Petek,
15. 4. 2011,
21.22

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 15. 4. 2011, 21.22

8 let, 5 mesecev

Potočnik: Zmanjšanje količine odpadkov je vprašanje spremembe kulture

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Zmanjšanja količine odpadkov ni moč doseči zgolj z zakonodajo, ampak je potreben preskok v vedenjskih vzorcih in kulturi, je poudaril evropski komisar za okolje Janez Potočnik.

Takšnih sprememb v odnosu in kulturi politiki, ministri nikoli ne morejo narediti, je ob začetku regionalne konference Očistimo Balkan v enem dnevu še dejal Potočnik. Uspeh pobud, kot je Očistimo Balkan v enem dnevu, po njegovih besedah kaže moč civilne družbe, takšne dejavnosti pa dopolnjujejo, kar se politika na nacionalni in evropski ravni trudi doseči z zakonodajo. Da bi se preprečila napovedana nadaljnja rast količine odpadkov, bi se morali po Potočnikovih besedah vsi deležniki vključiti v prizadevanja, da se spremenita kultura in vedenjski vzorci v smeri čiste in reciklirajoče družbe. V ta projekt morajo biti vključene spontane državljanske pobude in družbena omrežja, nevladne organizacije ter lokalne skupnosti, Evropska komisija pa jih je pri tem pripravljena podpirati. Količina odpadkov v Evropi se še vedno veča Količina ustvarjenih odpadkov se v Evropi še vedno veča, zato je Evropska komisija postavila preventivo oziroma zmanjšanje količine odpadkov na vrh prednostnih nalog. Zadnje poročilo o obdelavi odpadkov v EU po njegovih pojasnilih kaže, da je unija v zadnjih desetih letih na tem področju napredovala, a povezavo čaka še dolga pot.

Problematične deponije na zahodnem Balkanu Še vedno so namreč med državami unije velike razlike. Delež recikliranih odpadkov se giblje od pet do 70 odstotkov, odlagališča odpadkov so v nekaterih državah že skoraj izginila, medtem ko nekatere države še vedno odložijo še vedno več kot 90 odstotkov odpadkov. Na zahodnem Balkanu so deponije še vedno zelo priljubljen način ravnanja z odpadki. Medtem ko se količina odpadkov veča, pa manjka ustrezne infrastrukture za recikliranje. To vodi v nelegalna odlagališča.

Recikliranje odpadkov prinaša številne koristi Po Potočnikovih besedah so članice EU, ki so dosegle največji napredek pri razvoju recikliranja odpadkov in zniževanju deleža odloženih odpadkov, dokazale, da takšna politika prinaša številne koristi. Med njimi je omenil povečanje ponudbe ključnih surovin za industrijo in zniževanje izpustov toplogrednih plinov.

Potočnik ocenjuje, da bi lahko znižanje izpustov zaradi boljšega upravljanja z odpadki predstavljalo med 19 in 31 odstotki predvidenega 20-odstotnega znižanja izpustov emisij toplogrednih plinov do leta 2020.