Četrtek, 21. 5. 2026, 11.49
2 tedna, 4 dni
Peterica strank bodoče desne vlade podpisala koalicijsko pogodbo #video
Stranke SDS, Demokrati ter NSi, SLS in Fokus so danes podpisale koalicijsko pogodbo. Podpis pogodbe v DZ je potekal za zaprtimi vrati, je pa pričakovati, da bodo vsebino sporazuma danes tudi javno objavili. Desna koalicija med svojimi prioritetami navaja razvoj in blaginjo Slovenije, boj proti korupciji, decentralizacijo in debirokratizacijo. Prvak SDS in najverjetnejši novi mandatar Janez Janša je po podpisu koalicijske pogodbe ocenil, da lahko s tem programom Slovenijo dvignejo iz "zaostankov, birokratskega močvirja in pretirane centralizacije".
Janez Janša k uresničevanju koalicijske pogodbe vabi "vse ljudi dobre volje"
Predsednik SDS in najverjetnejši bodoči mandatar Janez Janša po podpisu izjav medijem ni dajal, se je pa oglasil v videu na družbenih omrežjih, kjer je izpostavil omenjene temeljne vsebinske prioritete nove koalicije. "Ne bo lahko, veliko bo ovir, poznamo jih, imamo dovolj znanja in poguma, da jih presežemo," je dejal o uresničevanju zadanega programa za uspešno Slovenijo. Obenem je k temu povabil "vse ljudi dobre volje". "Kdor ni proti nam, je lahko z nami," je povabil.
Na družbenih omrežjih je Janša ocenil tudi, da lahko s tem programom Slovenijo dvignejo iz "zaostankov, birokratskega močvirja in pretirane centralizacije".
Prvak SDS in najverjetnejši novi mandatar Janez Janša je po podpisu koalicijske pogodbe ocenil, da lahko s tem programom Slovenijo dvignejo iz "zaostankov, birokratskega močvirja in pretirane centralizacije".
V stranki SDS pa so ob objavi koalicijske pogodbe na spletni strani med drugim zapisali, da so stranke pogodbo podpisale z namenom "oblikovanja politične povezave, ki bo delovala za blaginjo Slovenije". V zapisu na Facebooku pa so med prioritetami nanizali razvoj in višjo kakovost življenja, odločen boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu, manj birokracije in več učinkovitosti ter decentralizacijo za enakomeren razvoj regij. Prepričani so, da mora Slovenija postati država priložnosti, blaginje in pravičnosti.
"Gradimo Slovenijo, kjer se vsak odgovoren državljan počuti varnega, sprejetega in ponosnega na svojo prihodnost," obljubljajo.
Bregant: Jutri je petek, vsi vemo, kaj sledi
Po podpisu sta izjavo podala tudi predsednica SLS Tina Bregant in predsednik stranke Fokus Marko Lotrič. Bregantova je dejala, da so v SLS precej soglasno ugotovili, da podpis koalicijske pogodbe, ki je razvojno naravnana, ki izraža skrb za vse, ima gospodarsko in protikorupcijsko noto, pomeni boljšo Slovenijo. "Jutri je petek, vsi vemo, kaj sledi," je še dejala. Lotrič pa je ob odhodu iz državnega zbora povedal, da je vesel, da je koalicijska pogodba podpisana, da vsebuje konkretne programe in da je vsako od štirinajstih področij natančno in dobro opisano. "Vsak človek bo našel nekaj dobrega v tej pogodbi," je dejal Lotrič. Dodal je še, da se pogovori o ministrski ekipi začenjajo in da bo predvidoma v naslednjem tednu več jasno.
Ob prihodu na podpis, ki je potekal v državnem zboru, je predsednik Demokratov Anže Logar ocenil, da je koalicijska pogodba kvalitetno sestavljena in zajema velik del njihovega volilnega programa, zato jo z veseljem podpiše. "Ponuja tudi novi razvojni koncept za Slovenijo, da lažje zadiha, da sprostimo gospodarstvo, da debirokratiziramo državo in je močna zaveza za boj zoper korupcijo. Tako da mislim, da gre vsebina v pravo smer," je povedal.
Informacijo o podpisu pogodbe so stranke sicer sporočile prek družbenih omrežij.
Posebej izpostavljena ustanovitev t. i. Skoka
V koalicijski pogodbi je v dveh členih posebej izpostavljena tudi predvidena ustanovitev t. i. Skoka, enote za pregon korupcije in organiziranega kriminala. "Mislim, da je tokrat resna politična volja, da se oblikuje močan tožilski organ s stebrom pri policijskem in pri sodstvenem delu, zato da bo pregon koruptivnih dejanj, organiziranega kriminala in hujših kaznivih dejanj čim bolj učinkovit," je povedal Logar. Meni, da se tudi odhajajoča vladna koalicija ugotavlja, da se je treba s tem problemom resno soočiti, zato pričakuje njihovo podporo zakonu.
Na vprašanje, zakaj pogodbo podpisujejo za zaprtimi vrati, je dejal, da ne gre za zaprta vrata ter da iz tega ne delajo političnega šova, ampak zgolj, "kar državljanke in državljani pričakujejo in potrebujejo v Sloveniji".
Predsednica SLS Tina Bregant pa je ob prihodu dejala, da je koalicijska pogodba dobra. "Ocenjujemo, da je to trenutno edina razvojno naravnana možnost za Slovenijo," je povedala. Na vprašanje, ali pričakuje, da bo SLS dobila eno ministrsko mesto, je odgovorila, da je pogodba napisana meritokratsko in da spoštuje vrednote, da se delo splača in da kdor dela več, dobi več, ter da so v skupni listi SLS, NSi in Fokus prispevali pomemben delež glasov. "Želimo si biti del vlade in tvorno prispevati k uresničevanju programa," je še dejala.
Janez Janša