Sreda, 1. 4. 2015, 9.33
9 let
Parlamentarna kuhinja z novim najemnikom: poslanci odslej na kitajski hrani

S koncem aprila se iz državnega zbora umika dolgoletni najemnik kuhinje Jože Opara, takoj po prvomajskih praznikih pa bo kuhalnico v stavbi, kjer dnevno dela 90 parlamentarcev in njihove podporne službe, z ekipo prevzel kitajski gostinec in podjetnik Lu Xianxhi. Xianxhi je na razpisu, h kateremu so v parlamentu povabili pet ponudnikov, zmagal s cenovno najugodnejšo in najbolj raznovrstno ponudbo jedi, ki jih namerava ponujati v parlamentarni menzi in restavraciji poleg te. Najemno pogodbo za kuhinjske in prehranjevalne prostore je sklenil za pet let.
Po odhodu v Evropo pred dobrim desetletjem je sprva delal kot avtoprevoznik, a kmalu spet zagrabil za ponev. Evropsko kuhinjo je spoznaval v Italiji, na Portugalskem in Madžarskem, preden je pred šestimi leti prišel v Slovenijo in z bratom, tudi kuharjem, v lastni restavraciji začel ponujati avtohtone kitajske jedi.
"Slovenski poslanci so predolgo časa jedli štruklje in dunajske zrezke s pomfrijem. Čas je za spremembo. Vesel sem,da jim bom lahko predstavil raznovrstne in okusne kitajske jedi. Vok je čudežno orodje, v katerem je hrano mogoče obdelati do popolnosti, in takšna sprememba bo v slovenskem parlamentu gotovo dobrodošla," je povedal Xianxhi, ki bo parlamentarno kuhinjo zavzel skupaj z 12-člansko ekipo kuharjev in pomočnikov, med katerimi je le en Evropejec, vsi preostali pa so njegovi rojaki.
Gostinec dodaja, da bo imel v redni ponudbi specialitete, ki so v Sloveniji posebej priljubljene: hrustljava raca po pekinško, juha s plavutjo morskega psa, juha z bambusom in gobami ter sladko-kisli piščanec.
Nad novim najemnikom je navdušen tudi predsednik državnega zbora Milan Brglez: "Ne stopiš dvakrat v isto reko, pravi vzhodnjaška modrost, in če to prenesem na našo parlamentarno kuhinjo, se lahko samo strinjam, da so spremembe dobrodošle. Veselim se prvega kitajskega obroka takoj po nastopu novega najemnika. Verjetno se bom čez prvomajske praznike pri hrani kar malo 'šparal'," nam je povedal vodja poslanske dvorane.