Se vas lotevajo utrujenost, pobitost in otožnost? Ste leni in bi najraje dan prespali? Imate povečan apetit in vam dišijo predvsem sladke skušnjave?
Potem se vas loteva jesenska depresija, ki pa je za ta čas nekaj povsem običajnega. Kot pojasnjuje psihologinja Veronika Felicijan, na nas vplivajo spremembe vremena, krajši dnevi in pomanjkanje sončne svetlobe, ki so značilni za ta letni čas.
Jesenska depresija se kaže predvsem v telesnih znakih in apatiji, ne pa toliko pri čustvih, žalosti in obupu.
Nad depresijo z gibanjem in pogovorom
Da bi pregnali otožnost in lenobo lahko največ storimo sami. Bistvo je zdrav življenjski slog, poudarja psihologinja, pri tem pa brez gibanja in stika z naravo ne gre. Da bi imeli čas za to, si moramo izdelati urnik obveznosti, zmanjšati obremenitve in stres ter se posvetiti predvsem prednostnim nalogam in odložiti manj pomembne zadeve. Čas si moramo vzeti tudi za konjičke, razvedrilo in dovolj počitka. Felicijanova omenja tudi stik s prijatelji, ki jim moramo znati zaupati svoje težave in pri njih poiskati pomoč.
Kadar nastopijo hujše težave, moramo poiskati tujo pomoč. "Depresija ni nekaj sramotnega," poudarja psiholog Rudi Tavčar, ki svetuje, da se v primeru resnejše depresije pogovorimo s svetovalcem ali psihologom, razne terapije pa so opisane tudi v knjigah.
Nezadovoljstvo z delovnim mestom
Razlog za jesensko pesimistično razpoloženje je lahko tudi končani dopust, sploh v primeru nezadovoljstva s službo. In ker te ni tako preprosto zamenjati, moramo v svojem delu in odnosih na delovnem mestu poiskati pozitivne strani, svetuje Tavčar. Obenem dodaja, da si je smiselno, če je le mogoče, dopust razdeliti na več delov in si tako tudi pozimi privoščiti oddih.