Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
4. 8. 2011,
11.10

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Četrtek, 4. 8. 2011, 11.10

8 let

Nasa pošilja proti planetu Jupiter sondo Juno

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1
Nekaj tednov po upokojitvi flote raketoplanov bo ameriška vesoljska agencija Nasa v petek poslala proti planetu Jupiter sondo Juno.

Ta bo opravila doslej najdaljšo pot v zgodovini vesoljskih plovil na sončni pogon. Znanstveniki se želijo z njeno pomočjo dokopati do več informacij o nastanku vesolja in planetov. Pot bo predvidoma trajala pet let Robotska sonda Juno bo poletela v vesolje na raketi Atlas 5, kasneje pa si bo na tri milijarde kilometrov dolgi poti, ki bo predvidoma trajala pet let, pomagala s tremi paneli s sončnimi celicami. To bo najdaljša pot kakega vesoljskega plovila na sončni pogon doslej, potem ko je evropska sonda Rosetta na ta način dosegla pas asteroidov med Marsom in Jupitrom. Sonda bo leto dni krožila okoli planeta Prihod do Jupitra oziroma 5000 kilometrov stran od njega je predviden za julij leta 2016. Juno, ki nosi ime po rimski boginji, Jupitrovi soprogi, bo nato leto dni krožila okoli planeta, pri čemer bo eno krožnico prepotovala v enajstih dneh. Na koncu svoje misije leta 2017 pa se bo Juno zaletela v Jupiter.

Misija do največjega planeta v našem osončju bo stala 1,1 milijarde dolarjev. Juno bo s seboj ponesla devet posebnih inštrumentov, med drugim posebno kamero, ki bo pošiljala posnetke na Zemljo. Oprema je zavarovana v posebnem titanovem oklepu, ki jo ščiti pred sevanjem.

Jupiter naj bi nastal iz ostankov Sonca Jupiter naj bi nastal iz ostankov Sonca, znanstveniki pa želijo ugotoviti, ali je sestavljen le iz plinov ali tudi iz trdne mase. Juno bo raziskovala gravitacijo, magnetna polja in atmosfero, v kateri nastajajo vetrovi s hitrostjo 480 kilometrov na uro ter orkani, dvakrat hujši od tistih na Zemlji.

Jupiter doslej že obiskalo osem vesoljskih plovil Jupiter je sicer doslej že obiskalo osem vesoljskih plovil, najprej v 70. letih prejšnjega stoletja sondi Voyager in Pioneer, nazadnje pa New Horizons, ki nadaljuje pot do Plutona.

Konec novembra bo proti Marsu poletel nov rover Nasa z misijo Juno in še dvema velikima misijama v naslednjih štirih mesecih dokazuje, da po raketoplanih nikakor ni ostala brez dela. Konec novembra bo proti Marsu poletel nov rover z imenom Curiosity, ki je velik kot džip, poganja pa ga plutonij. Septembra bo Nasa v okvirju misije Grail poslala dve plovili na Luno. Največja cilja sta sicer človeški obisk asteroida do leta 2025 in planeta Mars do leta 2035.

Ne spreglejte