Sobota, 13. 9. 2014, 7.07
7 let, 7 mesecev
Našli truplo pogrešanega 30-letnega delavca AMZS

Evakuiranih je bilo 17 ljudi, kažejo zbrani podatki uprave za zaščito in reševanje. Slovenska vojska je sporočila, da vojaki že pomagajo pri sanaciji plazu v Selnici ob Muri. V soboto je vojska objavila, da so vojaki pripravljeni za odpravo posledic poplav in da čakajo na zahteve regijskih štabov civilne zaščite.
Podobno je menil tudi šentjernejski župan Franc Hudoklin, Pahor pa je opozoril, da je zaradi reorganizacije na področju oskrbe hudourniških voda prišlo do nekaterih sivih območij pri odgovornosti zanje, kar dodatno zaostruje razmere ob povečanih količinah vode, zlasti v kratkem času. Glede tega bo moralo na ravni države in vlade priti do odločitev, kdo in v kolikšni meri je odgovoren za čiščenje vodotokov in da ob okrepljenih padavinah ne prihaja do izrednih razmer, je poudaril.
So stvari, ki jih zaradi moči narave človek ne more obvladati, država pa je po drugi strani odgovorna, da stvari uredi, da ob izrednih razmerah zadeve ne bi bile slabše, kot so lahko, je še povedal Pahor.
V soboto dopoldan so približno kilometer od kraja nesreče v strugi potoka Bolska najprej našli prazno, hudo poškodovano vozilo in nato okoli 13. ure v strugi potoka na območju Kaple tudi mrtvo 17-letno dekle, sopotnico v vozilu.
Danes dopoldne so v iskalni akciji, približno 50 metrov višje od kraja, kjer so v soboto našli vozilo, našli še truplo 30-letnega voznika, zagozdeno v vejevju še vedno naraslega potoka Bolska.
V iskalni akciji, ki je potekala ob strugi potoka Bolska do izliva Bolske v reko Savinjo in nato ob strugi Savinje do Tremarij, je sodelovalo več kot 100 gasilcev in ostalih sodelujočih.
Po neuradnih informacijah je ta del brežine Bolske oz. dostop do mostu voda odnesla tudi pred štirimi leti.
Poveljnik kostanjeviške civilne zaščite Robert Zagorc je povedal, da je Krka stabilna, a upadati še ni začela. Kot so pričakovali, pa je njenemu poplavnemu valu sledil val podtalnice iz Krakovskega gozda, katere odtok ovira narasla Krka.
Podtalnica ogroža predvsem kostanjeviško obrtno-industrijsko območje oz. tovarno kopalniškega pohištva Lipa metliške Kolpe. Tovarno se včeraj zavarovali, zdaj pa tam prečrpavajo vodo. Kot kaže, jim jo bo uspelo rešiti, sicer pa upadanje Krke predvidoma pričakujejo v drugi polovici dneva, je še povedal Zagorc.
Plazove na območju kostanjeviške občine so v večini za silo sanirali, očistili so vse zasute ceste, ki so sedaj prevozne, prečrpavajo vodo iz poplavljenih objektov, na terenu pa so njihove ekipe in več kot 50 gasilcev, je še navedel Zagorc.
Po podatkih novomeškega centra za obveščanje so na njihovem območju še vedno poplavljene ceste na območju od Dobrave, Hrvaškega broda, Zameškega, Čistega brega do Mršeče vasi, cesta Dobrava-Drama-Šentjernej, cesta Čadraže-Maharovec v občini Šentjernej ter cesta Žužemberk-Stavča vas v občini Žužemberk ter cesta pri kampu Otočec v občini Novo mesto. Ceste so zaprte za promet in ustrezno označene.
Iz štaba Civilne zaščite občine Šentjernej so sicer sporočili, da je v občini prišlo do naravne katastrofe, kot je tam ne pomnijo. Občino je v noči s petka na soboto zajelo hudo neurje in prvič se je zgodilo, da je bila pod vodo praktično vsa občina.
Da bi le nehalo dezevat. #sentjurPriCelju #poplave @rtvslo pic.twitter.com/I3IoDN8lkI
— Lidija (@Jaz_Lidija) September 13, 2014
V omenjenih pomurskih občinah je voda zalivala kleti ter stanovanjske in gospodarske objekte. Na prizadetih območjih v Pomurju je bilo od sobote zjutraj aktiviranih več kot 100 prostovoljnih gasilskih društev oziroma 860 gasilcev in več drugih služb, ki so pomagali prizadetim v poplavah.
Trenutno je na ogroženih in prizadetih območjih več kot 40 reševalnih enot, ki se ukvarjajo s prečrpavanjem vode, utrjevanjem nasipov s protipoplavnimi vrečami, odstranjevanjem gramoza in podrtih dreves s cestišč ter odstranjevanjem posledic zemeljskih plazov.
V soboto so bile najbolj prizadete občine Dobrovnik, Lendava in Moravske Toplice, kjer se danes vodostaji počasi znižujejo. "Problem pa je, da nimajo kam črpati vode, ker je podtalnica tako visoka in zaledne vode tako močne," je pojasnil poveljnik civilne zaščite za Pomurje Smodiš.
Nevarnost še vedno predstavlja narasla reka Mura, ki se ji še vedno povečuje vodostaj in pretok. Prebivalce na ogroženih območjih v štabu civilne zaščite za Pomurje pozivajo, da upoštevajo navodila sil za zaščito, reševanje in pomoč ter prometno signalizacijo na poplavljenih odsekih cest.
Zaradi novih padavin pričakuje, da bodo vodostaji še naraščali, predvsem manjših rek. "Drava ima sicer povečan pretok, a zaenkrat ni kritično. Še vedno ima dvakrat manjši pretok kot na primer jeseni 2012, ko smo imeli katastrofalne poplave," je še povedal Hriberšek.
Ponoči je v Bukovcih v občini Markovci narasla Drava ogrožala dve stanovanjski hiši. Gasilci so s protipoplavnimi vrečami povišali in utrdili nasip, ki so ga postavili že dopoldan, in s tem preprečili, da bi narasla reka dosegla hiši. Po podatkih Uprave RS za zaščito in reševanje so gasilci danes zaradi zalitih kleti in garaž ter plazov dejavni tudi v Središču ob Dravi, Ljutomeru in Veržeju.
That's how a part of Novo mesto looks like... #riverKrka #rain #poplave pic.twitter.com/fhMNY27Zkg
— Sabina Gosenca (@SabinaGosenca) September 13, 2014
Castle Otočec today. #rain #Krka #poplave #slovenija pic.twitter.com/V6cF8aSNoj
— Sabina Gosenca (@SabinaGosenca) September 13, 2014
Neprevozna lokalna cesta. #deževje #poplave @rtvslo pic.twitter.com/XWazXBqh9L
— Andraž Marinčič (@Andrazzm) September 13, 2014
Na področju trboveljske izpostave za zaščito in reševanje so ustrezne ekipe aktivirali v občinah Zagorje ob Savi, Trbovlje in Hrastnik. Meteorne vode so namreč zalile več stanovanjskih hiš, sprožilo se je tudi več plazov. Vode so narasle tudi v občinah Kozje, Šmarje pri Jelšah, Bistrica ob Sotli, Žalec, Radeče, Šentjur in Laško.
Uporabniki pitne vode vodovodnih sistemov Šempeter, Prebold in Žalec morajo pitno vodo za uporabo v prehrambene namene prekuhavati do preklica.
Na Marnem pri Hrastniku se je včeraj okrog 8.30 sprožil plaz, ki je ogrožal stanovanjsko hišo. Tamkajšnji gasilci so plaz velikosti okoli 60 krat štiri metre prekrili s PVC folijo in preprečili nadaljnje drsenje. Ta plaz se je sprožil tudi novembra lani, prvič pa se je sprožil leta 2012.
Hidroelektrarne na spodnji Savi zaradi povišanega vodostaja in posledičnega izenačevanja padca vode ne obratujejo. Sava v Jesenicah na Dolenjskem poplavlja na območju pogostih poplav. Poplavni pretoki manjših rek v Zasavju in Posavju se zmanjšujejo.
Pretok reke Drave v Črnečah, pritoki Drave in Dravinje v Ločah so ustaljeni. Savinja v zgornjem toku upada, v spodnjem toku se razliva na izpostavljenih mestih ob strugi. Poplavlja tudi reka Ljubljanica na Ljubljanskem barju. Reka Kolpa in njeni pritoki imajo velike pretoke in naraščajo, navaja agencija za okolje.
V ponedeljek in torek bo v zahodni Sloveniji delno jasno, drugod zmerno do pretežno oblačno. Možna bo še kakšna kratkotrajna popoldanska ploha. V sredo bo večinoma sončno z jutranjo meglo po nižinah, napovedujejo vremenoslovci.