Ponedeljek, 16. 9. 2013, 14.42
9 let, 3 mesece
Farmacevt svetuje in bolniki jemljejo manj tablet

V okviru projekta so za bolnike, ki jemljejo več kot pet zdravil hkrati, na voljo klinični farmacevti, ki preverijo morebitno neželeno medsebojno učinkovanje zdravil. Prvi rezultati študije so spodbudni.
Projekt je sicer zastavljen tako, da splošni oz. družinski zdravniki farmacevtu svetovalcu napotijo bolnika, ki hkrati jemlje več kot pet zdravil, ali za katerega sumijo, da ima zdravstvene težave zaradi medsebojnega učinkovanja zdravil. Klinični farmacevt bolniku svetuje glede uporabe zdravil in mu pregleda karton ter preveri, ali bolnik jemlje zdravila, ki povzročajo neželene zdravstvene učinke, so pojasnili na novinarski konferenci Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, v okviru katerega se projekt izvaja.
En farmacevt zajame bolnike 15 zdravnikov
Farmacevt enkrat tedensko obišče ambulanto v posameznem zdravstvenem domu, enkrat mesečno pa obišče tudi dom za starejše na tem območju. Mrežo pokritosti so zastavili tako, da na enega kliničnega farmacevta pripadajo bolniki 15 splošnih zdravnikov. Pri delu si farmacevti pomagajo s smernicami in podatkovnimi bazami, ki izpostavijo morebitne sporne kombinacije zdravil.
Območje Murske Sobote so izbrali zato, ker na tem območju na zdravnika pripada največ bolnikov, ki jemljejo več kot pet zdravil hkrati. Tako na tem območju zdravnik v povprečju obravnava 28 bolnikov, ki jemljejo predpisanih deset ali več zdravil, slovensko povprečje pa je 15 takšnih bolnikov na zdravnika. Murskosoboški zdravnik v povprečju obravnava tudi 220 bolnikov, ki jemljejo med pet in devet zdravil, medtem ko je povprečje po državi 150 takšnih bolnikov.
Rezultati so dobri
Po prvih treh mesecih izvajanja študije posamezni zdravnik zdravi tri bolnike manj, ki jemljejo med pet in devet zdravil. Med izvajanjem projekta so klinični farmacevti do zdaj v povprečju ugotovili 317 mogočih resnih interakcij med zdravili in 39 negativnih učinkovanj zdravil.
Bolniki, ki so obiskali farmacevta, zdaj povprečno jemljejo 2,6 zdravila manj. Zdravnik sicer ni primoran upoštevati mnenja oz. priporočila farmacevta, a prvi podatki kažejo, da zdravniki upoštevajo 75 odstotkov teh mnenj.
Neželeni učinki zdravil so povezani s tem, da bolniki pogosteje obiskujejo splošnega zdravnika, urgenco in so pogosteje hospitalizirani, je opozorila klinična farmacevtka Maja Petre. Farmacevt tako lahko s poglobljeno analizo in svetovanjem precej razbremeni zdravnika in zdravstveni sistem.
Projektu namenjenih 65 tisoč evrov
Slovenska študija kaže, da 3,7 odstotka bolnikov išče zdravniško pomoč na urgenci zaradi učinkov zdravil, 0,7 odstotka od teh jih je tudi hospitaliziranih. Nasploh pa je po študiji UKC Ljubljana zaradi nepravilnega ali medsebojnega učinkovanja zdravil hospitaliziranih 6,2 odstotka bolnikov. Med vsemi neželenimi učinki zdravil je petina takšnih, ki so klinično pomembni, torej povzročajo zdravstvene zaplete ali smrt.
Za raziskovalno nalogo, ki se je začela novembra 2012 in se bo končala marca 2014, je namenjenih 65 tisoč evrov, pojasnjuje koordinatorica razvojne naloge Jana Mrak. Projekt je po njenih besedah stroškovno učinkovit, saj so v prvem polletju na pozitivni ničli. Je pa opozorila, da je narava projekta takšna, da dlje časa kot traja, bolj je učinkovit.
Projekt sicer želijo širiti tudi na druga območja v državi, kar bi lahko prišlo na vrsto leta 2014.