni.

Ne spreglejte