Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
3. 9. 2013,
11.10

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

virus raziskava netopir

Torek, 3. 9. 2013, 11.10

9 let, 1 mesec

Sesalci v sebi nosijo vsaj 320 tisoč novih virusov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Kot je pokazala raziskava, bi lahko v živalih krožilo najmanj 320 tisoč še neodkritih virusov. S prepoznavanjem teh virusnih bolezni bi lahko po besedah znanstvenikov preprečili prihodnje pandemije.

Takšne raziskave bi seveda zahtevale veliko denarnih sredstev. Ekipa znanstvenikov ocenjuje, da bi to lahko stalo nekaj manj kot pet milijard evrov. Kot je dejal Ian Lipkin, eden izmed raziskovalcev, bi bil njihov glavni cilj določiti celoten spekter raznolikosti virusov, ki se nahajajo v sesalcih. "Več informacij, kot jih bomo dobili, lažje bomo določili stopnjo tveganja," je pojasnil.

Pod drobnogled vzeli netopirje Okoli 70 odstotkov virusov, ki prizadenejo ljudi, kot sta na primer HIV in ebola, izvira iz divjine oziroma živalskega sveta, vendar je bilo do zdaj težko oceniti obseg te težave, poroča BBC.

V raziskavi, ki je bila objavljena v časniku mBio, so znanstveniki v ZDA in Bangladešu pod drobnogled vzeli posebno vrsto netopirja, ki se imenuje leteča lisica. Te živali v sebi nosijo virus Nipah, ki je smrtno nevaren za človeka.

Za analizo 1897 vzorcev, ki so jih vzeli netopirjem, so lahko ocenili, koliko patogenov (mikroorganizmov, ki lahko pri gostitelju povzročijo bolezen) ima žival v sebi.

Našli so skoraj 60 različnih tipov virusov, večine od njih niso še nikoli videli.

Razviti želijo opozorilni sistem Ekipa je nato vrednost podatkov prenesla na vse preostale sesalce in sklenila, da je še najmanj 320 tisoč neodkritih virusov. Identifikacija vseh teh virusov bi omogočila, da bi bili en korak pred tistimi boleznimi, ki bi lahko postale grožnja za človekovo zdravje.

Lipkin je ob tem poudaril, da seveda ne morejo pregledati vsake živali na planetu, lahko pa na podlagi dozdajšnjih raziskav določijo tista območja, kjer obstaja velika verjetnost, da bi se pojavili novi povzročitelji infekcij. Ocenijo lahko tudi, kolikšno nevarnost bi predstavljali za ljudi.

"Glavna ideja je, da bi razvili nekakšen opozorilni sistem," je še dodal.

Odkrili 240 novih virusov Pri projektu PREDICT, pri katerem se prav tako ukvarjajo s to tematiko, so do zdaj odkrili 240 novih virusov na območjih, kjer ljudje in živali živijo blizu.

Tudi tu so se avtorji osredotočili predvsem na netopirje, saj so bili ti velikokrat vir številnih virusnih obolenj pri ljudeh. Ob tem sicer velja poudariti, da imajo netopirji način življenja, ki je že posebej ugoden za razvoj virusov. Živijo namreč v velikih skupinah, naseljeni so po vsem svetu in preletijo velike razdalje.

Na vprašanje, ali nam bodo takšne raziskave pomagale napovedati in nadzorovati izbruhe virusov v prihodnje, pa je profesor Jonathan Ball z univerze v Nottinghamu dejal: "Število potencialnih kandidatov, kjer bi se lahko razvili novi virusi, je ogromno. Na svetu je na primer več kot tisoč različnih vrst netopirjev. Pregledovanje teh in drugih živali za virusne grožnje bo najmanj zelo velik izziv."

Ne spreglejte