Petek,
30. 8. 2013,
14.24

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 30. 8. 2013, 14.24

9 let, 2 meseca

Novo šolsko leto prinaša ocene v tretjem razredu in kitajščino v srednje šole

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Dan, ko spet vidimo svoje prijatelje in sošolce, si izberemo sedež in začnemo roko privajati na dolgotrajno zapisovanje. Čeprav se ga mnogi veselijo, so z mislimi delno tudi že pri prvih počitnicah.

Po podatkih ministrstva za izobraževanje, znanost in šport bo v šolskem letu 2013/2014 v 447 javnih in treh zasebnih osnovnih šolah pouk obiskovalo 163.914 učencev, od tega bo 20.368 prvošolcev. V srednješolski sistem bo predvidoma vključenih 77.283 dijakinj in dijakov, od tega bo 20.715 dijakov obiskovalo prvi letnik. Novo šolsko leto prinaša kar nekaj sprememb, ostajajo pa stvari, na katere je dobro vedno znova opozoriti. Predvsem moramo biti še posebej pozorni na varnost v prometu, dobro pa je vedeti tudi, kam se otroci lahko zatečejo po pomoč, ko so v stiski.

Glavne spremembe, ki jih prinaša novo šolsko leto? Minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo je na novinarski konferenci dejal, da vsebinske novosti v osnovnem šolstvu čakajo le tretješolce, saj se v 3. razredu uvajajo ocene. Za prvi in drugi razred ocenjevanje ostaja opisno, kot je bilo določeno z uvedbo devetletke.

Kot drugo novost je minister omenil drugačno poimenovanje vzgojnih predmetov, ki bodo po novem brez oznake "vzgojni" in bodo od zdaj navedeni kot šport, likovna umetnost, glasbena umetnost, domovinska in državljanska kultura ter etika.

Poleg devetega razreda bo po novem nacionalni preizkus znanja (NPZ) obvezen tudi za šesti razred, za srednje šole pa se kot tuji jezik uvaja kitajščina, in sicer za tiste šole, ki ga želijo uvesti.

Šolski paket za prvošolčka Dan, ko otrok prvič sede v šolsko klop, je seveda vesel in poseben dogodek, pa vendar predstavlja tudi veliko finančno breme za starše. Prvo leto je namreč treba nakupiti največ stvari. Vse od šolske torbe, barvic, svinčnikov, copat in zvezkov. Dve družini smo vprašali, koliko približno so zapravili za celoten prvi šolski nakup. Pri prvi so za potrebščine svojega prvošolčka odšteli okoli 200 evrov, pri drugi pa okoli 190 evrov.

Šolski paket za dijaka prvega letnika Srednje šole običajno svojim dijakom omogočajo izposojo večine učbenikov iz učbeniškega sklada. Preverili smo cene v knjigarnah in papirnicah in izračunali, da če bi si dijak prvega letnika, ko mora kupiti tudi največ knjig, izposodil učbenike, ki so na voljo v šoli in kupil le delovne zvezke in obvezno gradivo, bi starši za vse skupaj plačali okoli 125 evrov. Če bi kupili vse in šola ne bi imela učbeniškega sklada, bi plačali okoli 240 evrov.

Pri teh podatkih je seveda treba upoštevati, da ima vsaka šola svoj seznam knjig in potrebščin, zato se tudi cene med sabo lahko razlikujejo. Prav tako, predvsem v srednjih šolah, nekatere učbenike dijaki uporabljajo dve leti ali več, knjige prehajajo iz roda v rod, včasih pa se dijaki preprosto ne odločijo za nakup učbenika in si ga izposojajo v knjižnici ali pri sovrstnikih.

Varne točke za otroke Veliko otrok se v šoli in med vrstniki pogosto srečuje z nerazumljivim nasiljem, zato je lahko začetek novega leta še posebej stresen. Zavetje, kamor se otroci lahko zatečejo po pomoč, so tako imenovane varne točke. Gre za različne javne prostore, kot so lekarne, knjižnice, frizerski saloni, cvetličarne, trgovine, kjer so ljudje, ki so prostovoljno pripravljeni pomagati otrokom v stiski.

Nahajajo se ob šolskih poteh, saj se tudi medvrstniško nasilje največkrat dogaja okoli šole in na poti v šolo, takrat, ko je nadzor odraslih manjši. Otroci lahko Varne točke prepoznajo po posebni nalepki, smejoči se hišici, ki je nameščena ob vhodu na vidnem mestu.

Varno v šolo Zagotavljanje varnosti otrok v prvih septembrskih dneh je ena najpomembnejših nalog policije. Njihov glavni cilj je zagotoviti varnost otrok na cestah, zlasti na poti v šolo in iz nje, so sporočili s Policijske uprave Celje.

Policisti so v teh dneh v okolici šol pregledali ustreznost prometne signalizacije na šolskih poteh. V prvih šolskih dneh bodo obiskali vse prvošolčke, prisotni pa bodo tudi na prvih roditeljskih sestankih s starši prvošolčkov, kjer bodo skupaj obnovili prometna pravila in opozorili na prometne pasti.

V okolici šol bodo policisti v prvih šolskih dneh izvajali poostren nadzor prometa. Med drugim bodo merili hitrost vožnje voznikov in umirjali promet na cestah. Policisti vse prometne udeležence pozivajo, naj v cestnem prometu ravnajo odgovorno in naj z upoštevanjem prometnih pravil zagotavljajo varnost vsem.