Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

SP v nogometu

Petek,
15. 5. 2026,
18.45

Osveženo pred

4 tedne

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,40

Natisni članek

Natisni članek

NSi Jernej Vrtovec Janez Janša Janez Janša koalicijska pogodba

Petek, 15. 5. 2026, 18.45

4 tedne

Izvršilni odbor NSi potrdil koalicijsko pogodbo in vstop v Janševo vlado #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,40

Svet NSi je na predlog izvršilnega odbora na današnji izredni seji soglasno potrdil predlog koalicijske pogodbe in vstop v nastajajočo desnosredinsko koalicijo, je po seji dejal predsednik stranke Jernej Vrtovec. Dodal je, da je to pot, ki so se je držali vse od volilne kampanje, "torej, da je v Sloveniji potreben politični obrat".

"To se dejansko uresničuje, držimo tisto pravo linijo, držimo se te prave poti, kajti ne zanima nas samo Slovenija danes, temveč tudi to, kakšno državo bomo pustili našim zanamcem, našim otrokom, vnukom," je v izjavi za medije dejal Vrtovec.

Svet Nove Slovenije je torej potrdil predlog koalicijske pogodbe za mandatno obdobje vlade 2026 - 2030, ki jo bo trojček NSi, SLS in Fokus, če bo potrjena v DZ, sestavljal s SDS in Demokrati.

Ob tem je izpostavil, da so se na sejah obeh organov strank več ur pogovarjali zlasti "o vsebinskih vprašanjih, ki pestijo Slovenijo", tako glede na geopolitične dogodke kot tudi na notranje izzive, ki so se v zadnjih štirih letih "zdeli kot ena velika razpoka ali pa zaris dveh Slovenij". "Potrebujemo enotno Slovenijo, izbrati pa moramo pravo pot, ki bo pomenila dvig splošne blaginje za vse državljanke in državljane, da bo vsak lahko razvijal svoje talente, da bo imel pogoje za uspešno delo in nenazadnje tudi za ustvarjanje svoje družine," je dejal.

Kadrovsko vprašanje še pride na vrsto

Na vprašanje o pričakovanjih glede resorjev, ki bi jih NSi vodila v novi vladi, je dejal, da kadrovsko vprašanje šele pride na vrsto. Je pa potrdil, da bodo podprli kandidaturo prvaka SDS Janeza Janše za mandatarja. Koalicijska pogodba bo tako podpisana "najpozneje v torek ob polnoči", ko se tudi izteče rok za vložitev mandatarske kandidature.

O sami vsebini pogodbe je dejal le, da "odgovarja na vse razvojne izzive, pred katerimi je Slovenija" in vrednote, na katerih gradijo. Spomnil je na objavljeno preambulo, iz katere izhajajo prizadevanja za razvoj in zagotavljanje blaginje, debirokratizacijo države, pregon korupcije in kriminala ter decentralizacijo države.

Ni pa bilo iz izhodišč mogoče ugotoviti, v katero smer bo šla zunanja politika, na področju katere se bodo bržkone pokazale največje razlike med strankami koalicije in Resnico, katere glasove bodoči mandatar potrebuje za izvolitev. "V NSi vedno govorimo o tem, da je treba krepiti Evropsko unijo, to naše zavezništvo nima alternative in krepiti je treba tudi severnoatlantske odnose," je bil kratek Vrtovec.

Pred NSi so vstop v vlado potrdili že Demokrati, v ponedeljek bodo to po pričakovanjih storili še v SDS ter v SLS in Fokusu, ki sta na volitvah nastopila skupaj z NSi.

Levica: Vse to je samo en blok - blok neoliberalizma Sokoordinator Levice Luka Mesec.  | Foto: STA Sokoordinator Levice Luka Mesec. Foto: STA

"NSi se že dolgo trudi prehiteti SDS po desni. Logar še vedno trdi, da je za sredino in povezovanje. Stevanović se proglaša za outsiderja. Vse troje je popolnoma irelevantno, ker vse tri stranke v resnici zagovarjajo enake politike. Enako, kot jih zagovarja SDS, in enako, kot jih zagovarja tudi kdo na "levi" polovici sredine. To so politike neoliberalnega konsenza," so soglasno potrditev NSi za vstop v Janševo koalicijo komentirali v Levici. 

"Znižaj davke, od česar bodo imeli največjo korist že tako najbolje plačani. S tem uničiš javne storitve in socialno državo, sledijo privatizacije in javno-zasebna partnerstva, od česar spet najbolj profitirajo tisti, ki so začeli z zniževanjem davkov. Ponovi proces. To je bistveni rezultat teh volitev in to je tisto, za kar so se tako zagnali Južna in Brodnjak in gospodarska zbornica in vsi ostali predstavniki kapitala. Vse to je samo en blok - blok neoliberalizma. Njegov največji nasprotnik pa bomo tisti, ki smo že doslej bili ena njegovih največjih tarč: mi v Levici," so še zapisali v stranki. 

Sestanek Gibanja svobode s predsedniki strank, Anže Logar
Novice Demokrati podprli vstop v koalicijo s SDS ter NSi, SLS in Fokusom
Janez Janša Robert Golob
Novice Kaj bi bilo drugače, če bi bile volitve še enkrat?
Ne spreglejte