Vodstvo GZS preklicuje vlogo za izdajo dovoljenja za zaporo pomurske avtoceste med avtocestnima priključkoma Vučja vas in Lenart, ki so jo podizvajalci zaradi neplačanih del napovedali za 13. junij.
Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) poudarjajo, da lahko po zakonu o gospodarskih zbornicah takšne vloge, ki imajo lahko za GZS materialne posledice, podpisuje le zakoniti zastopnik GZS ali oseba po njegovem pooblastilu. Vlogo za zaporo avtoceste pa je pod celostno podobo GZS in z njenim žigom v imenu Združenja izvajalcev zaključnih del v gradbeništvu Slovenije pri GZS podpisal predsednik omenjenega združenja Mirko Požar.
Prišlo je do neljube napake
"To združenje deluje kot interesna sekcija v okviru ene od organizacijskih enot GZS in ni pravna oseba," so navedbe GZS povzeli v Družbi za avtoceste v RS (Dars). V tem primeru je po mnenju generalnega direktorja GZS Sama Hribarja Miliča prišlo do neljube napake, saj bi moral takšno vlogo podpisati generalni direktor GZS, vendar je ni, za kaj takega pa tudi ni nikogar pooblastil.
Na GZS za zaporo niso vedeli
GZS kot pravna oseba, ki bi za organizacijo takšne zapore tudi materialno odgovarjala, zanjo sploh ni vedela, zato je Dars kot upravljalca avtoceste zaprosila, da šteje vlogo za izdajo dovoljenja za zaporo pomurske avtoceste za brezpredmetno, so sporočili iz Darsa.
Preklic kot nasprotovanje poplačilu podizvajalcev?
Na GZS so nato izrazili obžalovanje, da se preklic napovedane zapore pomurske avtoceste v medijih prikazuje kot nasprotovanje vodstva zbornice poplačilu izigranih podizvajalcev, in pojasnili, da se pri vseh svojih aktivnostih izrecno zavzemajo za pošteno plačilo podizvajalcev, še posebej s strani države.
"Dejstvo je, da GZS ne glede na okoliščine obsoja poteze vlade in politikov, ki žal resno reagirajo le na grožnje z zaporami cest, ne pa na argumentirana opozorila in predloge rešitev v zvezi z nevzdržnimi razmerami v gospodarstvu", so zapisali v sporočilu za javnost in dodali, da to velja tudi za primer gradbeništva.
S premierom bodo preverili ukrepe ministrstev
Ob tem so pojasnili, da je za naslednji teden napovedan vmesni sestanek pri kabinetu predsednika vlade, na katerem bodo preverili konkretne ukrepe posameznih ministrstev, za katere bodo vztrajali, da se izkažejo v plačilih in ne zgolj v obljubah.
Po oceni GZS gre za zelo zapleteno in zaostreno situacijo - ne le v zvezi s poplačevanjem podizvajalcev ampak tudi z oživitvijo trga investicij, odgovornostjo javnih naročnikov ter financiranjem sedanjih in bodočih poslov, od katerih je odvisna oživitev domačega trga in vzdržnejša rast slovenskega gospodarstva.
Sistem ukrepov naj prevzame minister za razvoj
"Zato bomo od predsednika vlade zahtevali, da bo koordinacijo ukrepov za razrešitev problematike podizvajalcev in gradbeništva nasploh prevzel minister za razvoj, ki problematiko razume večsektorsko," so zapisali in dodali, da je reševanje nasprotij na cesti napačna pot in da je rešitve treba poiskati za pogajalsko mizo.
Podizvajalci dvomijo, da bo Dars v roku, ki ga je za reševanje omenjene problematike določila vlada, unovčil bančne garancije za dobro izvedbo del in poplačilo podizvajalcev ter tako zagotovil poplačilo opravljenih del na pomurski avtocesti. Zato so za 13. junij napovedali zaporo pomurske avtoceste, vendar hkrati opozorili, da bodo to storili le, če Dars do 8. junija ne bo preveril neplačanih terjatev in upravičenih tudi poplačal.