Petek, 30. 8. 2013, 20.57
9 let, 2 meseca
Luški kapitan, zelo zelo prazna blagajna in videotrakovi

Državljani imamo res srečo, da se politiki znajo osredotočiti na prave teme. Medtem ko smo statistično zabeležili nov upad BDP, je politična elita ves teden skoraj vso svojo energijo usmerila v rušenje sicer očitno nedoraslega kandidata za tako pomemben položaj, kot je funkcija predsednika uprave Luke Koper.
V njegovi stranki in v kabinetu predsednice vlade Alenke Bratušek so se na kandidaturo državnega sekretarja za prvega človeka Luke odzvali šele prejšnji teden, čeprav je javno o tej svoji ambiciji govoril že pred meseci. Res zanimivo.
Kljub kriznemu sestanku v Pozitivni Sloveniji nas tako ne bi smelo čuditi, da izključitev Gašparja Mišiča iz PS ni zelo zelo resna tema. In da je človeku, ki sebi daje oceno plus pet, vendarle uspel veliki met, izvolitev na kapitansko mesto v Luki.
Vik in krik so zagnali v preostalih koalicijskih strankah, a nam ni treba zelo zelo napenjati možganov, da za vsako od njih najdemo primere spornih kadrovanj.
Kako to gre v DeSUS, smo videli kar na primeru Luke. Tako je predsednik stranke Karl Erjavec članu DeSUS in nadzorniku družbe Nikolaju Abrahamsbergu naročil, kako naj glasuje, in to mu je zelo zelo uspelo. Dva člana nadzornega sveta Luke sta precej precej blizu SD, Vinko Može in Andrej Godec, ki redno kandidira na listi SD na lokalnih volitvah v Slovenski Bistrici.
Ob zgražanju glede Gašparja Mišiča v Državljanski listi Gregorja Viranta seveda nimajo težav s "petdnevnim" ministrom Igorjem Maherjem, ki je sicer gradil na črno, a je za nadzornika v pomembnem državnem podjetju Eles seveda zelo zelo primeren.
Se je pa vladna ekipa odpravila na grad Strmol, verjetno v upanju, da ji bodo grajske sobane dale navdih za rešitev zelo zelo zapletenega vprašanja – kako napolniti prazno državno blagajno in hkrati zadovoljiti tako Bruselj, ki zahteva reforme, kot sindikate javnega sektorja, ki zahtevajo plačni status quo. In seveda Karla Erjavca, ki še sam ne zna prešteti, kolikokrat je zagrozil z izstopom iz koalicije, če bi upokojencem skrivili en sam las.
Borisu Pahorju so skrivili marsikateri las, a v življenju nikoli ni sklepal kompromisov. Morda je moral kakšnega vendarle skleniti ob praznovanju svoje 100-letnice, saj se je moral fotografirati s politiki in poslušati njihove zelo zelo osladne čestitke. Manjkal ni seveda niti predsednik republike Borut Pahor.
Na eni od proslav se je Boris ob prisotnosti Boruta bojeval za minutko, v kateri je hotel opozoriti na iniciativo tržaškega profesorja zgodovine v zvezi z ohranitvijo spomina na fašistična koncentracijska taborišča. Eh, kaj bi z zgodovinskim spominom, pomemben je PR.
To ve tudi predsednica NSi, velika zmagovalka političnega tedna, ki je njeni politični tekmeci verjetno niso opazili. Zato na to znova opozarjamo mi: v spodnjem videu v produkciji Nove Slovenije, ki je, kot pravi njen slogan, Blizu ljudem, boste videli, kako Ljudmila Novak najprej predribla Mateja Tonina in da koš, Tonin nato v samostojni akciji zadene trojko, sledita pa skupna akcija obeh in "polaganje". Zelo zelo dobro.