Ponedeljek,
2. 9. 2013,
19.16

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 2. 9. 2013, 19.16

9 let, 2 meseca

Pravnik Matej Avbelj: Tehnična vlada ni v skladu z demokratičnim procesom

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Za torek predvidenega sestanka na pobudo SLS o oblikovanju tehnične vlade ne bo. Parlamentarne stranke so svojo udeležbo opravičile, SDS in DeSUS pa uradnega odgovora nista podali.

Po mnenju prvaka SLS Franca Bogoviča skromni odziv strank nedvoumno kaže, da še niso doumele globine krize, v kateri se nahaja Slovenija. "Če zatiskanje oči pred realnostjo s strani koalicijskih strank še ni tako presenetljivo, preseneča brezbrižnost nekaterih v opoziciji, ki očitno že pristajajo na prihod t. i. trojke in njene tehnične vlade. Vse ostale parlamentarne stranke očitno menijo, da je v državi vse v redu," je zapisal Bogovič. Bogovič na podlagi "burnih, včasih tudi malce ciničnih in ponižujočih" odzivov ocenjuje, da stranke več ali manj še vedno igrajo svoje strankarske kalkulacije. Kot je še navedel predsednik SLS, stranka bankrota države ne bo čakala križem rok, saj so nujne konkretne rešitve. "Slovenija ima mnogo sposobnih ljudi, ki bi želeli pomagati državi, vendar v okviru spoštljivega in strokovnega dialoga, ne pa branjenja svojih političnih vrtičkov ali vrtičkov lobijev, ki jih predstavljajo," je dodal Bogovič.

Avbelj: Tehnična vlada ima omejen rok trajanja Tehnična vlada v osnovi ni politična, temveč naj bi jo vodili strokovnjaki, pojasnjuje pravnik Matej Avbelj. Njen namen je, da v določeni krizi, ko je politični sistem propadel, prevzame oblast in državo vodi, dokler se ne vzpostavi normalno stanje. Poleg tega ima omejen rok trajanja, saj se ob njenem imenovanju tudi določi datum parlamentarnih volitev.

Ob tem Avbelj opozarja, da so kljub strokovnosti tehnične vlade njeni predlogi in rešitve še vedno politične narave, saj jih morata podpreti tako parlament kot širša politika. Dodaja še, da takšna vlada ni v skladu z demokratičnim procesom, saj ta zahteva volitve, na katerih volivci ne izbirajo tehnokratov temveč politične stranke.

"To bi bila vlada slamnatih figur" Mitja Štular, sopobudnik Civilne družbe za pravično Slovenijo meni, da je pri takšnih pobudah na prvem mestu vprašanje, ali je bila iskrena ali pa je bila podana zgolj z namenom nabiranja političnih točk. In kot pravi, bi bila verjetnost uspeha večja, če bi prišla iz vrst vladajoče koalicije, saj ima ta večino in tako v rokah vzvode za kreiranje drugačne vlade.

Štular meni, da tehnična vlada v tem trenutku ni dobra rešitev, saj politika vanjo običajno nastavi osebe, ki nimajo ustrezne politične podpore, sama pa se potem vsaj v javnosti od njih distancira, še posebej pri manj popularnih potezah. "To bi bila vlada slamnatih figur brez ustrezno široke politične podpore, ki pa je v tem trenutku nujna."

Namesto tehnične vlade Štular rešitev vidi v vladi s širšim političnim soglasjem in z močnimi političnimi osebnostmi, ki zagotavljajo resnično podporo svojih strank in političnih grupacij ter realno moč za spremembe mimo interesnih skupin, ki imajo danes odločno prevelik vpliv iz ozadja. A je veliko vprašanje, če je politika v tem trenutku tega sposobna.

Štular meni, da bi bilo treba narediti bolj odločne korake kot jih politika dela sedaj. "Potrebno je potegniti kar nekaj ambicioznih potez, ki znajo biti precej boleče. Preveč pozornosti se daje povečanju proračunskih prihodkov, in to na račun davkoplačevalcev, namesto da bi vzpostavili gospodarnejše upravljanje z denarjem, ki ga imamo."