Četrtek, 5. 9. 2013, 14.06
9 let, 2 meseca
Brezposelnih še vedno več kot 116 tisoč. Beg možganov se nadaljuje.

Avgusta se je na novo prijavilo 6443 brezposelnih, kar je 25,7 odstotka manj kot julija in 0,7 odstotka manj kot avgusta 2012. Med na novo prijavljenimi je bilo 885 iskalcev prve zaposlitve, 1641 trajno presežnih delavcev in stečajnikov ter 3031 brezposelnih zaradi izteka zaposlitev za določen čas.
Medtem ko se skupina brezposelnih s terciarno izobrazbo povečuje (16,3 odstotka) in je večji kot pred letom tudi delež brezposelnih s srednjo splošno oziroma strokovno izobrazbo (26,7 odstotka), sta se deleža, ki ju predstavljajo brezposelni s poklicno izobrazbo (24,4 odstotka) in brezposelni brez strokovne izobrazbe (32,6 odstotka), zmanjšala.
"Leta 2012 sem po reorganizaciji podjetja, v katerem sem bil zaposlen, izgubil službo. Po pol leta iskanja sem dobil zaposlitev za določen čas. To sem dobil po več kot 40 poslanih prošnjah na razpisana delovna mesta in treh razgovorih. Vendar se tudi temu delodajalcu niso uresničili poslovni načrti. Zaradi pomanjkanja dela mi niso podaljšali pogodbe. Tako sem letos spet iskal službo in po šestih mesecih pošiljanja prošenj dobil delo na Dunaju," svojo zgodbo pripoveduje Prelc.
Kot pravi, je v stik z njim stopila tuja zaposlitvena agencija in mu ponudila delo skrbnika telekomunikacijske opreme pri novoustanovljenem mobilnem operaterju Drei, ki je nastal po združitvi družb Hutchinson in Orange. Ob tem je poudaril, da je vse razgovore in formalnosti opravil na daljavo in da je vse potekalo zelo urejeno, hitro in logično. "Zanimale so jih izključno moje izkušnje in znanja," je izpostavil.
V Sloveniji pa lahko po njegovih besedah vsako dogovarjanje za zaposlitev, tudi če je podjetje imelo objavljen razpis, traja več mesecev, včasih tudi pol leta ali več, na koncu pa pogosto sploh ne dobiš nikakršnega odgovora.
"Prijaviš se na razpisano delovno mesto, nato traja kak mesec ali velikokrat še dlje, da te kontaktirajo za razgovor. Nato spet traja, da dobiš termin, nato še drugi krog, pa tretji … Vedno več delodajalcev tudi želi, da izpolniš razne ankete in celo delovne naloge … V Avstriji pa sem v roku enega meseca pridobil že pogodbo o zaposlitvi. Se pravi, od prvega kontakta agencije do pogodbe je minil en mesec," je opisal postopek zaposlovanja pri nas in pri naši severnih sosedih.
Eno večjih težav pri iskanju zaposlitve v Sloveniji vidi v tem, da večina delodajalcev išče pri kandidatih izkušnje, ki pa jih mladi diplomanti nimajo. "Še z mojimi izkušnjami iskanje dela traja več kot šest mesecev. Mislim, da bi kot svež diplomant brez izkušenj zelo zelo težko dobil delo. Vsi zahtevajo izkušnje, ki jih svež diplomant ne more pridobiti, saj delovnih mest ni. To je začaran krog," je sklenil Prelc, ki se bo na Dunaj preselil skupaj s svojo družino.